Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Inne Transfery #12 - AZS UWM Olsztyn

Transfery #12 - AZS UWM Olsztyn

Inne | 15 lipca 2013 22:21 | Kamil Skrok

fot. fivb.org

Ilość transferów ważnych dla Plus Ligi w tym roku jest ogromna. Jedne są mniejsze i mają jedynie na celu przygotowanie składu za parę lat, ale są też takie, które mogą obrócić drużyny do góry nogami. Uważam, że sezon 2013/2014 za sprawą owych zmian może być dla kibiców pełen niespodzianek. Omówmy w skrócie najważniejsze transfery i rozważmy jakie skutki mogą mieć dla gry zespołu. W ostatnim odcinku z naszej serii przybliżę Wam transfery w drużynie AZS UWM Olsztyn.

 

W tytułowym zespole zajdzie najwięcej zmian, które od samych podstaw zmienią taktyki zespołu. Z drużyny odejdzie dwóch wybitnych trenerów: Radosław Panas oraz Piotr Poskrobko. Barwy klubu oddadzą też Wojciech Ferens, który zasili ZAKSĘ i Guillermo Hernan, podążający do Francji. Olsztyn opuszczają także: Damian Boruch oraz Kamil Obrębski, podążający do ostrołęckiego zespołu i Rafael Batista da Silva, który wraca do Brazylii. Klubu reprezentować nie będą również: Patryk Skup, Łukasz Szarek, Piotr Gruszka oraz Jonas Kvalen, szukający szczęścia w innych drużynach. Ostatni raz występowali tu także Jakub Urbanowicz i Dawid Gunia.

 

Nowym szkoleniowcem zespołu zostanie Krzysztof Stelmach, który przez ostatnie sezony nie trenował w żadnym z klubów. Dużymi transferami są także Maciej Dobrowolski i Rafał Buszek, odkupieni od Asseco Resovii Rzeszów oraz Fin – Matti Oivanen z Hurrikaani-Loimaa. Skład zasilą także Tomasz Józefacki z Effectora Kielce i Pablo Bangolea z UPCN Volley Club. Transferowe okno zamykają Grzegorz Pająk wraz z Piotrem Łuką.

 

Jestem pewny, że nowy trener godnie będzie zastępował byłego już Radka Panasa i jego pomysłowe taktyki sprawią, że klub będzie osiągał jeszcze więcej, mimo zupełnie nowego składu. Maciej Dobrowolski przejmie rolę rozgrywającego, na której czuje się bardzo dobrze, gdyż jest to młody, pełen werwy zawodnik. Kiedy Maćkowi nie będzie szło, na parkiet wchodził będzie prawdopodobnie gracz, który wystawia piłki szybkie niczym Bolt – Grzegorz Pająk. Fin – Matti Oivanen słynie z ogromnej siły oraz mocy przebicia na pozycji środkowego i to na pewno tam znajdzie się jego miejsce w przyszłym sezonie. Tomasz Józefacki natomiast będzie rywalizował z Rafałem Buszkiem o atak, nowy szkoleniowiec ma niełatwy orzech do zgryzienia, ponieważ wybranie gracza od strzałów może okazać się naprawdę trudne, zwłaszcza że poprzednim atakującym był wybitny Piotr Gruszka. W podstawowej szóstce na przyjęciu oglądać będzie nam dane Piotra Łukę, bądź Pablo Begolea (uważam, że obcokrajowiec jest o wiele bardziej doświadczony, a więc to najlepszy wybór).

 

Na barkach trenera spoczywa ogromna odpowiedzialność, gdyż skład zbudowany będzie na nowo, co oznacza dużo ćwiczenia, dużo zmian w taktyce oraz odmiana atutów zespołu. Od zawsze w Olsztynie mocny był atak, na którym strzelał Piotr Gruszka, teraz nie wiadomo jak poradzą sobie jego zastępcy. Na pewno ściana AZS-u może stanowić ogromną pomoc dla drużyny, gdyż prowadzona przez Oivanena jest nie do przebicia. Wielkie wyzwanie stoi przed rozgrywającymi, którzy mają niewiele czasu na zgranie się z nową ekipą. Drużyna ma z pewnością potencjał, jednak aby go w pełni wykorzystać potrzeba naprawdę wielu spędzonych wspólnie godzin.

 

Wyobrażacie sobie harującą drużynę po paru godzinach treningu? Krople potu spadające z czoła, ból, brak sił? Olsztynianom potrzeba jeszcze więcej ćwiczeń…
 

Kategoria: Inne
Komentarze (0)