Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Inne Czym kuszą naszych lekkoatletów w USA? - część 2

Czym kuszą naszych lekkoatletów w USA? - część 2

Inne | 07 listopada 2013 15:37 | Samanta Paraniak

Polscy lekkoatleci po zakończeniu edukacji w Polsce często decydują się na studia w Stanach Zjednoczonych. Postanowiliśmy więc porozmawiać z dwójką z nich i wyjaśnić: czym kuszą nas w USA?


Kontynuowanie kariery w Polsce po osiągnięciu pełnoletniości często jest bardzo problematyczne. W klasach maturalnych większość polskich zawodników kończy karierę. Polskie kluby i uczelnie uniemożliwiają studentom trenowanie w kategorii młodzieżowej. Przykładem jest bardzo mała liczba startujących na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, zostają tylko najlepsi lub osoby, które naprawdę kochają ten sport i trudno im skończyć z jego uprawianiem.


Dlaczego studia w USA są tak kuszące dla naszych lekkoatletów? Czym zachodnie uczelnie zachęcają zdolniejszych sportowców do wyjazdu?


Przedstawiam dwie sylwetki utalentowanych biegaczy, którzy udzielili mi odpowiedzi na kilka pytań w poprzednim i bieżącym roku.


Dawid Konieczek
• I miejsce na 2000m z przeszkodami Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Zielona Góra 2010r. )
• III miejsce na 3000m z przeszkodami Mistrzostwa Polski Juniorów (Toruń 2011r.)
• I miejsce na 3km Mistrzostwa Polski Juniorów w Biegach Przełajowych (Szczecin 2012r.)
• III miejsce na 3000m z przeszkodami Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (Bydgoszcz 2013r.)


Trenował w klubie WMLKS Nadodrze Powodowo u trenera Artura Walczaka (w ślady Dawida poszły również dwie utalentowane młodsze siostry Alicja i Aneta). W dalszym ciągu konsultuje treningi z polskim trenerem, a w Polsce startuje w barwach Powodowa.


Obecnie:
Harding University w Arkansas


Sportowiec chciał złożyć papiery na AWF, jednak stwierdził, że w Polsce jest więcej studentów niż pracodawców.


Przyjaciel polecił Dawidowi amerykańską uczelnię. Najpierw musiał zdać polską maturę na minimum 50% ze wszystkich przedmiotów, a jeden przynajmniej na 90%. Wymagane było również zaliczenie egzaminu TOEFL i SAT. Nie udało mu się zaliczyć TOEFL-a, ale jego osiągnięcia były na tyle wysokie, że trener z USA dał mu szansę, pod warunkiem udziału w kursie j. angielskiego (6 godzin dziennie).


1. JĘZYK i NAUKA
Inaczej niż w przypadku Dominiki, Dawid rzucił się na głęboką wodę, ponieważ praktycznie w ogóle nie znał języka. Na początku amerykanie sceptycznie go traktowali, ale z czasem to uległo poprawie.


Podobnie jak w Gunninson uczelnia przeszkodowca oferuje naukę tzw. praktyczną. - Mamy INTERSHIP, czyli praktyki w zawodzie, w różnych krajach. W przypadku mojego kierunku symulacja rynku na giełdach.


2. WSPARCIE FINANSOWE, STYPENDIA
- Uczelnia pokrywa 100% kosztów. Mnie obchodzą jedynie własne wydatki. Dodatkowo dostaję sprzęt i witaminy, opłacam tylko przylot i powrót.


Lekkoatleta w pierwszym roku pracował w kawiarni 20 godzin tygodniowo, jego wynagrodzenie wynosiło 1800zł miesięcznie. W Polsce niewielu studentów może liczyć na takie wynagrodzenie.


3. ZAPLECZE I WARUNKI
- Posiłki nie są przygotowane dla sportowców. Mnóstwo Fast Food. W pierwszym roku przytyłem ok 4kg ze względu na bardzo słabą jakość jedzenia. Tłuste posiłki, Napoje słodzone. Jednak wszystko zależy od Ciebie jak sie odżywiasz. Nie ma porównania do naszego polskiego jedzenia.

 

Po rozmowie z trenerem zawodnik sam przygotowuje sobie posiłki, od razu poczuł różnicę.


