Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Moto Inauguracja Rajdowych Mistrzostw Polski w Arłamowie (DUŻO ZDJĘĆ)

Inauguracja Rajdowych Mistrzostw Polski w Arłamowie (DUŻO ZDJĘĆ)

Moto | 11 marca 2014 20:50 | Kacper Mucha
Tomasz Kasperczyk, Ford Fiesta R5.
fot. Kacper Mucha
Tomasz Kasperczyk, Ford Fiesta R5.

 W miniony weekend na bieszczadzkich drogach rozegrał się pierwszy Rajd Arłamów, który stanowił inaugurację Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w 2014 roku. Pod nieobecność czterokrotnego Mistrza Polski Kajetana Kajetanowicza, o zwycięstwo do samego końca wałczyło kilka załóg, a ostatecznie zwycięzył Grzegorz Grzyb w Skodzie Fabii S2000.


Trasy Rajdu Arłamów przypominały bardziej te z Walli niz ze Szwecji, a właśnie takie zimowe warunki planowali organizatorzy na początek marca - niestety taki mamy klimat, więc kierowcom przyszło się ścigać na bardzo mokrym asfalcie w wielu miejscach pokrytym grubą warstwą błota i kamieni naniesionych podczas głębokich cięć zakrętów. Bardzo kręte i wąskie trasy w połączeniu z takimi warunkami pozwoliły stworzyć ciekawy i wymagający rajd, a takich w kalendarzu RSMP bardzo potrzeba. 


Po absencji wieloletniego mistrza, Kajetana Kajetanowicza wiadomym było, ze wraz z nowym rajdem oraz nowymi samochodzmi poznamy takze nowego Mistrza Polski. Pretendetów było kilku, ale pierwszy rajd wygrał Grzegorz Grzyb pilotowany przez Daniela Siatkowskiego, który nie planuje jednak regularnych startów w tym sezonie RSMP, ale skupia się na obronie tytułu Mistrza Słowacji. Grzyb w Fabii S2000 wyprzedził drugiego Łukasza Habaja i Piotra Wosia o 7,3 sekundy (Mitsubishi Lancer IX R4), a Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski (Ford Fiesta R5) ostatecznie zajęli trzecią lokatę ze stratą 0,3 sekundy do drugiego miejsca. 


Tuz za podium uplasował się Maciej Oleksowicz z Michałem Kuśnierzem (Ford Fiesta R5), za nim Tomasz Kuchar z Danielem Dymurskim (Peugeot 207 S2000) i debiutujący w aucie czteronapędowym Tomasz Kasperczyk (Ford Fiesta R5). Siódme miejsce zajął debiutujący na asfalcie Litwin Dominykaas Butvillas, startujący w barwach Subaru Poland (Subaru Impreza R4).


Podczas 1. Rajdu Arłamów czołówka pędziła łeb w łeb, a kierowcy korzystający z najnowszych technologicznie Fiest R5 wcale nie zdominowali zawodów. Oczywiście nowego auta trzeba się nauczyć, lecz Łukasz Habaj czy Dominykaas Butvillas powinni dotrzymywać tempa "bogatszym" rywalom podczas kolejnych rund RSMP. Czołówki nie dogonił Maciej Rzeźnik w Fieście R5, poniewaz na pierwszym odcinku urwał koło i korzystał z systemu Rally 2 - wicemistrz Polski jest jednak nadal głównym faworytem do zdobycia Mistrzostwa Polski. Warto docenić takze sam Rajd Arłamów. Dobrze zorganizowany i umiejscowiony w pieknej okolicy rajd stanowić moze jeden ze stałych punktów na rajdowej mapie Polski - organizatorzy muszą jednak odcinki specjalne umiejscowić blizej bazy rajdu, czyli serca Bieszczad oraz zmienić termin, aby dać kierowcom czas na skompletowanie budzetu na nowy sezon i podziwiać rywalizację nie 24, lecz 40 lub więcej załóg w RSMP.


Kolejny rajd już na początku kwietnia, a będzie to dobrze znany Rajd Świdnicki KRAUSE.

fot. Kacper Mucha / kacpermucha.blogspot.com
Kategoria: Moto
Komentarze (0)