Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Moto Info Wing – zapomniana innowacja?

Info Wing – zapomniana innowacja?

Moto | 31 stycznia 2015 19:53 | Michał Kozera
Tak wygląda render Info Wing. Niestety, w pełnym świetle informacje okazują się nieczytelne.
Tak wygląda render Info Wing. Niestety, w pełnym świetle informacje okazują się nieczytelne.

Końcówka listopada zapowiadała nie tylko finisz sezonu Formuły 1, ale także testy w Abu Zabi. Normalnie te wielu emocji nie powodują, tym razem jednak prawdziwą ciekawostką miało być pojawienie się na bolidach Info Wing. Czym to jest? Ot, wyświetlaczem na bolidzie, którego koncept został przez zimę jakby zapomniany…


Info Wing to koncept zaproponowany przez Anthony’ego Hamiltona, istotą modyfikacji miały być boczne panele zamontowane na najwyższej antenie bolidu (tej zwykle kolorowanej na zielono lub czerwono). LEDowe wyświetlacze miały dostarczać kibicom zebranym wokół toru możliwie jak najwięcej informacji. Główną funkcjonalnością miało być wyświetlanie aktualnej pozycji zawodnika, ponieważ by uzyskać tę wiedzą kibice często musieli sami sprawdzać aktualną tabelę na swoich telefonach.

 

Anthony Hamilton wierzył, że pomysł można zastosować nie tylko w F1, ale również w większości serii single seaterów. Miało to poprawić przystępność i atrakcyjność w sposób niezwykle prosty i nieinwazyjny, na dodatek w myśl z postępem technologicznym. Testy w Abu Zabi miały powiedzieć, czy rozwiązanie to ma sens od strony praktycznej. Niestety, głosy z toru donosiły, że panele są słabo widoczne, zwłaszcza w jasnym świetle na torze w Emiratach. Kiepska widoczność na trybunach doprowadziła do konieczności zmodyfikowania paneli, jednak… co się stało dalej? Jak przyznał ojciec aktualnego mistrza świata, panele wymagały zastosowania większych i jaśniejszych diod, a samo zamontowanie Info Wing na Force India było estetyczne oraz nie generowało problemów od strony aerodynamicznej.

 

Nowa wersja miała być gotowa w trzy tygodnie. Niewykluczone, że zmodernizowany model MKIII został poddany testom prywatnym i okazało się, że obecna technologia nie pozwala zastosować optymalnych paneli, bowiem jeśli nie to jest wyjaśnieniem, to… co innego? Przed nami pierwsze tegoroczne testy, na których idealnie byłoby sprawdzić działanie Info Wing. Oglądać możemy już też nowe bolidy, które budzą swoim wyglądem wreszcie pozytywne emocje. Czy te, nie byłyby większe, gdyby wprowadzić taką nowinkę? W końcu F1 to królowa nowości technologicznych.

Kategoria: Moto
Komentarze (0)