Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Okiem Skauta #3: Aptekarski błąd!

fot. flickr.com

Okiem Skauta #3: Aptekarski błąd!

Piłka nożna | 19 kwietnia 2014 10:07 | Mateusz Decyk

 Kilka lat temu Bayer Leverkusen wypuścił ze swojej szkółki prawdziwy diament. Aptekarze mieli bardzo dużo czasu na dokładną obserwację zawodnika, który trenował w ich drużynach juniorskich od siódmego roku życia. Wydawało się, że po przejściu do Osnabruck piłkarski świat zapomni o Kevinie Kamplu na zawsze. Jednak ten piłkarz potrzebował trochę więcej czasu, by dojrzeć. Dzisiaj jest już niemal w pełni ukształtowanym piłkarzem. Jak na razie sieje postrach w austriackiej Bundeslidze i europejskich pucharach. Swoją grą wzbudza coraz większe zainteresowanie w całej Europie.


Po Osnabruck przyszedł czas na bardzo krótką przygodę z VfR Aalen. To był kolejny awans sportowy. Na przestrzeni dwóch lat Kevin przeszedł przez ligę regionalną, trzecią oraz 2. Bundesligę. To pokazuje jak szybko się rozwijał po swoich dwudziestych urodzinach. Po trzech spotkaniach rozegranych w barwach Aalen (dwie bramki i dwie asysty), w ostatnim dniu okienka Kevin Kampl podpisał kontrakt z Red Bull Salzburg, w którego barwach występuje do dzisiaj.


Debiutancki sezon 2012/13 w Austrii był bardzo udany, bo w 23 ligowych występach strzelił 4 bramki i zaliczył 9 asyst. Kevin stał się ulubieńcem kibiców, a większość obserwatorów, była zgodna, że gdyby Kampl grał w lepszym zespole, jego statystyki biłyby na głowę jego dotychczasowe osiągnięcia. W obecnym sezonie Kevin może się pochwalić następującym dorobkiem: 29 spotkań, 9 bramek, 17 asyst w lidze.


Być może drużyna z Leverkusen nie do końca poznała się na talencie pomocnika, ale inaczej było z selekcjonerami kadr juniorskich reprezentacji Słowenii
. Kampl urodził się co prawda w Niemczech, ale zdecydował się na grę dla kraju swoich rodziców. W seniorskiej kadrze zaliczył jak dotychczas dziesięć występów. Strzelił tylko jedną bramkę, ale za to niezwykłej urody. Zobaczyć ją możecie w materiale filmowym pod artykułem.


Według serwisu transfermarkt.pl Kampl to prawy pomocnik, ale tak naprawdę ciężko zdefiniować jego pozycję na boisku. Najczęściej możemy go oglądać w środku pola. Jeśli już znajduje się na skrzydle, to zbiega do środka, napędzając akcję swojej drużyny.

 


W akcjach ofensywnych lubi grać z klepki. Często podaje do najbliżej ustawionego kolegi, który czeka na linii obrońców, sam natomiast bardzo szybko się rozpędza i wpada w pole karne, gdzie już czeka na niego futbolówka, wyłożona przez kolegę. To firmowa akcja Salzburga. Bardzo dużo widzi na boisku. W ataku pozycyjnym ściąga na siebie uwagę dwóch lub trzech obrońców, by jego koledzy mieli większą swobodę. Ten zabieg często ułatwia mu również posyłanie delikatnych, ale niezwykle precyzyjnych piłek między obrońców. Dla pozornego uspokojenia gry lubi zrobić ‘’kółeczko’’, które jest tylko zapowiedzią gwałtownego zrywu do przodu. Widać, że nabieranie obrońców na to zagranie sprawia mu wielką radość.

 


Zobacz również
Okiem Skauta #1: Chorwacki Messi!
7-kwi-2014


Kevin to zawodnik bardzo użyteczny w kontrataku ze względu na swoje przyśpieszenie, szybkość biegu, panowanie nad piłką, ale i zimną głowę, która pozwala mu na podejmowanie mądrych decyzji. Często zbiega na bok pola karnego i z duża siłą uderza na bramkę, a w sytuacji, gdy nie ma ku temu okazji, centruje po ziemi. Kiedy ma ku temu okazję woli silne strzały pod poprzeczkę, nie dające bramkarzowi szans na interwencję. Uderzenia po ziemi to rzadkość u tego chłopaka.
Mankamentem Kampla jest gra głową, którą posługuje się tylko w ostateczności, przy przyjmowaniu górnych piłek, czy wypuszczaniu jej przed siebie. Piłkarz o tym wzroście powinien posiadać zdecydowanie większe umiejętności w tej dziedzinie, ale i tak wszystko wynagradza swojej drużynie świetnym rozegraniem piłki.


W wypowiedziach dla austriackiego portalu Kleizeitung, Kampl zapewnia, że nie ulega presji mediów, a najważniejsza jest dla niego dobra gra w obecnym klubie - Zainteresowanie innych klubów to dowód na to, że odwalam kawał dobrej roboty. To powód do dumy. Staram się dalej rozwijać i wypełniać założenia mojego trenera. Chcę zdobywać jak najwięcej trofeów, bo po to przybyłem do Salzburga.


Jednak w przypadku zawodnika, o takim potencjale nie mogło się pojawić bez odniesienia do przyszłości - Mam wiele marzeń. Przede wszystkim chciałbym zagrać w Salzburgu w Lidze Mistrzów, ale wiadomo, że w dalszej przyszłości chciałbym kopać piłkę co tydzień w jednej z najlepszych europejskich lig przy pięćdziesięciotysięcznej widowni. Na tą chwilę Salzburg to klub idealny dla mnie. Daje mi świetne warunki do rozwoju. Mam zamiar przedłużyć kontrakt do 2018 roku. Czy robiłbym to gdybym źle się czuł w Salzburgu?


Salzburg zdominował kompletnie krajowe rozgrywki i wszystko co dzieje się na austriackim podwórku jest pod kontrolą drużyny Kampla - Mamy wielkich zawodników z zespole, jednak każdy pracuje tu dla każdego. Zbiorowa praca plus indywidualne zdolności poszczególnych zawodników to nasza recepta na sukces.

 

 

Podstawowe informacje:


Imię i nazwisko: Kevin Kampl
Data urodzenia: 9 października 1990
Narodowość: Słowenia
Klub: Red Bull Salzburg
Ulubiona pozycja: Prawy pomocnik/Ofensywny środkowy pomocnik
Wzrost: 180 cm
Preferowana noga: Prawa

 

 

Zobacz również
Okiem Skauta #2: Szwajcarski sen Wengera
14-kwi-2014

 

 

 

 

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)