Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Mistrzostwa Narodów Afryki. Triumf krajowej piłki!
Bloemfontein
fot. Flickr
Bloemfontein

Mistrzostwa Narodów Afryki. Triumf krajowej piłki!

Piłka nożna | 31 stycznia 2014 16:12 | Mateusz Decyk

Mistrzostwa Narodów Afryki 2014. Zaraz… ale następny afrykański czempionat miał się odbyć w 2015 roku!


Z pewnością wielu z was zastanawia się teraz o jakim turnieju teraz mówię. Mistrzostwa Narodów Afryki to turniej odbywający się na identycznych zasadach co PNA, lecz w tym turnieju prawo do gry mają piłkarze grający tylko i wyłącznie w klubach afrykańskich. W składach największych nacji Czarnego Kontynentu trudno szukać takich gwiazd jak Yaya Toure, Kevin-Prince Boateng, czy Alex Song. Być może dlatego na turnieju nie pojawiły się reprezentacje Wybrzeża Kości Słoniowej i Kamerunu.


Turniej rozpoczął się 11 stycznia w Republice Południowej Afryki. Kiedy tylko dowiedziałem się o formule tego turnieju uwierzyłem, że pojawiła się nowa szansa dla piłkarzy nawet nie z peryferii, ale ,,zakuprza’’ światowego futbolu jakby to powiedział Kaczor Donald. Pierwszy turniej tego typu rozegrano w Wybrzeżu Kości Słoniowej w 2009 roku. Triumfatorem okazała się kadra Demokratycznej Republiki Konga, a w 2011 Tunezja.


Myślę, że niektóre europejskie federacje krajowe mogłyby podkraść pomysł Afrykańskiej Federacji Piłkarskiej, która czuwa nad cały turniejem. Rozwiązałby się tym samym problem spotkań rozgrywanych poza terminami FIFA. Na takim turniej z pewnością przybywają rzesze skautów nie tylko z Afryki, ale i Europy w poszukiwaniu młodych zdolnych zawodników.


W ostatnią środę rozegrano półfinały, a 1 lutego odbędzie się mecz o trzeciej miejsce i finał. Oto dotychczasowe wyniki fazy pucharowej turnieju:

 

Ćwierćfinały:

Mali - Zimbabwe 1:2
Maroko - Nigeria 3:4 (po dogrywce)
Gabon - Libia 1:1 (karne 2:4)
Ghana - DR Konga 1:0

Półfinały:
Zimbabwe - Libia 0:0 (karne 4:5)
Nigeria - Ghana 0:0 (karne 1:4)

Już w sobotę w meczu o trzecie miejsce zmierzą się Nigeria i Zimbabwe, a w finale zobaczymy potyczkę Ghany z Libią.


Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)