Sport4fans.pl Inne Majka tuż za podium – podsumowanie 70. edycji Tour de Pologne

Majka tuż za podium – podsumowanie 70. edycji Tour de Pologne

Inne | 04 sierpnia 2013 14:24 | Marta Tuszyńska
Pieter Weening

W sobotę zakończyła się jubileuszowa edycja największej w Polsce imprezy kolarskiej – Tour de Pologne. Rafał Majka, najwyżej sklasyfikowany w wyścigu Polak, zajął 4 miejsce. Choć w klasyfikacji generalnej nie udało się zdobyć podium, w innych tabelach Polacy zajmują pierwsze pozycje. Majka zwyciężył w klasyfikacji punktowej, Tomasz Marczyński w górskiej, a najaktywniejszym zawodnikiem został Bartosz Huzarski.

W wyścigu zwyciężył, dość niespodziewanie, Holender Pieter Weening. 32-letni zawodnik, który, choć utrzymywał się nieustannie w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej, nie był zaliczany do grona faworytów. W sobotniej czasówce wystartował z piątej pozycji i 6 miejsce dało mu wygraną w Tour de Pologne. Większość stawiała, że tegorocznym tryumfatorem będzie Christophe Riblon, jednak Francuz nie poradził sobie na wymagającym ostatnim etapie zawodów i zajął dopiero 14 pozycję, co dało mu trzecie miejsce w wyścigu. Ostatnie 37 km, które mieli do przejechania zawodnicy, to indywidualna jazda na czas. Przez kilka godzin, zawodnicy startowali z Wieliczki, by samotnie pokonać trasę do Rynku Głównego w Krakowie, w kolejności od najdalej uplasowanego w klasyfikacji generalnej do jej lidera. Tutaj nie było miejsca na odpoczynek, zawodnicy dawali z siebie wszystko, a najlepsi osiągali średnie prędkości sięgające 48 km/h! Czasówkę wygrał Bradley Wiggins przed Fabianem Cancellarą i Taylerem Phinney’em. Liderzy klasyfikacji nie mieli szans zwyciężyć ze specjalistami w dziedzinie ścigania na czas. Wygrał ten, który poradził sobie najlepiej, a więc szósty w czasówce  Weening.

Klasyfikacja teamów, obrazująca pozom występujących w nich zawodników, zdolności techników, dobrą organizację całej drużyny, często również umiejętność współpracy na etapach pomiędzy zawodnikami, w tegorocznym Tour de Pologne wyglądała następująco:

1. RadioShack Leopard Treck
2. Cannondale Pro Cycling
3. Team Saxo-Tinkoff (drużyna Rafała Majki)

W

Wywiad z Rafałem Majką zaraz po zakonczeniu ostatniego, siódemego etapu Tour de Pologne

Czy to się opłaca?

Wylane hektolitry potu, obolałe mięśnie, dziesiątki przejechanych godzin, setki przebytych kilometrów. Trenerzy i zawodnicy zawsze podkreślają, że jeśli ktoś chce jeździć zawodowo na rowerze, musi to kochać, bo prawdziwe pieniądze zarabiają tylko najlepsi z najlepszych.

Na pewno jesteście ciekawi, kto ile zarobił, w tegorocznym Tour de Pologne :

1.Pieter Weening – 1100 €, FIAT 500L Trekking (lub równowartość – 73 490 PLN)

2.Jon Insausti Izaguirre – 8300 €

3.Christophe Riblon – 9900 €

Sergio Luis Henao Montoya – 2500 €

Thor Hushovd – 8400 € (zwycięzca dwóch etapów, w klasyfikacji generalnej 89. pozycja)

Rafał Majka – 3750 €, 10 000 PLN (jako najwyżej sklasyfikowany Polak)

Bartosz Huzarski – 15 000 PLN (jako najaktywniejszy zawodnik)