Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Moto 26. oesowe zwycięstwo Al-Attiyaha

26. oesowe zwycięstwo Al-Attiyaha

Moto | 03 stycznia 2017 09:45 | Redakcja
Nasser Al-Attiyah
fot. Redbull.com
Nasser Al-Attiyah

Nasser Al-Attiyah już na pierwszym odcinku specjalnym pokazał, że dokonał właściwego wyboru zamieniając Mini na Toyotę. Katarczyk odniósł swoje 26. zwycięstwo oesowe w Dakarze. To piękny akcent na początek kariery w nowym zespole i prawdziwy pokaz siły wobec rywali, szczególnie tych z Peugeota. Xavier de Soultrait był najszybszym motocyklistą, ale potem został ukarany za przekroczenie szybkości na trasie dojazdowej, a zwycięzcą etapu został Juan Pedrero.

 

Ciekawostka dnia

 

Dakar odwiedził Paragwaj po raz pierwszy w swej historii. W stolicy kraju Asuncion odbył się uroczysty start, a następnie kierowcy ścigali się na 39-kilometrowym odcinku specjalnym. W ten sposób Paragwaj został 29. krajem goszczącym Dakar. Trasa pierwszego etapu okazała się trudna, a perfekcyjnie wykorzystał jej walory na swoją korzyść Xavier Pons, które zajął niespodziewanie drugie miejsce w kategorii samochodów.

 

Dzień w skrócie

 

Cóż to był za dzień dla Xaviera de Soultrait! Rok temu nie ukończył Dakaru, a teraz popisał się zwycięstwem na pierwszym odcinku specjalnym, pokonując kolejnych dwóch outsiderów – Juana Pedrero (Sherco) i Ricky Brabeca (Honda). Potem na trasie dojazdowej Francuz przekroczył szybkość i otrzymał minutę kary, co oznacza, że liderem klasyfikacji motocyklistów jest Pedrero. Michael Metge zajął czwarte miejsce w klasyfikacji odcinka, a Joan Barreda był siódmy, pomimo problemów z pokonaniem brodu.

 

W klasyfikacji quadów najszybszy był Marcelo Medeiros, a faworyt miejscowych kibiców Nelson Sanabria zajął trzecie miejsce, jadąc przed swoją publicznością.

 

W kategorii samochodów wygrał Nasser Al-Attiyah, zaliczając wspaniały debiut za kierownicą Toyoty, chociaż w końcówce odcinka samochód zaczął płonąć! Carlos Sainz zajął czwarte miejsce w najwyżej sklasyfikowanym Peugeocie, a Sébastien Loeb był szósty.

 

Martin Kolomy w nowej ciężarówce Tatra Phoenix wygrał rywalizację w “wadze ciężkiej”, gdzie drugi był Holender Ton Van Genugten, a trzeci jego rodak Martin van den Brink.

 

Wyczyn dnia

 

Hiszpan Xavier Pons rozpoczął swój drugi start w Dakarze mocnym akcentem, zajmując niespodziewanie drugie miejsce w klasyfikacji pierwszego odcinka specjalnego. Po obiecującym debiucie przed rokiem, kierowca znany z rajdów drogowych perfekcyjnie wykorzystał odpowiadającą mu specyfikę trasy odcinka. Na mecie obiecał równie dobry występ podczas kolejnego etapu, chociaż potem wypowiadał się o swoich szansach już bardziej ostrożnie.

 

Dramat Sébastiena Souday

 

Dakar 2017 już pierwszego dnia stał się koszmarem dla Sébastiena Souday, startującego w kategorii quadów. Po upadku na odcinku specjalnym, Francuz przyjechał na metę ze złamanym nadgarstkiem. Kontuzja wyeliminowała go z rajdu, chociaż próbował jechać dalej po otrzymaniu pomocy medycznej. Jest to dla kierowcy Yamahy trzeci z kolei nieukończony Dakar, chociaż miniony sezon był dla niego bardzo udany, pomijając niepowodzenie w południowoamerykańskim maratonie.

 

Liczba dnia

Nasser Al Attiyah dał Toyocie piąte zwycięstwo oesowe w historii Dakaru i trzecie od wprowadzenia modelu Hilux, po wygranej próbie Giniela de Villiers w 2013 roku i Yazeeda Al Rajhi w 2015.

 

Wypowiedź dnia

 

Xavier de Soultrait: “Zwycięstwo na odcinku specjalnym to wspaniałe osiągnięcie. Oznacza dla mnie duży krok naprzód, jednak nie jest moim najważniejszym celem. Ten jest niezmienny: chcę wygrać Dakar. Dlaczego nie w tym roku? Mam wszystkie części tego puzzle’a, a teraz kolejno układam je i chyba przybierają realny kształt!”

Kategoria: Moto
Komentarze (0)