Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Inne Od soboty XIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera w Toruniu!

Od soboty XIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera w Toruniu!

Inne | 20 sierpnia 2015 23:51 | Krzysztof Brzeziński
Hymn RP w Katowickim Spodku podczas poprzedniej edycji memoriału.
fot. Oficjalny profil memoriału na facebooku.
Hymn RP w Katowickim Spodku podczas poprzedniej edycji memoriału.

Każdy mecz polskich siatkarzy to wielkie święto dla kibiców naszych mistrzów świata. Jeszcze większe emocje towarzyszą nam w momencie, kiedy turniej rozgrywany jest w Polsce. Tak od 13 lat jest z memoriałem Huberta Jerzego Wagnera. Już dziś zapraszamy na krótką zapowiedź tego co nas czeka od sobotniego popołudnia.
 

W tym roku w memoriale będą brać udział cztery bardzo wyrównane zespoły. Oprócz Polski do Grodu Kopernika zawita Japonia (gospodarza wrześniowego PŚ), Iran ( Mistrz Azji z 2013 roku) i Francja ( zwycięzca tegorocznej LŚ). O obsadzie turnieju oraz o tym kto może triumfować w tym roku wypowiedział się Prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera, pomysłodawca i organizator tego turnieju- Jerzy Mróz: Trafiliśmy z obsadą wyjątkowo dobrze. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o Francję, która wygrała Ligę Światową. W Rio de Janeiro pokazali swoją moc, zobaczymy, jak będzie w Toruniu. Jeśli chodzi o typowanie zwycięzcy, to myślę, że powinna wygrać Polska. Ale tak naprawdę, nie interesuje mnie, który zespół będzie na którym miejscu. Najważniejsze, żeby nasi - dzięki Memoriałowi - wyszlifowali formę na tyle, aby wygrać Puchar Świata i zakwalifikować się do Igrzysk Olimpijskich. Męska kadra siatkarzy po raz ostatni swój mecz w Toruniu rozegrała w 1985 roku. W meczu z Chinami kadrę prowadził legendarny trener Hubert Jerzy Wagner. Jego następca Stephan Antiga, który powtórzył sukces z 1974 roku, czyli zdobył Mistrzostwo Świata, traktuje memoriał jako przetarcie przed Pucharem Świata. Turniej w Japonii będzie kluczem do awansu na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku. Wspomniana wyżej obsada turnieju była konsultowana z Francuzem, dzięki czemu tuż przed Pucharem Świata dostaniemy szansę sprawdzić się z Iranem i Japonią.
 

Kogo powołał Stephan Anitga?
 

Trzeba tutaj wspomnieć o małych zmianach, które nastąpiły w naszej kadrze w porównaniu do tegorocznej edycji Ligi Światowej. Do składu wrócił środkowy Karol Kłos, a powołania otrzymali tacy zawodnicy jak Dawid Konarski, Artur Szalpuk czy Wojciech Włodarczyk. Na liście powołanych niespodziewanie brakuje Andrzeja Wrony, który swoją rywalizację na środku siatki przegrał z Nowakowskim, Możdżonkiem, Kłosem i Bieńkiem. W porównaniu do 14-osobowej kadry z finałów Ligi Światowej w Rio, skład jest poszerzony o jednego zawodnika, którym jest Wojciech Włodarczyk.
 

Kim był Huber Jerzy Wagner?
 

W tym miejscu trzeba też przypomnieć nie tylko kibicom siatkówki, ale także każdemu kto przeczyta tę zapowiedź kim był Hubert Jerzy Wagner. Urodzony 4 marca 1941 roku Hubert Wagner był trenerem reprezentacji siatkarzy z która zdobył pierwsze w historii polskiej siatkówki mistrzostwo świata. Stało się to w roku 1974 w Meksyku, dwa lata później kadra siatkarzy nadal pod przewodnictwem Wagnera zdobyła Mistrzostwo Olimpijskie. W międzyczasie reprezentacja zdobyła w 1975 roku drugie miejsce na mistrzostwach Europy w Jugosławii, a po przerwie spowodowanej prowadzeniem żeńskiej kadry w siatkówce, kiedy w 1983 roku wrócił do trenowania męskiej kadry powtórzył sukces z 1975 roku na mistrzostwach Europy w NRD. Lata, w których trenerem męskiej kadry był właśnie Hubert Jerzy Wagner, były złotymi latami tej dyscypliny sportu w Polsce. Dość powiedzieć że sukces jakim było Mistrzostwo Świata, udało się powtórzyć dopiero 40 lat później w 2014 roku. Trener zginął nagle 13 marca 2002. W roku 2010 został przyjęty do amerykańskiej galerii siatkarskich sław.
 

Ciekawostki oraz statystyki związane z memoriałem Wagnera.
 

-Tylko dwie drużyny znajdujące się obecnie w najlepszej „15” rankingu FIVB nie wystąpiły w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera: USA i Francja. Po tegorocznej edycji – zostaną tylko Stany Zjednoczone, ponieważ Francuzi są uczestnikami XIII edycji. W dwunastu edycjach turnieju brały udział 24 reprezentacje z pięciu kontynentów.
- I Memoriał Huberta Jerzego Wagnera został rozegrany w dniach 22-24 sierpnia 2003 roku (dokładnie 527 dni po śmierci szkoleniowca)
- 4 500 000 – rekord oglądalności memoriałowego pojedynku wśród telewidzów. Tyle osób śledziło ostatni mecz IX Memoriału w Katowicach pomiędzy reprezentacjami Polski i Rosji.
- 200 000 kibiców obejrzało do tej pory mecze Memoriału Huberta Jerzego Wagnera z trybun, co daje średnią prawie 17 000 na każdy turniej.
- 15 000 – to rekordowa frekwencja na trybunach podczas Memoriału. Tylu kibiców oglądało ostatnie dwa dni ubiegłorocznej edycji turnieju w Kraków Arenie.
- 74 – tyle punktów zostało zdobytych w najdłuższym secie, jaki oglądali kibice podczas Memoriału. W 2011 roku, w katowickim Spodku, Czesi przegrali drugą partię z Włochami 36:38 (w całym meczu 1:3).
- 23:30 – o tej godzinie zakończył się najdłużej trwający pojedynek w historii Memoriału. W ostatnim meczu ubiegłorocznej edycji Polska pokonała Rosję 3:2.
- 10 – w tylu miastach do tej pory gościł Memoriał. Oprócz Olsztyna, Łodzi, Bydgoszczy, Katowic, Zielonej Góry, Płocka i Krakowa, mecze rozgrywane były też gościnnie w: Iławie (2004, 2006 r.), Ostródzie (2006, 2007 r.) i Elblągu (2007 r.). Teraz czas na Toruń!
- 5 razy Memoriał Huberta Jerzego Wagnera wygrywała reprezentacja Polski (2006, 2008, 2009, 2012, 2013 r.)

Kategoria: Inne
Komentarze (0)