Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Inne Zaczynamy wielki turniej!

Zaczynamy wielki turniej!

Inne | 15 stycznia 2016 10:29 | Hubert Błaszczyk
Zaczynami Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej w Polsce.
fot. ZPRP
Zaczynami Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej w Polsce.

Od 15 do 31 stycznia Polska będzie żyć piłką ręczną. Zaczynamy wielki turniej, który zgromadzi rekordową publiczność. Tętnić życiem będą nie tylko trybuny w Krakowie, gdzie wszystkie grupowe mecze rozegra polska reprezentacja. Wejściówek brakuje też w Gdańsku i Wrocławiu, a w Katowicach do nabycia zostały ostatnie bilety.


W piątek wszystkie oczy będą zwrócone na Kraków, bo tam swój pierwszy mecz w Mistrzostwach Europy rozegra reprezentacja Polski. Nasi reprezentanci do turnieju przystępują przetrzebieni kontuzjami. Brak Grzegorza Tkaczyka czy Mariusza Jurkiewicza z pewnością będzie widoczny, dlatego tak ważna będzie dyspozycja naszych żelaznych reprezentantów – Szmala, Bieleckiego i Jureckiego.


Pierwszym rywalem biało-czerwonych będą Serbowie. To reprezentacja, która w ostatnich latach na mistrzowskich turniejach sprawiała nam wiele problemów. Spotkania zazwyczaj rozstrzygały się jedną bramką. W piątek powinno być łatwiej, bo rywale podobnie jak nasza kadra, są przetrzebieni kontuzjami. Do Polski nie przyjechali Momir Ilić i Marko Vujin, który na poprzednich czempionatach napsuł polskim szczypiornistom wiele krwi. W kolejnych spotkaniach nie będzie łatwiej. Teoretycznie najsłabszym rywalem powinni być Macedończycy. Ich lider Kirił Lazarow to jednak zawodnik najwyższej światowej klasy. W przeszłości na imprezach rangi mistrzowskiej, Polacy słabo radzili sobie z rywalami z Bałkanów. W 2009 i 2012 roku przegrywali odpowiednio jedną i dwoma bramkami. Na deser zawodników Michaela Bieglera czekać będzie pojedynek z Francuzami. Klasy tej reprezentacji nie trzeba nikomu udowadniać. Jeśli do tego dodamy fakt, że Trójkolorowi nie przegrywali z Polakami, to emocje są gwarantowane.


Trudno prognozować jak zakończy się ten turniej. Wiadomo jedno – polskich kibiców ponownie czeka masa emocji. Historia pokazuje, że z grupowymi rywalami nigdy nam nie szło. Mistrzostwa w Polsce to idealna szansa, żeby to zmienić. Polaków będzie dopingować ponad 15 tysięcy kibiców. To ogromny kapitał, o czym przekonali się w Berlinie siatkarze. Niesieni dopingiem fanów w meczu przeciwko gospodarzom turnieju mogli czuć się jak u siebie w domu. Nie inaczej będzie w Polsce ze szczypiornistami. Dla wielu z nich to impreza życia, jedna z ostatnich w karierze, dlatego możemy być pewni, że rzucą wszystkie siły, aby osiągnąć sukces. Tym bardziej, że gra idzie nie tylko o mistrzostwo Europy, ale też występ na Igrzyskach Olimpijskich. Zwycięzca polskiego czempionatu wywalczy bezpośredni awans do Rio de Janeiro.


HUBERT BŁASZCZYK
TWITTER: @hubertblaszczyk


Kategoria: Inne
Komentarze (0)