Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Giggs czy van Gaal – kogo powinien wybrać Manchester?

fot. Manchester United / facebook.com

Giggs czy van Gaal – kogo powinien wybrać Manchester?

Piłka nożna | 30 kwietnia 2014 01:41 | Michał Kozera

Manchester United nie walczy już o nic, więc kibice tego klubu żyją przede wszystkim obsadą stanowiska trenera. Aktualnie pod uwagę bierze się dwie kandydatury – Louisa van Gaala, o którym słychać już od długiego czasu, oraz Ryana Giggsa, który z dnia na dzień zyskuje co raz więcej zwolenników. Zarząd się waha, jakie są więc zalety i wady każdego z nich?

 

Jako pierwszego na warsztat weźmy Holendra. Van Gaal prowadzi obecnie reprezentację Holandii, której stery przejął po trenowaniu Bayernu Monachium, a wcześniej AZ Alkmaar.

 

Louis van Gaal
ur. 8 sierpnia 1951 roku
Amsterdam, Holandia
62 lata

 

Zalety:
- prowadził w swojej karierze 5 drużyn.
- był trenerem największych światowych drużyn – FC Barcelony oraz Bayernu.
- z każdą z drużyn zdobył chociaż raz mistrzostwo kraju.
- zna realia 3 różnych lig.
- ma na koncie wiele trofeów, w tym również te europejskie – Puchar UEFA oraz Puchar Mistrzów.

 

Mamy zatem trenera niezwykle wszechstronnego i obytego. Zna aż 3 ligi, dwukrotnie prowadził reprezentację. Widział wiele – w porównaniu do Davida Moyesa, Szkot niknie w oczach. Znany na całym świecie, budzi szacunek. On sam był asystentem Leo Beenhakkera, a spod jego ręki wyszedł dobrze nam dziś znany w Anglii Jose Mourinho. Skoro Portugalczykowi się udało, to może i van Gaal zdziała cuda?

 

Wady:
- Był zwalniany z FC Barcelony oraz Bayernu Monachium za słabe wyniki.
- Sukcesy na arenie europejskiej świętował ostatnio w latach 90tych.
- Najdłużej trenował Ajax Amsterdam – 6 lat (1991-1997) – pozostałe kluby prowadził średnio 2 lata.
- Nie zna ligi angielskiej.
- Nie zna zespołu i mógłby potrzebować dużo czasu na swoje porządki.

 

Warto jednak pewne rzeczy doprecyzować. Nie bez powodu w zaletach wspomniałem trofea europejskie ich dawnymi nazwami – zdobywane były w czasach, gdy obowiązywały jeszcze stare formy, a część z Was mogła jeszcze nie istnieć (ja sam urodziłem się 3 miesiące po zdobyciu przez van Gaala Pucharu UEFA). Wtedy też zaliczył długi staż w jednym klubie – 6 lat. Poza tym zdarzyło mu się trenować kluby o wiele krócej – po raz Barcelonę trenował 3 lata, skąd odszedł wygwizdywany. 4 lata spędził w AZ Alkmaar, jednak tutaj historia przywodzi na myśl nazwisko Davida Moyesa – dobry trener w słabszym klubie robi duże rzeczy. Zresztą porównanie nie jest bez przyczyny – klub przegrał w 2007 roku z Evertonem. David Moyes zakończył serię nieprzegranych meczów domowych w Europie holenderskiego klubu. Zabawne, prawda? Skoro mowa o lidze angielskiej – van Gaal jej nie zna. Ciekawi go, chce się sprawdzić, ale nie ma doświadczenia w angielskich klubach, co nie może dobrze wpłynąć na wyniki. Tak jak nieznajomość zespołu zresztą – Holender zmierzy się z tym samym problemem co Moyes – analiza szrotu, transfery, poznawanie graczy i ustawianie ich na własną modłę. To może zabrać czas (chociaż na pewno nie tak długi, jak w przypadku Szkota).


 

 

 

 

 


Czas na Ryana Giggsa. Walijczyk jest młodszy od „konkurenta”, wciąż nie zawiesił butów na kołku. Grał w dwóch klubach – jako dziecko w Manchesterze… City. Potem został zauważony przez United i w wieku 14 lat przeniósł się na położony wówczas niedaleko Maine Road stadion Old Trafford, gdzie został do dziś.

 

Ryan Joseph Giggs
ur. 29 listopada 1973
Cardiff, Walia
40 lat

 

Zalety:
- Zna klub jak niemal nikt – tylko sir Alex Ferguson może to o sobie powiedzieć
- Jest żywą legendą i ikoną klubu.
- Zna smak zwycięstwa – zdobył 35 trofeów z Manchesterem United.
- Jest młody jak na trenera, przed nim wiele lat pracy.
- Jeszcze niedawno grał razem ze swoją drużyną.
- Doskonale zna ligę.
- Doskonale zna zespół.
- Mocno obserwował przy pracy Fergusona.
- Był członkiem sztabu trenerskiego Moyesa .
- Budzi respekt w szatni.


Nie trzeba raczej wyjaśniać punktów mówiących o jego pobycie w United. Żywa legenda klubu, na wskroś przesiąknięta filozofią Fergusona, która go ukształtowała, a czego tak nam brakuje. W Manchesterze poznał każdy aspekt ligi angielskiej od strony piłkarskiej, do tego szlify zbierał jako członek sztabu Moyesa. Gdy tylko objął zespół wzbudził ogromny szacunek i podziw w szatni. Idealnie zna zespół, więc z miejsca może wymienić swoje typy do odejścia z klubu lub wskazać pozycje, na które warto szukać nowych graczy. Do tego wśród samych kibiców United budzi świetne reakcje – kibice kochają widok, gdy ktoś zaufany zajmuje się ich ukochanym zespołem.

 

Wady:
- Brak prawdziwego doświadczenia.
- Prowadzi swoich kolegów.
- Jego nominacja może być efektem zaledwie jednej wygranej i to z drużyną niemal bezbronną w lidze.


Niestety, ogromnym minusem jest brak doświadczenia. Nadchodzące mecze rzucą więcej światła na kandydaturę Giggsa, jednak to nadal nie będzie miarodajne, bowiem United nie czeka już na pojedynek z poważnym rywalem, którzy tak łoili drużynę Moyesa. Możliwe, że jeden bardzo udany mecz wykreował reakcję, która niewiele może mieć z rzeczywistością. Do tego Giggs prowadziłby swoich kolegów – czy łatwo przyszłoby mu zdecydowanie, który z nich opuści zespół? Czy nie podejmowałby z tego powodu niewłaściwych decyzji? Do tego, czy w którymś momencie nie spotkałby się ze sprzeciwem w przypadku niezadowolenia piłkarzy? Sir Alex swoją suszarką wyjaśniał sprawę natychmiast, co z Ryanem?


Nie sugerujcie się proszę ilością plusów i minusów dotyczących każdego menedżera. Jedne są mniej ważne, inne bardziej, a celem tego był jedynie właściwy obraz kandydatur, jakie ma prawdopodobnie zarząd United. Nie zdziwię się, jeżeli wskażecie mi kolejne punkty – czy to minusy, czy plusy.

 

Wnioski również pozostawiam Wam i proszę o komentarze – Giggs czy van Gaal? Van Gaal czy Giggs? Na którego z nich bardziej zasługuje Manchester United? Podzielcie się opiniami pod artykułem!


Obserwuj mnie na Twitterze: @KozeraM
Michał Kozera

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)