Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Moto Dublet i hat-trick! Kajetanowicz zdominował Barbórkę!

Dublet i hat-trick! Kajetanowicz zdominował Barbórkę!

Moto | 08 grudnia 2013 00:00 | Michał Kozera

fot. Marcin Iwin

Rajd Barbórka i Kryterium Asów na Karowej to zwieńczenie zmagań polskich załóg rajdowych – a jeśli kończyć, to z przytupem. Jak to zrobić pokazali Kajetan Kajetanowicz oraz Jarek Baran w pierwszą, grudniową sobotę. 6 warszawskich odcinków specjalnych było miejscem walki aktualnego mistrza Karowej z legendą Barbórki - Tomaszem Kucharem i tym razem to w ręce tego pierwszego wpadło zwycięstwo, zwycięstwo podwójne!

 


Wczorajsze warunki pogodowe zmusiły organizatorów do odwołania odcinka kwalifikacyjnego i co za tym idzie zestawienia listy startowej na podstawie listy zgłoszeń zawodników. Tym samym szlaki przetarła najsłabsza grupa 1, potem do rywalizacji weszły mocniejsze załogi w rajdówkach klasy 2, by na koniec ustąpić pola (niekoniecznie pod kątem wyników) najsilniejszym maszynom.

 

Przedostatnia pozycja startowa wydała się być właściwą dla kierowcy teamu LOTOS, chociaż on sam podkreślał, że to dobór opon i doświadczenie będą najwięcej znaczyły podczas rywalizacji. Ciężko się nie zgodzić ze słowami, których autorem jest dwukrotny zwycięzca Kryterium Asów Karowa, jednak w dorobku Kajetanowicza dość wyraźnie brak było jeszcze triumfu w samym Rajdzie Barbórki. Wydaje się, że co się odwlecze to nie uciecze, bowiem 51. edycja finału rajdowych zmagań padła łupem Kajetanowicza i Barana. Podwójnie.

 

Rywalizacja podczas 6 odcinków specjalnych była zacięta, co potwierdza 4. różnych zwycięzców pojedynczych przejazdów. Odcinek inaugurujący tegoroczną edycję padł łupem duetu Nivette/Natkaniec, którzy najlepiej poradzili sobie swoją Xsarą WRC w nowych warunkach na odcinku, który debiutował w Rajdzie. Po rozegraniu przejazdów na Cytadeli na pozycję lidera wskoczyli Kajetanowicz/Baran, dzięki drugiemu miejscu w poprzednim odcinku i niemal 7-sekundowemu zwycięstwu w OS2 nad Tomaszem Kucharem. Idąc za ciosem, również na Bemowie Subaru Impreza w barwach LOTOS była najlepsza. Kuchar tym razem stracił 4,7 sekundy do zwycięzcy. Część straty odrobił w trakcie ponownej wizyty na Rembertowie, musiał jednak obejść się smakiem, bowiem najlepszy czas uzyskał Maciej Steinhof. Odcinkowa wygrana Kuchara przyszła w Cytadeli, co pozwoliło odrobić kolejne cenne sekundy do trzeciego na oesie Kajetanowicza. Między obie załogi wplątał się świetny Steinhof z niewielką stratą do zwycięskiej załogi. 7 sekundowa przewaga Kajetanowicza nad Kucharem wymuszała na ekipach zupełnie bezbłędną jazdę i taką też zobaczyliśmy na finalnym OS Bemowo, gdzie ponownie triumfowali Kajetanowicz i Baran, pieczętując pierwszy i wyczekiwany triumf w Rajdzie Barbórka.

 

Pozostało postawienie kropki nad i. Przejazdy na Karowej w idealny sposób opisał pilot Kajetana – Jarek Baran: „To jest prawdziwy popis kierowcy! Co prawda kierowcy chcą, żeby dyktować im trasę, bo nie chcą wypaść z rajdowego rytmu, ale tak właściwie Karowa jest cała ich!”. Jak wyszło „w praniu”, Kryterium Asów okazałe się całe Kajetanowicza, nim jednak do tego doszło, załodze Subaru przyszło pilnie baczyć na jazdę – ponownie – Tomka Kuchara. Prowadząca Peugeota 207 S2000 legenda Rajdu Barbórka wprost zachwycił kibiców swoją precyzyjną jazdą, w której każdy uślizg był wymierzony co do centymetra. Nie zaskoczył zatem wynik, który okazał się miażdżący dla konkurentów, którzy osiągnęli wówczas metę. Gdy na starcie ustawił się Kajetanowicz, kibice ściśle oblegający trasę Karowej wiedzieli już, że do walki rusza świeżo upieczony zwycięzca Rajdu. Jego jazda okazała się kolejną ucztą dla fanów precyzyjnej i szybkiej jazdy – wydawało się jednak, że kierowca Subaru może nie być aż tak szybki jak Kuchar. Wjazd na metę szybko zweryfikował wszelkie wątpliwości – Kajetanowicz wyprzedził drugiego Kuchara o 0,83 sekundy i już do końca przejazdów nie stracił pierwszego miejsca, po raz trzeci już wygrywając Kryterium Asów.

 

„Jestem ogromnie wzruszony. Chciałbym podziękować każdemu członkowi naszej rajdowej rodziny z osobna, wymienić wszystkich z LOTOS Rally Team, ale jest nas tak dużo, że muszę „to” zmieścić w dwóch słowach: BARDZO DZIĘKUJĘ.”przekazuje Kajto za pośrednictwem swojej strony internetowej.„Wygranie Barbórki i Karowej to najlepszy sposób, w jaki potrafię podziękować całemu zespołowi, naszym Partnerom, przyjaciołom i kibicom za najwspanialszy sezon. Fantastyczne podsumowanie równie fenomenalnego roku. Wiem też jedno - nawet najlepsza teraźniejszość marzy o lepszej przyszłości :).”

 

 

Dla Jarosława Barana zdobycie dubletu to nie nowość, tym razem jednak do osiągnięć można dodać hat-trick zwycięstw na Karowej: „Tylko wybitni kierowcy mają szanse wygrać Barbórkę czy tez Kryterium Karowa, ale tylko genialni kierowcy robią to jednocześnie. Dwa razy miałem przyjemność uczestniczyć w takim wydarzeniu. W 2000 roku z Januszem Kuligiem i dzisiaj z Kajetanem. To genialne zakończenie bardzo udanego sezonu, za który wszystkim Wam bardzo dziękuję.”


 

 

 

 

 

 

Wyniki sobotniej rywalizacji podczas 51. edycji Rajdu Barbórka znaleźć możecie pod poniższymi linkami:

- czasy odcinków,

- generalka Rajdu

- Kryterium Asów.

 

 

kajto.pl
barborka.pl
fot. Marcin Iwin
relacja Michał Kozera
Kategoria: Moto
Komentarze (0)

Moto

Najnowsze

Partnerzy SPORT4FANS.PL