Sport4fans.pl Piłka nożna Polacy w europejskich pucharach: "Lewy" i "Mierzej" w życiowej formie
Adrian Mierzejewski spisuje się świetnie w barwach Trabzonsporu

Polacy w europejskich pucharach: "Lewy" i "Mierzej" w życiowej formie

Piłka nożna | 04 paździenika 2013 13:42 | Przemysław Drewniak

Legia Warszawa ogromnie rozczarowała, ale pozostali Polacy grający w europejskich pucharach nie przynieśli nam w tym tygodniu wstydu, a kilku było nawet wyróżniającymi się zawodnikami w swoich drużynach. Pierwszoplanową postacią Borussii w meczu z Marsylią był oczywiście Robert Lewandowski, ale w Lidze Europy błysnął nam także Adrian Mierzejewski, który był najlepszym piłkarzem Trabzonsporu w spotkaniu z Lazio.

Z największym zainteresowaniem śledziliśmy poczynania Polaków, którzy zostali powołani na najbliższe mecze reprezentacji z Ukrainą i Anglią. Waldemar Fornalik mógł być szczególnie zadowolony, oglądając popisy Roberta Lewandowskiego. Napastnik BVB potwierdził, że zamieszanie wokół jego osoby kompletnie nie ma wpływu na jego formę sportową, wbijając Marsylii dwie bramki. – Robert to w tej chwili klasa światowa – komplementował swojego kolegę z drużyny Marco Reus. Doskonały start sezonu praktycznie przesądza sprawę o tym, że pod koniec roku Lewandowski jako trzeci Polak w historii otrzyma nominację do Złotej Piłki, dołączając tym samym do Zbigniewa Bońka i Kazimierza Deyny.

Nieco gorzej wiedzie się Jakubowi Błaszczykowskiego, który po raz kolejny stracił miejsce w wyjściowej jedenastce na rzecz Pierre’a-Emericka Aubameyanga i wszedł na boisko na ostatnie 20 minut, gdy wynik spotkania był już przesądzony. Być może Juergen Klopp uznał, że były pomocnik Saint-Etienne lepiej sprawdzi się w starciu z Marsylią, przeciwko której grał już wielokrotnie.

Udany występ zaliczył Wojciech Szczęsny, choć jego koledzy z boiska sprawili, że w meczu z Napoli polski bramkarz nie miał się czym wykazać. Słabo zagrał z kolei Łukasz Szukała. Defensywa Steauy znów popełniała liczne błędy i po wysokiej porażce z Schalke (0:3) zostali rozgromieni po raz kolejny – tym razem przed własną publicznością przez londyńską Chelsea.

Ostatnio formą błyszczy Adrian Mierzejewski. Pomocnik Trabzonsporu wywalczył sobie stałe miejsce w podstawowym składzie, a ostatnio niemal w każdym meczu notuje asystę lub sam trafia do siatki rywali. W meczu z Lazio dokonał obu tych rzeczy. Dzięki temu w 14 dotychczasowych spotkaniach we wszystkich rozgrywkach „Mierzej” strzelił już 4 gole i zaliczył osiem asyst. Wielka szkoda, że jest to piłkarz, który dobrej gry w klubie nie potrafi nigdy przenieść do kadry narodowej.

Warto też zwrócić uwagę na to, że do bramki PSV powrócił Przemysław Tytoń. Kontuzje bramkarzy w klubie z Eindhoven sprawiają, że Polak ostatnio dostaje więcej szans na grę, a takimi występami jak przeciwko Czernomorcowi może wzmocnić swoją pozycję. Bohater z meczu z Grecją na EURO 2012 zachował czyste konto i popisał się dwoma trudnymi interwencjami, dzięki czemu uchronił swój zespół od utraty gola.

LIGA MISTRZÓW:
Wojciech Szczęsny (Arsenal): 90 minut w meczu z Napoli (2:0)
Łukasz Fabiański (Arsenal): cały mecz na ławce rezerwowych
Robert Lewandowski: (Borussia): 90 minut i dwie bramki w meczu z Olympique Marsylia (3:0)
Jakub Błaszczykowski (Borussia): od 71. minuty w meczu z Marsylią
Łukasz Piszczek (Borussia): poza kadrą meczową z powodu kontuzji
Łukasz Szukała (Steaua Bukareszt): 90 minut w meczu z Chelsea (0:4)
Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen): 90 minut w meczu z Realem Sociedad (2:1)
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow): cały mecz z Barceloną na ławce rezerwowych (0:1)

LIGA EUROPY:
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor):
90 minut, gol i asysta w meczu z Lazio (3:3)
Jarosław Fojut (Tromsoe): 90 minut i żółta kartka w meczu z Sheriffem Tiraspol (1:1)
Damien Perquis (Betis Sewilla): 90 minut i żółta kartka w meczu z Rijeką (1:1)
Ludovic Obraniak (Bordeaux): od 46. minuty, żółta kartka w meczu z Maccabi Tel-Awiw (1:2)
Grzegorz Sandomierski (Dinamo Zagrzeb): poza kadrą na mecz z Ludogorets (0:3)
Przemysław Tytoń (PSV): 90 minut w meczu z Czernomorcem Odessa (2:0)