Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Adam Nawałka: Nie będę tolerował kalkulowania na boisku
Adam Nawałka
fot. Wikipedia
Adam Nawałka

Adam Nawałka: Nie będę tolerował kalkulowania na boisku

Piłka nożna | 14 listopada 2013 18:58 | Hubert Błaszczyk

- Nigdy nie doszukuję się, czy będziemy mieli szansę z takim czy innym przeciwnikiem. Tak się złożyło, że gramy ze Słowacją. Musimy szukać siły we własnych atutach i być w ten sposób nastawionym. My musimy dostosować się do warunków, na które nie mamy wpływu. W tej sytuacji taki jest kalendarz – mówił na konferencji prasowej przed meczem ze Słowacją, Adam Nawałka. Selekcjoner przed pierwszym sprawdzianem za jego kadencji na Stadionie Miejskim we Wrocławiu sprawia wrażenia wyluzowanego i pewnego siebie. Na pewno nie będziemy mieli więc do czynienia z Fornalikiem bis.


Środkowy pomocnik nie najważniejszy


Palącą kwestią przed pierwszym meczem kadry Adama Nawałki jest fakt, kto będzie sprawował pozycję, tak zwanej dziesiątki. U Fornalika grali Ludovic Obraniak, Piotr Zieliński i Adrian Mierzejewski. W meczu ze Słowacją na boisko wybiegnie najprawdopodobniej ten ostatni. Selekcjoner prosi jednak o zachowanie rozwagi, twierdząc, że zawodnik grający na tej pozycji nie musi być najważniejszy w zespole. - Nie demonizowałbym roli ofensywnego środkowego pomocnika. Bez niego nasza gra może wyglądać na odpowiednim poziomie. Jeśli w najbliższym czasie pojawi się taki zawodnik na pewno go wykorzystamy. Teraz trzeba jednak przygotować taką taktykę, żeby grać satysfakcjonującą nas piłkę – mówił Nawałka.


Nawałka – Klopp 1:0


Ekspresja Nawałki przywołała skojarzenia dziennikarzom z klubowym trenerem Jakuba Błaszczykowskiego, Juergenem Kloppem. Co ciekawe, ta asocjacja nie jest bezpodstawna. Nasz kapitan twierdzi, że nowy selekcjoner jest nawet bardziej żywiołowy niż szkoleniowiec Borussii Dortmund. - Można się doszukać ekspresji w zachowaniach trenera Kloppa i Nawałki. To porównanie wypada nawet nieznacznie na korzyść naszego selekcjonera. Pracowaliśmy dopiero trzy dni, ale jest pewne podobieństwo – dodał Jakub Błaszczykowski.


Skład 90 minut przed meczem


Nowy selekcjoner, to również nowe zasady w kadrze. Na pierwszy rzut oka jest ich wiele. Najważniejsza jednak to ta, że zawodnicy skład zespołu poznają dopiero na 90 minut przed pierwszym gwizdkiem. - Nie mogę powiedzieć, kto zagra, gdyż pierwsi muszą się o tym dowiedzieć piłkarze. Zawodnicy zostaną poinformowani o tym dopiero 90 minut przed meczem. Chcę, żeby wszyscy gracze byli przygotowani do wyjścia na murawę. Każdy musi wziąć odpowiedzialność na siebie. Niezwykle ważne jest to, żeby każdy zawodnik czuł się potrzebny. Liczymy, że pozytywna presja, tłumy kibiców, spowodują, iż wszyscy razem udźwigniemy ten ciężar i rozpoczniemy naszą przygodę w pozytywny sposób. Niezwykle ważne jest przygotowanie mentalne, ale to jest tylko sport, tylko piłka. Nie można analizować sytuacji tylko przez pryzmat meczu. Do tej pory jestem zbudowany postawą zawodników na treningach i w kwestiach współpracy. Wszyscy starają się wyjść naprzeciw moim oczekiwaniom. Zawodnicy muszą jednak poznać mój warsztat i to, co od nich oczekuję. Jeszcze wiele jest jednak do poprawy i myślę, że każdy rozumie, iż czas jest kwestią bezcenną – kończy swój wywód selekcjoner.


Walka, walka i jeszcze raz walka


Reprezentanci Polski od pierwszego meczu ze Słowacją mają walczyć. Nie może być odpuszczonych piłek i spekulanctwa. Zawodnicy, którzy będą odstawiać nogę u Nawałki nie zagrają. Sporą wolę walki było już widać podczas treningu. Selekcjoner przyznaje, że nie czuje presji przed pierwszym gwizdkiem i jest zbudowany postawą zawodników podczas przygotowań do meczu. - Trzeba to przyjąć na klatę. Wiadomo, że pierwszy mecz jest zawsze bardzo trudny. Tym bardziej, że czasu mieliśmy bardzo mało. Tak jak wcześniej powiedziałem, ten wstępny etap, to jest czas na swego rodzaju eksperymenty. Każdy, kto trzeźwo myśli zdaję sobie sprawę, że nie da się od razu uzyskać fantastycznych wyników. Cechy wolicjonalne będą na pewno bardzo wyraziste. Gra dla reprezentacji Polski to musi być wielka satysfakcja – tego będę wymagał od zawodników. Nawet, gdy brakuje tchu. Nie będę tolerował kalkulowania na boisku.


Z Wrocławia dla SPORT4FANS,
Hubert Błaszczyk

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)