Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Inne UFC: Joanna Jędrzejczyk czy Karolina Kowalkiewicz?

UFC: Joanna Jędrzejczyk czy Karolina Kowalkiewicz?

Inne | 09 listopada 2016 10:55 | Krzysztof Mokrzycki
Kowalkiewicz staje przed życiową szansą
fot. wikipedia.org, Roger Gor
Kowalkiewicz staje przed życiową szansą

Gdy parę lat wstecz, w dużej mierze dzięki freak fightom, cała Polska usłyszała o polskim wydaniu MMA, nikt, kto nawet znał się na rzeczy już wcześniej, nie przypuszczał, że już w 2016 roku dojdzie do historycznego, polskiego pojedynku w samej UFC. W walce o pas kategorii słomkowej zmierzą się bowiem dwie nasze rodaczki – Karolina Kowalkiewicz i Joanna Jędrzejczyk.

 

Zdecydowaną faworytką bukmacherów i kibiców jest ta druga. Jędrzejczyk znana jest z tego, że nie ma w wadze słomkowej na nią kozaczki i z kwitkiem odprawia kolejne rywalki, broniąc pasa mistrzowskiego. Jest pewna siebie, swoich umiejętności i zwycięstwa. Przeciwieństwem Joanny jest Kowalkiewicz. Skromna, pracowita i ambitna dziewczyna, która tylko dzięki ciężkiej harówce na treningach doszła tam, gdzie znajduje się teraz. KSW okazało się dla niej być nie szczytem możliwości, ale trampoliną na salony. Za oceanem Polka radzi sobie świetnie i bardzo szybko władze federacji zaproponowały jej walkę o pas z Jędrzejczyk. Na pewno wydarzeniem będzie też dla obu występ na słynnej nowojorskiej Madison Square Garden.


Zawodniczka Łukasza Zaborowskiego, podobnie jak wcześniej Jędrzejczyk, wskoczyła do UFC jak tornado, zostawiając za sobą 3 pokonane z rzędu rywalki. Mimo, że Kowalkiewicz ostatnie 5 walk wygrała decyzjami sędziowskimi, z czego aż 3 niejednogłośnie, to jednak krok po kroku wykonywała swój plan podboju światowego MMA, pokonując choćby faworyzowaną Rose Namajunas i wspinając się ostatecznie na szczyt wagi słomkowej federacji UFC. Walka z Jędrzejczyk, wydaje się być dla Karoliny kulminacyjnym momentem jej kariery i zrobiłoby się bardzo ciekawie, gdyby zawodniczce z Łodzi udało się strącić obecną królową z tronu dywizji 115 funtów.


Joanna Jędrzejczyk, trenująca od niedawna na stałe w American Top Team na Florydzie, będzie bronić pasa po raz czwarty. Zawodniczka z Olsztyna przed walką zdecydowała się na niespodziewany i zaskakujący ruch – opuściła bowiem swój rodzimy klub – Arrachion/Berkut, poświęcając całą uwagę na rozwój medialny i sportowy za oceanem. Prawdopodobnie też nie zobaczymy w narożniku Polki naszych trenerów, a zastąpią ich szkoleniowcy z ATT. Ciekawe, jak wpłynie to na losy walki o tytuł.

 

Jeśli chodzi o umiejętności czysto sportowe, to te na pewno przemawiają za aktualną czempionką wagi słomkowej UFC. Trudno wymienić, w czym Kowalkiewicz jest mocniejsza od Jędrzejczyk. Na pewno po stronie plusów pretendentki można zapisać ambicję, waleczność i charakter, zaś na minus – trzymanie gardy. W tej sytuacji wydaje się, że jedynym sposobem Kowalkiewicz na zwycięstwo będzie walka w parterze, ale i tak więcej atutów mieć będzie mimo wszystko jej rywalka. Tak czy inaczej jest to sport i jak wiadomo, jest on nieprzewidywalny. A Karolina ma szansę udowodnić wszystkim kibicom i zwłaszcza krytykom, że potrafi wygrywać nie tylko niejednogłośnie na punkty. No i odbić Jędrzejczyk nie tylko tytuł mistrzowski, ale także sporą część amerykańskiej widowni. Gala w Nowym Jorku już w ten weekend, ale na walkę dwóch Polek przyjdzie nam prawdopodobnie poczekać do wczesnych godzin porannych. Na pewno warto.

Kategoria: Inne
Komentarze (0)