Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Bez wiary cudu nie będzie

Bez wiary cudu nie będzie

Piłka nożna | 10 paździenika 2014 17:08 | Mateusz Dziopa
Polscy piłkarze liczą na wsparcie kibiców
fot. Clint McMahon
Polscy piłkarze liczą na wsparcie kibiców

„Nie wygramy z Niemcami”, „powinniśmy zagrać antyfutbol, 0-0 to dla nas marzenie”. Kiedy czytam takie komentarze automatycznie otwiera mi się nóż w kieszeni. Pesymizm sportem narodowym? Nie, potrafimy marzyć, najlepszym przykładem tego są siatkarze, w których sukces wierzyliśmy od początku do końca. Ale nie będę porównywał obu dyscyplin. Dlaczego? O tym za chwilę.


Mam dziwne wrażenie, że nawet jeśli jakimś cudem kiedykolwiek zdobędziemy złoto na MŚ w piłce nożnej to i tak znajdzie się człowiek, który coś wytknie i zacznie narzekać. Narzekać lubimy bardzo. Najczęściej na polityków i piłkarzy. Spójrzmy zresztą na stereotypy (których swoją drogą nie cierpię), jakie panują w tym kraju. Obie krytykowane grupy podobno mają dużo pieniędzy, są leniwe, głupie i liczą tylko na zysk. Znam sporo osób, które mają takie zdanie na temat naszych piłkarzy. Czego jeszcze brakuje w tym „zestawie małego hejtera reprezentacji”? Oczywiście porównania do innych dyscyplin sportowych. Latem do siatkarzy, a zimą do skoczków. Nie powiem, że jest to manipulacja, która sprzyja powiększaniu się grupy krytyków reprezentacji, bo to oczywiste. Zwróćmy jednak uwagę na głupotę, którą pokazują osoby zestawiające te dyscypliny. Ludzie, jeśli mamy porównywać skoczków z piłkarzami to należy pierwszych wysłać na boisko, a drugich na skocznię. Okaże się wtedy, że zarówno jedni, jak i drudzy są najlepsi w tym kraju w swoim fachu.


Mam też wrażenie, że w Polsce lubimy skrajności. Albo jesteś fanatykiem, albo hejterem. Żeby było jasne, nie należę do żadnej z grup. Rozumiem niedosyt kibiców, bo ostatnim wielkim osiągnięciem był awans na Euro 2008. Wszystko ma jednak swoje granice. Wierzyć trzeba, bo wiara potrafi ponieść zawodników, sprawić, że mogą osiągnąć coś, co wydaje się niedostępne. Tak jak wygrana z Niemcami.


„Pozwólcie nam marzyć o wygranej z Niemcami” nawołuje Cionek. Mi pozostaje przyłączyć się do tego apelu. Mistrzowie świata są zdziesiątkowani, a ostatnie dwa mecze naszej kadry przeciwko nim zakończyły się remisami. Wierzmy, bo mamy szansę na zadowalający nas rezultat.
 

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)