Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Moto Wywiad z Michałem Grzybem

Wywiad z Michałem Grzybem

Moto | 19 marca 2013 12:26 | Jakub Kacprzak


Rzadko się zdarza, by tak młody człowiek wiedział już czego chce i jakie są jego życiowe plany. Ten chłopak to absolutny fenomen w świecie polskiego sportu. Elokwentny, skromny w słowach, ale niezwykle zdolny. Zapraszam do wywiadu z Michałem Grzybem, który ma szansę stać się za kilka lat jednym z najlepszych kierowców na świecie.


Przyznam Ci się, że wywiad z Tobą to dla mnie duże wyzwanie. Obraz przeciętnego 15-latka w Polsce wygląda inaczej niż Twój. Nie masz problemu z odnalezieniem się wśród rówieśników?

Nie, nie mam takiego problemu.


Chodzi mi o to, że w Twoim wieku młodzież zazwyczaj nie myśli o tym żeby ciężko pracować nad sobą, trenować dzień w dzień i dążyć do tak wielkich celów. Skąd wzięła się u Ciebie tak silna motywacja?

 Przede wszystkim motywacja wzięła się z tego, iż trenuję ten sport od "małego" czyli od 4 roku życia. Dodatkową motywację daje mi wsparcie ze strony rodziny oraz fundacji Wierczuk Race Promotion.


Mam siostrę w Twoim wieku i jej plan dnia wygląda zapewne trochę inaczej niż Twój. Możesz opisać jak wyglądają 24 godziny z życia młodego talentu kartingowego w Polsce?

Jeśli spędzam dzień w domu to wygląda on prawie "normalnie". Chodzę do szkoły, zostaje na wiele zajęć dodatkowych, po szkole odrabiam zaległości a jeżeli wieczorem zostaje mi czas idę na siłownie lub na halę kartingową. Jednak jeśli mam zawody wstaję wcześnie rano zaczynam treningi, trenuję do 17-18 następnie czyszczę gokarta, a wieczorem idę na kolację, zmęczony po całym dniu pracy kładę się spać.


Masz opinię niezwykle odpowiedzialnego, rozwiniętego, mądrego i grzecznego chłopaka. Naprawdę nie kusi Cię żeby trochę poszaleć ze swoimi rówieśnikami i jakby tu ująć… być typowym gimnazjalistą?

Gdybym miał wystarczająco dużo czasu na pewno bym poszalał z rówieśnikami.


Jakie to uczucie zostać w tak młodym wieku laureatem nagrody Rok Talent Award? Co wtedy poczułeś i jaka była Twoja reakcja?

Przede wszystkim czułem niesamowitą radość ponieważ, zdawałem sobie sprawę, iż to właśnie ja zostałem wybrany z pośród bardzo wielu zawodników startujących do tej nagrody.


Wiadomo, że po otrzymaniu tej prestiżowej nagrody dostałeś też propozycję od Tony Kart. Teamu, w którym jeździł najlepszy kierowca w historii F1, Michael Schumacher. Dlaczego odrzuciłeś ich propozycję? Lepiej chyba nie mógłbyś trafić…

Odrzuciłem tę propozycję ponieważ dostałem ofertę od teamu Birel Motorsport, czyli firmy na której podwoziach startuję od 4 lat.
 

Nie boisz się, że może Ci kiedyś odbić sodówka?
 Nie. Jak na razie nie mam takich obaw.
 

Jak już jesteśmy przy najlepszych kierowcach. Wiadomo, że Ty jeszcze po ulicach samochodem jeździć nie możesz. Masz tak, że pouczasz swoich rodziców jak mają jechać? Obserwujesz jak prowadzą inni ludzie i myślisz sobie wtedy: „Kurcze, dlaczego oni tak fatalnie jeżdżą?”?

Gdy obserwuję jazdę innych ludzi na polskich drogach często opadają mi ręce. Nie chodzi tu o styl jazdy lecz po prostu o zachowanie na drodze. Według mnie gdyby więcej ludzi miało do czynienia nawet z amatorskimi gokartami na pewno poprawiło by to bezpieczeństwo jazdy na polskich drogach.


Co sądzisz o sposobie zdawania egzaminu praktycznego na prawo jazdy w naszym kraju? Uważasz, że to dobry sposób na sprawdzenie umiejętności kierowcy, czy może zmieniłbyś coś gdybyś miał taką możliwą?

Myślę ze egzaminatorzy kładą za duży nacisk na szczegółu, a za mały na ogólne umiejętności prowadzenia pojazdu.


Poza motoryzacją masz jakieś inne hobby? Gry komputerowe? Filmy?
Nie. Wszystko co robię związane jest z motoryzacją, nawet gry komputerowe.
 

Oglądasz jeszcze czasem bajki? Pytam poważnie, bo ja sam lubię kreskówki i staram się wytłumaczyć ludziom w moim wieku (cholera, zabrzmiało jakbym był starym dziadkiem [śmiech]), że to całkiem normalne.

Nie, teraz nie oglądam kreskówek.
 

Kto dla Ciebie jest najlepszym kierowcą, bez podziału na kategorie? 
Robert Kubica, oraz Fernando Alonso.
 

Znalazłem o Tobie ciekawą informację. Podobno bardzo przykładasz się do nauki i pilnujesz tego, by uczyć się języków obcych. Ty naprawdę nie wyglądasz na typowego gimnazjalistę (śmiech). Nie czujesz presji związanej z tym, że tak szybko wchodzisz w dorosłe życie profesjonalnego sportowca?

Nie nikt mnie do niczego nie zmusza wszystko co robię robię z własnej inicjatywy dlatego nie czuję żadnej presji.
 

Czy Ty masz jakieś wady? Młody, zdolny, ambitny, inteligentny, pewny czego chce i na dodatek uważany za jeden z największych talentów na świecie. Pokaż trochę ludzkości w sobie (śmiech).
 ... często się garbię, i mówię za cicho.


Jakie jest Twoje największe marzenie Michale?
 Oczywiście jest to Formuła 1.
 

Życzę Ci więc, by Twoje marzenia się spełniły. Trzymamy za Ciebie kciuki. Trzymaj się i powodzenia na torze!
Dziękuję bardzo i pozdrawiam wszystkich fanów sportów motorowych. 


Rozmawiał: Jakub Kacprzak
Kategoria: Moto
Komentarze (0)