Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Inne Iran z absurdem gości e-sport. League of Legends bez żeńskich bohaterek

Iran z absurdem gości e-sport. League of Legends bez żeńskich bohaterek

Inne | 28 sierpnia 2013 20:03 | Michał Kozera


Wielu z Was zna zapewne pojęcie e-sportu. Zawody wirtualnego świata rozgrywane są już w niemal każdym zakątku globu, trafiły też tam, gdzie niektóre elementy rozgrywki budzą kontrowersje. I tak rozgrywane w Iranie World Cyber Games w „dyscyplinie” League of Legends odbędzie się wyłącznie przy użyciu męskich bohaterów. Dlaczego? Ot, muzułmańskie zasady.

 

Jak rygorystyczna, dziwna i absurdalna, w porównaniu z naszą europejską, jest kultura krajów islamu. Na Bliskim Wschodzie wyjątkowo ciężki żywot mają kobiety – to, co im wolno stanowi znacznie krótszą listę niż ta z zakazami. Restrykcyjny jest ubiór, który każdy dość dobrze powinien kojarzyć – pełna burka, szata okrywająca całe ciało. To i wiele innych zwyczajów nałożyło się na absurdalny zakaz gry postaciami kobiet w League of Legends. Nie zobaczymy zatem biuściastej Ashe, niemal półnagiej Evelynn, wystrzałowej Miss Fortune. Zabraknie Morgany, która na awatarze kusi wykreowaną kobiecością, w grze jednak tańczy w wielkiej sukni. Gracze, którzy grali którąkolwiek z kobiet, będą najprawdopodobniej musieli obrać zupełnie inną taktykę na nadchodzące zawody.

 

Co najciekawsze, jest jedna odstępstwo. Nie chodzi tu jednak o kobietę, a dziewczynkę – mała Annie nie została uznana za złamanie muzułmańskich obyczajów i użycie jej postaci nie będzie źle przyjęte. Napływające informacje nie mówią o podobnych ustępstwach, a przecież w grze nie tylko ognista Annie jest dzieckiem – mamy też Poppy. Kto wie – może cały problem w braku niewinności tej drugiej agresorki?


Zapewne bez negocjacji się nie obędzie. Bo co to za gra, kiedy nie można rywalizować według ogólnych zasad, tylko trzeba dostosować się do tak nietypowych wytycznych? Jak widać światowe wydarzenia nie robią żadnego wrażenia na irańskich władzach. Tylko czy w takim wypadku zawody powinny się odbywać, dając ciche przyzwolenie na takie ograniczenia?

Kategoria: Inne
Komentarze (0)