Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Moto Już wszystko jasne! Kubica wystartuje w WRC2 i ERC!

Już wszystko jasne! Kubica wystartuje w WRC2 i ERC!

Moto | 04 marca 2013 16:34 | Michał Kozera
Robert Kubica
fot. Citroën Racing
Robert Kubica

W natłoku informacji, plotek, komentarzy, zwrotów akcji – ta informacja brzmi jak ostatnie słowa pewnej książki przygodowej. Kubica wreszcie wybrał, wreszcie wraca do regularnej jazdy. Przed nim wyzwanie inne niż dotychczasowe – rywalizował będzie w seriach WRC2 oraz ERC.


Ledwie światło dzienne ujrzał artykuł, w którym wspominałem o mozliwościach Roberta Kubicy, a już otrzymaliśmy odpowiedź. Można odetchnąć, znamy przyszłość byłego polskiego kierowcy F1.


Robert, wypowiadając się o dostępnych opcjach, przyznawał, że rajdy to wybór długoterminowy. Fakty są oczywiste – Polak, choć prezentuje się w rajdach wyśmienicie, jest w tej dyscyplinie nadal nowicjuszem. Jego dotychczasowe przejazdy miały miejsce na asfaltowych nawierzchniach – zarówno na torach wyścigowych jak i na trasach rajdowych. Jak sam przyznał, w eliminacjach rajdowych musi jeszcze nabrać doświadczenia: - „Nie mogę doczekać się startu, ale nie postawiłem sobie żadnego konkretnego celu. Wciąż mam wiele nauki, a do poprawy potrzebuję wielu mil na odcinkach specjalnych.”


Ile lat spędzi Kubica w rajdach? Nie wiadomo, przed nim jednak napięty terminarz tegorocznych startów. Wybierając WRC2 wraz z ERC Polak dość gęsto zapełnił swój kalendarz, a taka ilość rajdów bez wątpienia szybko pozwoli nabrać naszemu reprezentantowi doświadczenia. Za nami już trzy rundy WRC, przed nami aż dziesięć, z czego aż osiem na szutrze. Kubica musi wybrać siedem w których wystartuje, zaś do końcowego wyniku zostanie zaliczone sześć najlepszych rezultatów.


W ERC za nami dwie rundy pierwszej części sezonu, przed nami pięć. Druga część sezonu to 6 eliminacji. Z każdej części do klasyfikacji generalnej zaliczane są cztery najlepsze wyniki. To właśnie w ERC ujrzymy „debiutującego” Kubicę – od 21 do 23 marca rozgrywany będzie Rajd Wysp Kanaryjskich i gdzie na asfaltowych trasach Robert powalczy Citroenem DS3 RRC o pierwsze punkty w Mistrzostwach.


Interesującą kwestią jest jeden z weekendów, podczas którego rozgrywane będą równolegle rundy WRC oraz ERC. Kubica będzie mieć do wyboru rywalizację podczas Rajdu Australii w ramach Mistrzostw Świata, z drugiej strony jednak czeka go… upragniony przez kibiców start w Polsce. 13-15 września to data Rajdu Polski i nie ukrywając – chyba każdy polski kibic chciałby zobaczyć Kubicę na naszych bezdrożach.


Na koniec krótko o samochodzie. Do dyspozycji Roberta Kubicy będzie nowy Citroen DS3 RRC. Zmodyfikowana zostanie zmiana biegów, która będzie odbywać się nie za pomocą drążka, a łopatki po lewej stronie kierownicy. Takie rozwiązanie naturalnie jest szybsze od użycia drążka, stąd też modyfikacja otrzyma pewne opóźnienie, dzięki czemu Kubica nie odniesie z tego tytułu żadnych zysków. Wersja RRC charakteryzuje się słabszą aerodynamiką i ok 5% mniejszą mocą w porównaniu z wersją WRC.


W eliminacjach WRC2 spodziewam się naprawdę dobrych wyników Roberta. Nie ukrywając – przyzwyczaił nas do naprawdę szybkiej jazdy i świetnych rezultatów. W europejskich Mistrzostwach wersja RRC to najmocniejsze rozwiązanie, tam też liczę na najlepsze wyniki.


Warto wspomnieć, że w WRC startuje również Michał Kościuszko, zaś w ERC Michał Sołowow. Pierwszy dysponuje Mini WRC, ciekawie więc będzie wyglądać jego rywalizacja z jeżdżącym słabszą rajdówką Kubicą. Sołowow prowadzi Forda Fiestę S2000 i w moim subiektywnym odczuciu nie będzie mieć z Robertem szans – choć naturalnie gorąco kibicuję mojemu imiennikowi w rywalizacji.


Za tydzień na dobre ruszy karuzela Formuły 1, za dwa tygodnie zaś będziemy kierować wzrok na Kubicę. Zaczyna się dziać!

Kategoria: Moto
Komentarze (0)