Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Inne Sportowe rekordy prędkości

Sportowe rekordy prędkości

Inne | 02 grudnia 2013 14:56 | Marta Tuszyńska
Największe prędkości w km.h
fot. Marta Tuszyńska
Największe prędkości w km.h

Rekordy prędkości nie dotyczą, wbrew pozorom, tylko i wyłącznie sportów motorowych. Siła ludzkich mięśni – mięśni sportowca, może okazać się niewyobrażalna dla zwykłego śmiertelnika. Spodziewaliście się, że lotce, którą gramy w badmintona, można nadać prędkość 493 km/h? Nie? A jednak.


BADMINTON


Od lat to badminton właśnie uchodzi za najszybszą dyscyplinę sportu na świecie. W tym roku potwierdził to Malezyjczyk Tan Boon Heong ustanawiając nowy rekord prędkości lotki, która osiągnęła wspomniane 493 km/h. Ten wynik jest lepszy od poprzedniego o całe 72 km/h i wpisał dwukrotnego medalistę mistrzostw świata w grze podwójnej do księgi Rekordów Guinnessa. Heong uzyskał tak imponujący wynik w trakcie testowania nowych, japońskich lotek firmy YONEX.


TENIS ZIEMNY


Zostając przy rakietach, kolejne niebanalne prędkości przypadają w udziale tenisistom. W 2011 roku Chorwat Ivo Karlovic ustanowił rekord świata w szybkości serwisu tenisowego. Posłał piłkę z szybkością 251 km/h. Aby odebrać taki serwis, o ile to w ogóle możliwe, trzeba reagować w czasie poniżej pół sekundy. Parametry wzrostu Karlovica - 2,08 m pozwalają nam budować teorię, że to właśnie wysocy zawodnicy mogą popisywać się najszybszym serwisem. W końcu nasz Jerzy Janowicz 2,03 m wzrostu, zajmował pierwsze miejsce w klasyfikacji najszybciej serwujących zawodników tegorocznego Wimbledonu. Jego najlepszy wynik wyrównuje światowy rekord i pochodzi z tegorocznego turnieju w Szczecinie. Szybciej zaserwował tylko Australijczyk Samuel Groth, który podczas imprezy w Pusan posłał piłkę z astronomiczną prędkością 263 km. Ze względu na niską rangę zawodów i niepewną aparaturę, osiągnięcie to nie zostało jednak uznane przez ATP.


TENIS STOŁOWY


Mniejsze rakietki to też mniejsze prędkości - piłeczka ping-pongowa może rozwinąć prędkość do 180km/h. Tutaj jednak liczy się głównie sprzęt, a nie siła czy technika zawodnika.


HOKEJ

 

Najmocniej w historii ligi NHL uderza Słowak Zdeno Chara - 175,1km/h (206 cm wzrostu, 116 kg wagi). Ale gdy na lodowisku pojawia się Aleksandr Riazancew robi się jeszcze ciekawiej. W jednym z meczów ligi rosyjskiej zmierzono prędkość krążka po uderzeniu  hokeisty. Wynik zaskoczył wszystkich. 183,67 km/h - to najmocniejszy strzał jaki udało się zmierzyć


SIATKÓWKA


Tutaj  rekord należy do Bułgara Mateja Kazijskiego i wynosi 132 km/h. Podobne wyniki osiąga jeszcze niemiecki atakujący - Gyorgy Grozer, który potrafi posłać zagrywkę o prędkości 128 km/h.


W Polsce jest niewiele gorzej. Nasz najmocniej serwujący siatkarz - Bartosz Kurek, potrafi nadać piłce prędkość 122 km/h.

 

PIŁKA RĘCZNA


Kolejny Polak-rekordzista to Karol Bielecki, do niego należy rekord szybkości rzutu w piłce ręcznej… prędkości dochodzą tutaj do 120 km/h.


PIŁKA NOŻNA


Ronny Heberson Furtado de Araújo znany jako Ronny – brazylijski piłkarz, grający na pozycji lewego obrońcy w niemieckim Herthy Berlin. Jest specjalistą od rzutów wolnych i od bardzo mocnego uderzania lewą nogą. Do niego należy najmocniejszy strzał na świecie - 210,9 km/h.


BOLT


Usain Bolt to fenomen - fenomen genetyczny. Największą prędkość osiągnął 3 lata temu kiedy na 80 metrze sprintu aparatura odnotowała niewiarygodne 44,72 km/h. Bolt pobił tym samym innego wielkiego atletę, Michaela Johnsona, który co ciekawe najszybciej rozpędził się na… 120 metrze biegu na 200 metrów. Osiągnął wówczas prędkość 43 km/h. Jamajczyk biegł ze średnią prędkością 37,578 km/h.  Obecnie kiedy coraz częściej mierzy się prędkość biegu, sprinterzy pokroju Blake’a, Gatlina czy Gay’a biegają maksymalnie około 43,4 km/h. Są to szybkości jakie osiągają w miastach rowery, ale raczej rzadko…


A ZIMĄ…


Jędrzej Dobrowolski to rekordzista Polski w jeździe szybkiej na nartach.31-letni zakopiańczyk na mistrzostwach świata w Vars pomknął z prędkością 230, 19 km/h. Rezultat Dobrowolskiego dał mu 9. miejsce. Najszybszy był Simone Origone, który uzyskał 248,174 km/h. Do własnego rekordu świata z 2006 roku - 251,4 km/h Włochowi zabrakło niewiele.


Kolejna szybka dyscyplina zimowa to z pewnością saneczkarstwo - mistrz świata w saneczkarskich jedynkach Felix Loch pobił rekord szybkości podczas zawodów Pucharu Świata na kanadyjskim torze w Whistler w 2009 roku - Niemiec osiągnął prędkość 153,98 km/h.


W narciarstwie alpejskim rekord należy do Johan’a Clarey z Francji i wynosi 161,9 km/h.

Kategoria: Inne
Komentarze (0)