Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Wszyscy jesteśmy małpami! (GALERIA)

Wszyscy jesteśmy małpami! (GALERIA)

Piłka nożna | 29 kwietnia 2014 16:53 | Michał Kozera

fot. Wikipedia Commons

Wojna z rasizmem zyskała nowy wymiar – Dani Alves i Neymar rozpoczęli (prawdopodobnie) spontaniczną kampanię, która ogarnęła świat. Banan stał się symbolem walki z rasizmem, symbolem prześmiewczym i niezwykle popularnym. Ruszyła akcja, która jak mało która trafi do kibiców sportu – i nie tylko!

 

W takich sytuacjach trzeba zachować jaja. Jak opowiadał kiedyś Wojciech Szczęsny – na boisku wyzwiska nie są niczym szczególnym. Wśród nich trafią się i takie jak „czarnuchu” czy „białasie” – bo skoro „nigger” obraża ciemniejszych z nas, to czemu przyzwalać za „honkie”? Walka z rasizmem momentami przybierała formy nieco absurdalne – w końcu dziś zdarza się ukarać zawodnika za coś, na co inny zareaguje wzruszeniem ramion.

 

Całe zdarzenie zobaczyć możecie tutaj

 

Dani Alves postanowił, a w zasadzie spontanicznie zażartował sobie z rasisty, którego słusznie nazwał w pomeczowym wywiadzie „idiotą”. Podniósł banana i zjadł kawałek, a potem, jak na złość rzucającemu, asystował przy trafieniu samobójczym. Karma. Wcześniej jednak, znając sposób myślenia takich ludzi, ów rasista musiał mieć niemały ubaw, gdy zobaczył, że jego potencjalna małpka zjadła banana. Dziś z pewnością jest dumny i szczyci się tym, jaką akcję udało mu się wzbudzić. Człowieka nie zmienisz.

 

Na szczęście, pozytywy kompletnie przesłaniają gorsze strony zajścia. Wyrazy poparcia i szacunku dla tego, co zrobił Alves, spływają ze strony nie tylko piłkarzy, ale również prezenterów TV, ludzi mediów oraz osób znanych w sporcie. Co najważniejsze – w akcję tłumnie włączyli się zwykli ludzie, wznosząc hasło We Are All Monkeys do roli sloganu antyrasistowskiego.

 

Co tu dużo mówić – oby tak dalej!

 

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)