Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Inne Na kogo warto patrzeć oglądając tegoroczny Tour de France?

Na kogo warto patrzeć oglądając tegoroczny Tour de France?

Inne | 04 lipca 2015 12:27 | Mateusz Dziopa
Kogo warto śledzić podczas Tour de France?
fot. Flickr
Kogo warto śledzić podczas Tour de France?

Prawie 200 kolarzy stanie na starcie tegorocznego Tour de France. Najbardziej prestiżowego wyścigu w dyscyplinie, która w Polsce nie cieszy się tak wielką popularnością jak piłka nożna czy siatkówka. Jednak raz lub dwa do roku większa liczba kibiców gromadzi się przed odbiornikami, by oglądać kolarstwo i wówczas rodzą się pytania: Jak prezentują się Polacy? Kto jest faworytem? Na kogo zwrócić uwagę? Kim są ci kolarze? Oto sylwetki faworytów i Polaków, którzy startują w tegorocznym Tour de France.


Vincezo Nibali, który reprezentuje barwy grupy Pro Team Astana, jest jednym z sześciu kolarzy, którzy triumfowali w trzech wielkich tourach – rok temu wygrał Tour de France, w 2013 Giro d’Italia, a w 2012 zgarnął zwycięstwo w hiszpańskiej Vuelcie. Co ciekawe w 2006 roku startował w Tour de Pologne, który zakończył na 8. miejscu. Włoch świetnie radzi sobie w górach, notuje naprawdę dobre czasy w jeździe indywidualnej na czas, a rok temu w Tour de France pokazał się z dobrej stronie także podczas jazdy na brukach, co z pewnością ułatwiło mu walkę o końcowy triumf. W tym sezonie jest jednak w słabszej dyspozycji, więc o zwycięstwo może nie być tak łatwo jak przed rokiem. O drugie z rzędu zwycięstwo w tourze walczyć będzie z numerem 1 na plastronie.


Christopher Froome to zawodnik grupy Sky. W Tour de France triumfował w 2013 roku, rok wcześniej zajął w nim drugie miejsce. Przy wymienianiu największych osiągnięć nie można także zapomnieć o drugim miejscu w hiszpańskiej Vuelcie oraz o brązowym medalu w mistrzostwach świata w drużynowej jeździe na czas w 2013 roku i o brązowym medalu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w indywidualnej jeździe na czas. W tym roku Brytyjczyk jest w wysokiej formie – triumfował już w Wygrał Critérium du Dauphiné, które częściowo pokrywało się z trasą Tour de France. Na trasie będziemy go widzieć z numerem 31.


Alberto Contador to hiszpański kolarz, który na co dzień reprezentuje barwy grupy Tinkoff-Saxo. Podobnie jak Nibali, należy do grupy 6 kolarzy, który wygrywali w trzech wielkich tourach – Tour de France (2007,2009), Giro d’Italia (2008,2015) i Vuelcie a Espana (2008,2012,2014). Pierwszy raz usłyszeliśmy o nim w 2003 roku, gdy wygrał Tour de Pologne. W 2004 ucierpiał w kraksie w wyścigu Dookoła Austrii. Hiszpan był w śpiączce przez 3 tygodnie, a do kolarstwa powrócił w 2005 roku. W 2011 UCI został oskarżony o zażywanie dopingu i zdyskwalifikowany na dwa lata (2010-2012), a wszystkie jego ówczesne wyniki (m.in. wygrane w Giro i Tour de France) zostały anulowane. Contador jest w tym roku w formie – triumfował już w Giro d’Italia oraz w Route du Sud, więc z pewnością będzie się liczył we Francji, gdzie wystartuje z numerem 41.


Nairo Quintana to Kolumbijczyk, który reprezentuje grupę Movistar. Jak na razie jego najlepszym sezonem był rok 2013, kiedy to zajął 2. miejsce w Tour de France, wygrywając klasyfikację górską i młodzieżową, a rok później wygrał jeden z trzech wielkich tourów - Giro d’Italia. W tym roku jak na razie wygrał wyścig Tirreno-Adriático, a w Route du Sud zajął drugie miejsce. Kolumbijczyk jest tzw. „góralem” – jego specjalnością są etapy górskie i to w nich będzie szukał wygranych. Na trasie z numerem 51.


Michał Kwiatkowski to pierwszy z czterech reprezentantów Polski, jakich będziemy oglądać w Tour de France. Jest aktualnym mistrzem świata. Tytuł zdobył w 2014 roku w Ponferrada. Wywalczył także tytuł drużynowego mistrza świata w jeździe na czas, który osiągną ze swoją aktualną grupą - Etixx-Quick Step. W 2007 i 2008 roku zdobywał tytuły mistrza Europy juniorów, a w 2012 wystartował w Tour de Pologne, podczas którego wywalczył 2. miejsce. Rok później został mistrzem Polski, zajął 11.miejsce w Tour de France. Jego najlepszy sezon to rok 2014 – oprócz ponownego tytułu mistrza Polski Kwiatkowski wygrał m.in. Volta ao Algarve i wyścig o tytuł mistrza świata w Ponfferadzie. W tym sezonie triumfował w Amstel Gold Race oraz zajął drugie miejsce w prestiżowym wyścigu Paryż-Nicea. Podczas Tour de France zobaczymy go z numerem 111.


Michał Gołaś, podobnie jak Kwiatkowski reprezentuje barwy grupy Etixx-Quick Step. W 2011 roku zwyciężył w klasyfikacji górskiej Tour de Pologne, a rok później, podczas Giro d’Italia przez trzy etapy był liderem klasyfikacji górskiej. Podczas tegorocznego Tour de France zaprezentuje się z numerem 113, a jego głównym zadaniem będzie pomoc Michałowi Kwiatkowskiemu.


Rafał Majka to kolejny Polak, który zaprezentuje się podczas tegorocznego Tour de France. Należy do grupy Tinkoff-Saxo. W 2013 roku zajął 7. miejsce w Giro d’Italia, jednocześnie zdobywając 2. miejsce w klasyfikacji młodzieżowej. Oprócz tego zdobył także 4. miejsce w Tour de Pologne i 19. w hiszpańskiej Vuelcie. Jednak jego największe osiągnięcia to te, który wywalczył w zeszłym roku – trium w klasyfikacji górskiej Tour de France (oraz 2 wygrane etapowe), a także triumf w Tour de Pologne i 6.miejsce w Giro d’Italia. W tym sezonie jak na razie zdobył 7. miejsce w Tour de Romandie i 10 w Tour de Suisse. Podczas Tour de France, z numerem 45, ma pomagać Alberto Contadorowi w walce o końcowy triumf w wyścigu, ale kto wie, co stanie się podczas etapów górskich…


Ostatnim z biało-czerwonych w tegorocznym Tour de France jest Bartosz Huzarski. Ten doświadczony kolarz reprezentuje barwy grupy Bora - Argon 18. Swoje największe osiągnięcia Huzarski zdobywał podczas krajowych wyścigów – m.in. Tour de Pologne (wygrana w klasyfikacji górskiej 2005 i 2006 rok oraz wygrana w klasyfikacji najaktywniejszych w 2013 roku). W ostatnich latach pokazuje się także podczas wyścigów rozgrywanych w Europie – w 2012 roku zdobył 9.miejsce w Vuelta a Murcia oraz zajął 2. miejsce na 10 etapie Giro d’Italia. W tym roku zdobył 3.miejsce podczas mistrzostw Polski.

 Kategoria: Inne
Komentarze (0)