Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Inne Policja zawiniła, chuligani na świeczniku...

Policja zawiniła, chuligani na świeczniku...

Inne | 04 maja 2015 23:02 | Hubert Błaszczyk
Policja w Knurowie zawiodła.
fot. Wikipedia
Policja w Knurowie zawiodła.

Wspaniałą organizację Pucharu Polski przyćmiła tragedia w Knurowie. Podczas meczu Concordii Knurów z Ruchem Radzionków zginął człowiek. Fatalny błąd policji, głupota chuliganów – wszystko to miało wpływ na to, że dla fana Concordii był to ostatni mecz. Martwi jednak społeczny odbiór tej tragedii. Społeczeństwo skupia się na zachowaniu chuliganów, pomijając oczywiste przekroczenie uprawnień policjantów. Lata prania mózgu w mainstreamowych mediach przynoszą plony.


Nigdy nie pochwalałem chuligaństwa. Retoryka kibiców jest specyficzna. Nie mam zamiaru z nią dyskutować. Są przeciwko systemowi, policji, nowoczesnemu futbolowi. Okej. Każdy ma prawo do posiadania poglądów. Nawet tych najbardziej kontrowersyjnych. Takie akcje jak te w Knurowie kibice często nazywają ryzykiem zawodowym. Powrót do wspominanych z rozrzewnieniem lat 90.


Umówmy się: karą za chuligańskie występki powinny być wysokie, sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych grzywny i prace społeczne, a nie śmierć z rąk niedoszkolonych i przestraszonych policjantów. Tak jest w państwie prawa. Policjanci w Knurowie jawnie przekroczyli swoje uprawnienia. Nie nadążyli za sytuacją. Nie oddali strzałów ostrzegawczych, strzelali powyżej pasa, czym nieumyślnie spowodowali śmierć człowieka.


Policjant w Polsce nie wzbudza zaufania. Często strach, pogardę i nienawiść. Jest niedoszkolony. Odbywa jedno szkolenie na pół roku, w trakcie którego ma do dyspozycji 16 strzałów. W jaki magiczny sposób ma później radzić sobie w sytuacji stresowej, kiedy większość czasu spędza za biurkiem? W policji są pieniądze na nowe Alfy Romeo do ścigania „piratów drogowych”, ale na szkolenia na strzelnicy już ich brakuje. Problem jest wiec złożony.


Przykry jest odbiór tej tragedii przez społeczeństwo. Media znów rozpisują się o chuliganach, a ludzie walą w nich na prawo i lewo. O policji jest niewiele, a to według mnie na nich powinno skupić się medialne ostrze. Nie dziwią mnie zamieszki w Knurowie. Były zamieszki po śmierci Przemka Czai w Słupsku. Były w Zielonej Górze, kiedy policjant przejechał kibica przebiegającego przez jezdnię po mistrzowskiej fecie. Coś na zasadzie: akcja – reakcja. Nie chcę tłumaczyć chuliganów, bo nie popieram takiego zachowania, ale je w jakimś stopniu rozumiem.


Prokuratura powinna dołożyć wszelkich starań, żeby wyjaśnić tę sprawę do początku do końca. Po pierwsze: żeby ukarać winnych, a po drugie, by takie zdarzenia nie miały miejsca w przyszłości. Sprawna i przeszkolona grupa policjantów opanowałaby sytuację w krótkim czasie. W Knurowie tego zabrakło.


HUBERT BŁASZCZYK
TWITTER: @hubertblaszczyk

Kategoria: Inne
Komentarze (0)