Sport4fans.pl Inne Lekkoatleci na medal!

Lekkoatleci na medal!

Inne | 19 sierpnia 2013 12:32 | Kamil Skrok

W niedzielę zakończyły się Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2013 w Moskwie. Było to pełne emocji widowisko, w którym nie zabrakło wielu niespodzianek. Polacy wrócili z trzema medalami. Paweł Fajdek rzucił młotem na złoty medal, Anita Włodarczyk na srebro, z kolei Piotr Małachowski dyskiem wpadł na drugą lokatę. Przyszedł czas na podsumowanie i wybór najlepszy sportowców, którzy pokazali się bardzo dobrze w minionych zawodach.

Najlepiej w klasyfikacji wypadła Rosja, choć zdobyła ona 8 medali mniej od Stanów Zjednoczonych plasujących na drugim miejscu. Na podium znalazła się także Jamajka z 6 złotymi odznaczeniami. Polska znajduje się tuż poza pierwszą dziesiątką – na 11 pozycji, co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę fakt, że startowały aż 204 kraje. Mistrzostwa Świata odbywały się w Moskwie, na stadionie na Łużnikach i trwały 8 dni (10-18 sierpnia).

Najwięcej tytułów wywalczył – znany wszystkim, genialny sprinter z Jamajki. Zdobył on 3 złote medale: bieg na 100m, sprint na 200m oraz sztafecie 4x100m. Wraz z drużyną osiągnął też drugą lokatę w sztafecie 4x400m. Biegacz tym samym, jest aktualnie najbardziej utytułowanym lekkoatletą w historii Mistrzostw Świata! „Błyskawica” ma na swoim koncie 10 medali (8 złotych oraz dwa srebrne), co czyni go już niejako legendą sportu. Bolt nie miał słabszych momentów, nawet kiedy dobiegał do mety widać było w jego oczach chęć do dalszej walki. Jak zwykle pewny siebie i nie do pokonania, choć w biegu na 100m prawie wyprzedził go Amerykanin – Jason Gatlin.

Wielkim objawieniem minionych MŚ jest także Mohamed Farah z Wielkiej Brytanii. Biegacz zdobył aż dwa złote medale na niekrótkich dystansach: 5000 oraz 10000m, osiągając zdumiewające rezultaty. W biegu na 10km zdobył rekord sezonu, pokonując trasę w zaledwie 27 minut. Jest to naprawdę zdumiewający wynik. Brytyjczyk pokonał wszystkich rywali bez mniejszych problemów, a kiedy dobiegał do mety można było pomyśleć, że jest gotów na kolejny bieg. Przeciwnicy nie mieli żadnych szans, Farah biegł niczym niezłomny tytan.

Aleksander Mienkow – skoczek w dal, pochodzący z kraju gospodarzy MŚ, udowodnił swój niesamowity talent, osiągając niesamowity wynik oraz pokazując genialną serię skoków. Rosjanin zdobył najlepszy wynik na listach światowych 2013 i pobił swój rekord życiowy, co dodatkowo stanowiło dla niego ogromną satysfakcję. Zawodnik skakał 8,14 - 7,96 - 8,52 - 8,43 - 8,56 – x, co jest naprawdę nieprawdopodobnym wynikiem. Mienkow pokazał publiczności, że jest gotów na kolejne zwycięstwa, dodatkowo rehabilitując się po Uniwersjadzie w Kazaniu.

Shelly-Ann Fraser-Pryce – ta kobieta wie co to znaczy biegać. Pochodząca z Jamajki biegaczka, zdobyła 3 medale, dorównując swojemu męskiemu odpowiednikowi – Usainowi Boltowi. Zdobyła złoto w sprincie na 100 oraz 200m, a także wraz z koleżankami w sztafecie 4x100m. Jest to ogromny wyczyn i ogromna chwała dla Jamajki. Zawodniczka pokazała, że nie tylko mężczyźni z jej narodu potrafią biegać, ale także ona ma wiele do zaoferowania. Jej umiejętności ciągle rosną, jest pełna energii, co ukazują końcówki jej biegów, kiedy to rywalki mogą obserwować jedynie oddalające się od nich plecy sprinterki.

Tatjana Łysienko z kolei okazała się być prawdziwą rekordzistką. Swym rzutem młotem pobiła aż trzy rekordy: rekord mistrzostw, rekord kraju oraz najlepszy wynik na listach światowych 2013 . Młot rzucony przez Rosjankę pokonał dystans 78,80m, co jest bardzo imponujące, choć zaledwie 30cm za nią uplasowała się Polka – Anita Włodarczyk. Tatjana jednakże doskonale wykorzystała swoje warunki fizyczne oraz atuty, a jak sama przyznaje obawiała się swojego rzutu.

Widowisko jakie zapewnili nam lekkoatleci przez minione 8 dni było naprawdę cudowne, pełne emocji oraz niespodzianek. Mieliśmy zaszczyt oglądać najlepszych z najlepszych, którzy jak zwykle nie zawiedli. Mimo paru zmian w rankingu czołówka pozostaje taka sama, a wszyscy zawodnicy wrócili cali i zdrowi do domu. Możemy być dumni z naszych reprezentantów, którzy pokazali swój talent w dobrym świetle, dodatkowo przywożąc 3 medale, co także bardzo cieszy. Miejmy nadzieję, że kolejne Mistrzostwa Świata będą jeszcze lepsze niż te, chociaż te w Moskwie można uważać za bardzo udane.