Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Okiem Skauta #14: Śladami El Pistolero

Okiem Skauta #14: Śladami El Pistolero

Piłka nożna | 28 lipca 2014 18:02 | Mateusz Decyk

fot. Oficjalny profil FACEBOOK AFC Ajax

 Kiedy Arjen Robben odchodził z Groningen do PSV wydawało się, że tak wielki talent już nigdy nie zagra na Euroborg. Stało się inaczej w momencie, gdy z Nacional ściągnięto pewnego narwańca. W 2006 roku był jeszcze postacią anonimową, ale gdy rok później przechodził do Ajaxu, o Luisie Suarezie miał pojęcie każdy szanujący się ekspert futbolu. Tą samą ścieżką podążył właśnie Richairo Zivkovic, największy talent holenderskiego futbolu. Wątpliwości co do tego, że będzie wielkim piłkarzem nie ma nikt, większym problemem jest odpowiedź na pytanie: Do którego z powyższych Panów lepiej go porównywać?


Jeden z najbardziej pożądanych młodych futbolistów. Napiętnowany następca Arjena Robbena. Na takie określenia zasłużył sobie Zivkovic w poprzednim sezonie. Większość znawców odnajduje w nim podobieństwa z młodego Luisa Suareza i trzeba się spodziewać tego, że to właśnie przez pryzmat Urugwajczyka, oceniane będą jego poczynania w Amsterdamie. Jednak sama uproszczona charakterystyka obu zawodników się zgadza. Zabójcza skuteczność, szybkość i nieszablonowość. Richairo urodził się w Assen. Jego matka pochodzi z Serbii, a ojciec z Curacao, ale nosi nazwisko rodowe swojej matki, ponieważ ojciec opuścił rodzinę niedługo po narodzinach dziecka. W piłkę zaczął grać w wieku kilku lat w lokalnej akademii FFV. Gdy miał już za sobą jedenaście wiosen został wyśledzony przez skautów Groningen i przebojem wspinał się po kolejnych szczeblach młodzieżówki. Bardzo szybko otrzymał trzyletni kontrakt i został włączony do kadry pierwszej drużyny. W grudniu 2012 roku został najmłodszym zawodnikiem w historii Eredivisie, a na inaugurację ubiegłego sezonu w meczu z NEC Nijmegen został również najmłodszym strzelcem bramki dla Groningen. Pobijając tym samym rekord Arjena Robbena. Następnym przystankiem była już kadra do lat dziewiętnastu, dla której ustrzelił jak dotychczas dwie bramki. W poprzednim sezonie w lidze do siatki trafiał dziesięć razy.

 

***

 

Zivkovic to napastnik nie tylko o świetnych warunkach fizycznych, ale też obdarzony imponującą jak na swój wiek inteligencją boiskową. Świetnie gra na granicy spalonego oczekując na podanie w uliczkę. Wtedy startuje do piłki długimi susami, zostawiając obrońców w tyle. Nie musiał się uczyć zachowania w sytuacji ,,jeden na jednego'', bo wygląda na to, że robi to instynktownie. Ciężko przewidzieć jakie będzie jego następne posunięcie. Przeważnie strzela po długim rogu, ale potrafi też szybkim ruchem minąć bramkarza. Dobrze gra głową, jednak tylko wtedy gdy nikt mu nie przeszkadza. Jest bardzo szczupły i musi nabrać masy, by stanowić zagrożenie dla przeciwnika w powietrznym pojedynku. Najwięcej zagrożenia stwarza, gdy wbiega w pole karne, a jeden z partnerów posyła w jego kierunku mocną centrę.

 

Jednak trzeba pamiętać, ze Richairo jest niezwykle młody i musimy oceniać go bardzo pobłażliwie. Przede wszystkim ciężko spodziewać się od niego zabójczej skuteczności kiedy przychodzi mu się mierzyć z obrońcami, którzy ważą po dziesięć, czy piętnaście kilogramów więcej. Póki co musi szukać bezkontaktowej gry. U Zivkovicia kuleje również kilka innych elementów gry takich jak przyjęcie trudnych podań, czy prowadzenie piłki w szybkim biegu. Jeśli na jego drodze stanie silniejszy defensor to z łatwością odbierze mu piłkę. Musi również popracować nad swoją lewą nogą, która cytując klasyk ,,służy mu tylko do wsiadania do tramwaju''.

 

Przed Richairo świetlana przyszłość. W Holandii, pomimo tak młodego wieku ma już wyrobioną ogromną markę, ale jak widać, sodówka nie uderzyła mu do głowy, bo kierując się głosem rozsądku wybrał Ajax, a nie Real, czy Barcelonę. Klub z Amsterdamu to dla niego najlepsze możliwe miejsce do rozwoju, więc dobrze się stało, że odrzucił oferty europejskich tuz futbolu. No i głównym jego rywalem do walki o minuty na boisku będzie... Arkadiusz Milik!


Dane podstawowe:

 

Imię i nazwisko: Richairo Zivkovic
Data urodzenia: 5 września 1997
Narodowość: Holenderski
Wzrost: 1,87 m
Klub: Ajax
Pozycja: Napastnik
Preferowana noga: Prawa
Wycena transfermarkt.de: 2,5 mln euro

 

 

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)