Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Inne Wielkie emocje, czyli nadchodzi Plus Liga

Wielkie emocje, czyli nadchodzi Plus Liga

Inne | 04 sierpnia 2013 14:45 | Kamil Skrok

fot. tumblr

Nie tak dawno w SPORT4FANS omówiliśmy transfery wszystkich drużyn, które w sezonie 2013/2014 będą grały w Plus Lidze. Spekulowaliśmy na temat szans danych zespołów, rozmawialiśmy o tym, jak prezentują się nowe składy i jakie plusy oraz minusy są efektem owych zmian. W tym artykule spróbujemy sprawdzić jak wyglądać może Plus Liga po tych wszystkich przemianach.

 

Napływ świeżej krwi
Bardzo wiele drużyn zdecydowało się na „zakup” młodych zawodników, którzy mogą nas bardzo zaskoczyć. Pełni werwy chłopcy to zawsze duży zastrzyk energii dla drużyny, ci starsi, bardziej doświadczeni muszą skupić się na swojej grze, tak aby młodziaki nie wygryzły ich na wejściu. Takie transfery często naprawdę pomagają w dalszym rozwoju drużyny, a także całej siatkówki, poprzez doskonalenie młodych graczy, którzy po paru latach zastąpią starych wyjadaczy.

 

Nowe drużyny
W tym roku, do Plus Ligi dołączyły dwie drużyny: jedna z Radomia, natomiast druga z Bielska-Białej. Myślę, że może być to wielka niespodzianka, gdyż oba kluby mają naprawdę wiele ciekawych pomysłów na grę, których dotychczas w superlidze nie było dane nam oglądać. Jest to też wielka szansa dla obu zespołów na szybki rozwój. Drużyny nie zdobędą raczej upragnionego, mistrzowskiego tytułu, jednak lokaty tuż poza podium są jak najbardziej w ich zasięgu.

 

Żegnamy ikony drużyn
W transferach nie zabrakło także tak zwanych BOMB. W niektórych zespołach nie zobaczymy zawodników, którzy od lat stanowili tam najważniejszy trzon drużyny, od które konstruowało się resztę składu. Winiarski odszedł ze Skry, Antiga pożegnał Delektę, Holmes opuścił Jastrzębski Węgiel, a trener Catellani odstawił Zaksę. To tylko parę z wielu takich wielkich zmian, które mogą zupełnie zmienić grę drużyn.

 

Nowe taktyki
Bardzo wiele zadziało się także w sztabach szkoleniowych najlepszych polskich zespołów. Drużyny prowadzić będą nowi trenerzy, co oznacza mecze pełne emocji i niespodzianek w wyniku fascynujących pomysłów szkoleniowców. Zaksę przejmie Świderski, Trefl poprowadzi Panas, Delektę Kardas, z kolei swój debiut zaliczy w roli trenera Skry – Miguel Falasca. Te transfery mogą bardzo namieszać w Plus Lidze i nie ukrywajmy… na to liczymy!

 

Zmiana atutów
Wiele drużyn grających w Plus Lidze posiada charakterystyczne dla siebie zagrania oraz sposoby gry. Na przykład Zaksa słynie z tak zwanej krótkiej drugo liniowej, Skra zawsze stawiała na blok, z kolei Resovia na mocny atak. Większość zespołów ma dopracowane konkretne elementy, które umożliwiają im zwycięstwo poprzez dominację przeciwnika. Jednakże wszystkie zmiany, następujące w nowym sezonie mogą kompletnie odmienić te charakterystyczne dla drużyn cechy. Być może nowi trenerzy postawią na co innego, być może nowi zawodnicy nakłonią resztę na dopracowanie czegoś innego. Na razie nikt o tym nie wie i prawdopodobnie nie dowie się aż do startu Plus Ligi, gdyż żadna z drużyn nie będzie chciała odsłonić swoich nowych atutów przed rywalami zanim wejdą na parkiet.


Wymiana składów
Niektóre drużyny, jak na przykład Skra Bełchatów będzie musiało stworzyć skład zupełnie od podstaw, ponieważ większość zawodników, budujących trzon odeszło. Oznacza to zupełnie nowe spojrzenie na zespoły, które od lat wojują Plus Ligę. Miejmy nadzieję, że będziemy mile zaskoczeni, a nowe nabytki nie dadzą ciała i staną na wysokości zadania!


Odmienne podejście
W związku z napływem wielu zawodników z poza granic naszego kraju, będziemy świadkami zupełnie innego podejścia do gry. W każdym narodzie siatkówka wygląda trochę inaczej, zawodnicy patrzą na te same elementy z różnych perspektyw. Trzymajmy kciuki, aby gracze się dogadali i zgrali, tak abyśmy byli świadkami bardzo fascynujących widowisk.

 

Niektóre z drużyn już rozpoczęły swoje przygotowania i ćwiczą pełną parą. Już niebawem będziemy mogli oglądać efekty ich pracy podczas meczy, które miejmy nadzieję, jak zwykle dostarczą nam niezapominanych wrażeń. Plus Liga w sezonie 2013/2014 może zupełnie się zmienić, być może będziemy świadkami rozwoju nowych potęg polskiej siatkówki oraz najlepszych meczy w historii!

Kategoria: Inne
Komentarze (0)