Sport4fans.pl Inne Podsumowanie week 1 w NFL

Podsumowanie week 1 w NFL

Inne | 10 września 2013 16:16 | Michał Gutka

Za nami pierwsza kolejka sezonu 2013 w National Football League. Na start sezonu kibice czekali 7 długich miesięcy, ale najlepsza liga futbolowa świata powróciła w wielkim stylu. Już pierwsze mecze przyniosły nam to, za czym tęsknili fani jajowatej piłki przez całą wiosnę oraz lato. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych spotkań pierwszego tygodnia, w wykonaniu Michała Gutki.

Baltimore Ravens vs Denver Broncos 27:49
Zeszłoroczni mistrzowie ponieśli wysoką porażkę na początek sezonu, a to za sprawą wyśmienitego spotkanie rozgrywającego Broncos, Peytona Manninga. Jeden z najlepszych rozgrywających w historii potwierdził swój status rzucając siedem podań na przyłożenie. Podobnego zdarzenia nie widzieliśmy w NFL od 44 lat. Czapki z głów przed Manningiem, ale też należy pochwalić jego skrzydłowych. Wes Welker i Demariyus Thomas złapali po dwa podania na przyłożenie. Tego samego dokonał tight end Julius Thomas. Historia tego ostatniego jest niecodzienna. Thomas na uniwersytecie Portland State był... koszykarzem i dam głowę, że przed meczem 90% kibiców nie znało jego nazwiska. Jeśli podtrzyma formę, to zmieni się to bardzo szybko. Mecz był wyrównany w pierwszej połowie, ale wynik 35:0 w drugiej części meczu mówi sam za siebie.

New England Patriots vs Buffalo Bills 23:21
Patrioci nie zwykli przegrywać z Bills, ale w niedzielne popołudnie byli tego bliscy. Uratowało ich celne kopnięcie z pola Stephena Gostkowskiego, który na 9 sekund przed końcem ustalił wynik meczu. Zawodnicy z Nowej Anglii pokonali Buffalo 22 raz podczas gdy ich rozgrywającym jest Tom Brady. Przegrali od tego czasu z tym rywalem ledwie dwa razy. W barwach Bills na plus można zaliczyć występ debiutanta, EJ Manuela. Rozgrywający Bawołów wykonał celnie 2/3 swoich podań, a dwa z nich znalazły drogę do pola punktowego.

Oakland Raiders vs Indianapolis Colts 17:21
Skazywani na porażkę Raiders z Sebastianem Janikowskim w składzie długo stawiali czoła faworyzowanym Colts. Terrelle Pryor, rozgrywający Oakland, pokazał nie tylko kilka niezłych podań, ale sam potrafił biegać z futbolówką. Po niedzielnych meczach był liderem tej klasyfikacji w NFL, bowiem miał na swoim koncie 112 jardów. Wynik meczu pod koniec ustalił QB Colts, Andrew Luck. Słynący z odrabiania wyników w końcówce młody lider drużyny z Indianapolis sam wykonał akcję biegową dającą przyłożenie. Nasz jedynak zdobył dla swojej ekipy pięc punktów. Wykonał celne kopnięcie z odległości 38 jardów, a także dwa razy dołożył jedno oczko po przyłożeniach swoich kolegów z ataku.

Atlanta Falcons vs New Orleans Saints 17:23
Powracający po rocznym zawieszeniu trener Saints, Sean Payton, wyraźnie uskrzydlił swoich podopiecznych. W meczu, w którym spotkali się rywale z tej samej dywizji górą byli właśnie Święci i znając potencjał obu drużyn to właśnie ich bezpośrednie starcia będą decydowały o pierwszym miejscu w tabeli dywizji NFC South. Falcons rozpoczęli od prowadzenia 10:0, ale na przerwę schodzili przegrywając 10:13. Rok temu bolączką Saints była defensywa, która oddała rywalom najwięcej jardów w historii NFL. Tym razem nowy szkoleniowiec tej formacji, Rob Ryan, dokonał kilku zmian i wyszło to na dobre. Pod koniec meczu wydawało się, że Falcons kroczą po pewne przyłożenie, ale w polu punktowym podanie Matta Ryana przejął defensor Saints, Roman Harper i mecz zakończył się wynikiem 23:17 dla gospodarzy.

Green Bay Packers vs San Francisco 49ers 28:34
Starcie gigantów, mecz wagi ciężkiej, dwie drużyny typowane do zagrania w Super Bowl z konferencji NFC zmierzyły się ze sobą już w meczu otwarcia. Fantastyczny mecz rozegrał młody rozgrywający 49ers czyli Colin Kaepernick. Podał na 412 jardów i trzy przyłożenia przy 69% skuteczności podań. Mimo że w całym spotkaniu nękany był przez linebackera Packers, Clay'a Matthewsa. Po jednym z takich starć doszło do przepychanki, a po kolejnym Matthews zadrwił z Kaepernicka i rzucił w jego stronę kilka nieprzyjemności za co został ukarany. Na pochwałę zasługują łapiący podania Kaepernicka Vernon Davis i Anquan Boldin. Pierwszy złapał dwa przyłożenia, a drugi dołożył 13 złapanych podań na 208 jardów i kolejne przyłożenie. Słynący z dobrej gry biegowej 49ers zmienili filozofię w tym spotkaniu i odnieśli bardzo ważną wygraną.

Philadelphia Eagles vs Washington Redskins 33:27
Mecz, w którym kibice obu drużyn drżęli o zdrowie swoich rozgrywających. Mike Vick po stronie Orłów nie należy do okazów i zdrowia i ledwie raz w swojej 13-letniej karierze rozegrał pełne 16 spotkań sezonu regularnego. Robert Griffin III, QB Redskins, w ostatnim spotkaniu poprzedniego sezonu zerwał więzadła w kolanie i był to jego pierwszy mecz po przerwie. Ofensywa Eagles przeszła między sezonami przebudowę i nowy trener Chip Kelly wprowadza ofensywę up-tempo. Oznacza to, że drużyna zgłasza zagrywki "w biegu" i nie robi długich przerw między nimi. Efekt? 53 zagrywki w samej pierwszej połowie. To wynik, który często widzi się w całym spotkaniu. Do przerwy to właśnie gocie z Filadelfii prowadzili aż 26:7. W drugiej połowie Redskins próbowali powrotu, ale Eagles dołożyli kolejne przyłożenie i ostatecznie wygrali 33:27. Obaj rozgrywający zagrali przyzwoicie, ale popualrny RG3 aż dwa razy podawał w ręce obrońców rywali. Zawiódł też biegacz Czerwonoskórych, Alfred Morris. W zeszłym roku tylko trzy razy dał sobie wybijąc z rąk piłkę. W meczu z Eagles zdarzyło mu się to dwukrotnie.