Dawid może korzystać z takich udogodnień jak sauna, basen i jacuzzi kiedy tylko chce. - Mnóstwo pieniędzy inwestuje się w sport, a zaplecze jest znacznie lepsze niż w Polsce. Myślę, że to jest główna sprawa, która sprawia ze sport w Stanach Zjednoczonych jest na tak wysokim poziomie.

Miasto studenta zapewnia bogate zaplecze sportowe: 3 stadiony lekkoatletyczne, baseny, siłownie oraz odnowy biologiczne. -Jestem przekonany ze gdyby w naszym kraju dostępne były tak olbrzymie środki finansowe to lekka atletyka zdominowałaby inne sporty w naszym kraju.

 

Przeszkodowiec nie może się pogodzić ze znacznym wkładem finansowym w polską piłkę nożną i stadiony piłkarskie. Myślę, że większość lekkoatletów ma podobne odczucie.


4. STOSUNEK AMERYKANÓW
- Mam wielu znajomych tutaj w szkole, Amerykanów też, ale głównie spędzam czas z ludźmi z innych krajów.


Różnice kulturowe i całkiem inne charaktery sprawiły, że Dawid bardziej zżył się z obcokrajowcami. Gdy studenci dowiedzieli się u sukcesach Polaka, każdy chciał mu uścisnąć dłoń. - Najważniejsze, że kiedy się jest mistrzem, to ludzie szanują tę osobę, mają respekt, są wyrozumiali, a trener jak dla mnie jak ojciec.


5. SPORT NA UCZELNI
Nie ma szczególnej współpracy między zawodnikiem i trenerem. - Powiedziałbym, że trening jest bardziej nastawiony na grupę, a nie na indywidualnego zawodnika. Nauczyłem sie trenować w grupie ze wszystkimi. Tutaj w Stanach większą uwagę przykłada sie do nauki.

Nie praktykuje się zgrupowań sportowych, co dla zawodnika było dodatkową motywacją do treningów. Podobnie jak u Dominiki na uczelni Dawida trenerzy kładą duży nacisk na kilometraż z kolei mniej skupiają się na ćwiczeniach koordynacyjnych, sprawności, płotkach czy siłowni, to należy do indywidualnych obowiązków zawodnika. Uczelnia przeszkodowca nie jest jednak tak bardzo nastawiona na sport jak Western State Colorado, więc studenci większą wagę przywiązują do nauki.


6. OPINIA W TRAKCIE PIERWSZEGO ROKU
- Decyzji bym nie zmienił, mam to o czym kiedyś mogłem tylko pomarzyć, a furtka otwiera się szeroko.


7. KONTAKT Z BLISKIMI
- Mam kontakt z najbliższymi przez Skype „all day, all night.”


Brakuje mu przyjaciół, z którymi jeździł na zgrupowania, trenował.


8. WAKACJE W POLSCE
- Wakacje w kraju były dla mnie najlepsza rzeczą, która mogła się przydarzyć. Odwiedziłem najbliższych, mogłem nadrobić czas, którego razem nie spędzaliśmy. W mojej miejscowości pod koniec lipca zorganizowaliśmy imprezę na ponad 200 osób.


Dawid nie chciał wracać do szarej monotonii w USA. Przyczyną może być dosyć ostry rygor panujący na jego chrześcijańskiej uczelni. - Ja jestem chłopakiem, który jednak jest młody i lubi czasem sie spędzić czas ze znajomymi i wyjść na imprezę. Tutaj brakuje takich znajomości.


9. WYNIKI SPORTOWE
- Moje wyniki sportowe nie poprawiły sie tak jak bym tego chciał. Co prawda pobiegłem pierwsza klasę sportową na dystansie przeszkodowym, ale to tylko i wyłącznie dzięki treningom wysokogórskim.


Dawid uważa, ze trening odbyty w USA nie przyczynił się do poprawy jego rekordów życiowych. Trzeba dodać, że zawodnik zajął III miejsce w biegu na 3000 m z przeszkodami podczas tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy.
 

10. OPINIA PO ROKU
- Pierwszy rok studiów w Stanach był dla mnie wyzwaniem. Aklimatyzacja w nowym środowisku oraz z nowym systemem treningowym nie należała do łatwych.


Po roku podejście Dawida zmieniło sie pod kątem postrzegania sportu, który był dla niego priorytetem, teraz spędza dużo czasu również na nauce.

Kategoria: Inne
Komentarze (0)