Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Okiem Skauta #1: Chorwacki Messi!

Okiem Skauta #1: Chorwacki Messi!

Piłka nożna | 07 kwietnia 2014 18:31 | Mateusz Decyk

fot. flickr.com

 
Chorwacki Lionel Messi. Następca Luki Modricia. To tylko niektóre z określeń, które przypadły w udziale Alenowi Haliloviciowi, jednemu z największych piłkarskich talentów na świecie, który najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości będzie się już uczył od najlepszych. O ile Barcelona rozwiąże swoje problemy. Jednak skupmy się na samym zawodniku. Jakim piłkarzem jest Alen?

 


Od najmłodszych lat lubi bić rekordy. Nie bez powodu jest najmłodszym zawodnikiem, który przywdział trykot reprezentacji Chorwacji oraz najmłodszym debiutantem w barwach Dinama Zagrzeb. Pierwszy mecz na pewno nie należał do najłatwiejszych, bo derby z Hajdukiem Split to jedna z najgorętszych rywalizacji w całej Europie. Okazało się, że wystawienie tego chłopaka w tak ciężkim spotkaniu było świetną inwestycją, bowiem Halilovic już tydzień później został najmłodszym strzelcem w historii rodzimej ligi. Pobił rekord Mateo Kovacicia, który dzisiaj wyrasta na czołową postać Interu Mediolan. W letnim okienku transferowym wszystko wskazywało na to, że na kolejny brylancik z Zagrzebia połasi się Tottenham Hotspur. Jednak transakcja nie doszła do skutku.


Alen pomimo krótkich nóg potrafi nimi niezwykle szybko przebierać. Nawet w pełnym biegu jest w stanie dobrze przyjąć piłkę lub idealnie wypuścić ją przed siebie tak, by nie stracić kontroli nad futbolówką. Pomimo tego, że jest bardzo młody widać, że starsi i dużo więksi od niego obrońcy czują przed nim respekt i wiedzą, że pójście ‘’na raz’’ zakończy się faulem lub niepowodzeniem. To prawda, że defensorzy w lidze chorwackiej nie grają na najwyższym poziomie, ale sam styl w jaki Alen ich wymija jest delikatnie mówiąc imponujący. Bardzo dużo widzi na boisku, a trener Dinama skrzętnie to wykorzystuje, bo od kiedy to Halilovic jest głównym playmakerem jego drużyny, napastnicy starają się grać na linii spalonego w oczekiwaniu na kluczowe podanie od młodszego kolegi. Wszyscy mu ufają, bo rzadko zdarza się, by partner z zespołu asekurował młodzieńca.


Alen często zamienia się pozycjami z z prawym skrzydłowym i aż dziw, że na prawym skrzydle jest w stanie utrzymywać się przy piłce z taką swobodą, gdy prowadzi ją lewą nogą. Teoretycznie powinien to być łatwy kąsek dla przeciwnika, ale większość z nich obawia się kompromitacji. Alen potrafi wykiwać rywala jednym ruchem, ma świetny balans ciała.


W obecnych rozgrywkach ligowych strzelił tylko trzy bramki, co wcale mnie nie dziwi, gdy przyglądam się jego grze. Chorwat bardzo ładnie dośrodkowuje i widać, że ciężko ćwiczy ten element na treningach, ale nie sposób nie dostrzec zaniedbania jeśli chodzi o trening strzelecki. Alen ma strasznie dziwną manierę strzału, której musi się wyzbyć jeśli chce grać w lepszej lidze. Obecnie gdy składa się do uderzenia, strasznie się garbi i nie wypuszcza piłki przed siebie. W efekcie większość jego strzałów to te ‘’spod siebie’’. Jeśli Alen strzela tak z bliskiej odległości to nie ma problemu, ale strzelenie bramki zza pola karnego, gdy bramkarz nie jest zasłonięty sprawia mu dużo problemów. Być może sam jest świadomy swej wady więc za wszelką cenę stara się zawsze umieścić piłkę przy słupku. Piłce przeważnie nadaje taką rotację, by ta skozłowała metr-dwa przed bramkarzem.


Podsumowując. Alen to wielki talent, młodzieniec o wielkiej dojrzałości i inteligencji boiskowej. Swoją drogą Henrik Ojamaa mógłby się zapisać na korepetycje z tego przedmiotu u młodego Chorwata. Przed nim wielka przyszłość i wydaje mi się, że w przyszłości najlepiej będzie się spisywał w roli ‘’dziesiątki’’, ale na skrzydle też powinien się sprawdzać, bo to fragment boiska, w którym ewidentnie czuje się jak ryba w wodzie. Jeśli pójdzie do Barcelony jestem przekonany, że wyrośnie na zawodnika z absolutnego TOP-u, bo predyspozycje ma ogromne. Teraz tylko potrzebuje najlepszych nauczycieli i środowiska, a te da mu z pewnością katalońska drużyna.


Podstawowe informacje:


Imię i Nazwisko: Alen Halilovic
Data urodzenia: 18 czerwca 1996
Narodowość: Chorwat
Klub: Dinamo Zagrzeb
Ulubiona pozycja: Ofensywny środkowy pomocnik
Wzrost: 170 cm
Preferowana noga: Lewa


***


Jeszcze jeden wniosek dotyczący ligi chorwackiej. Bardzo dużo brakuje naszej Ekstraklasie do tych rozgrywek. Być może nasza realizowana jest z większym rozmachem. Lepiej wykorzystywane są jej atuty marketingowe, ale jeśli chodzi o poziom sportowy to strasznie odstajemy. Nawet najsłabsi ligowcy popisują się manierą podobną do tej, którą pokazują piłkarze Legii Warszawa. O graczach Dinama nie ma co wspominać. Można popaść w kompleks bałkański…

 

 

Mateusz Decyk 

Twitter: twitter.com/FafciuSamoZUO

 

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)