Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Adam Nawałka powołał zawodników do reprezentacji. Janicki i Gajos przed szansą debiutu, powrót Zielińskiego

Adam Nawałka powołał zawodników do reprezentacji. Janicki i Gajos przed szansą debiutu, powrót Zielińskiego

Piłka nożna | 07 listopada 2014 16:05 | Sebastian Ibron

fot. x-news.com.pl

Adam Nawałka do powołanych już zawodników zza granicy, dokooptował piłkarzy z T-Mobile Ekstraklasy na mecz z Gruzją oraz na spotkanie ze Szwajcarią.


Najliczniejszą reprezentację z naszej ligi będzie miała, rzecz jasna, Legia Warszawa. Z drużyny mistrza Polski powołany został Tomasz Jodłowiec, który wydaje się być wreszcie istotną postacią w kadrze. Trudno wyobrazić sobie bez niego środek pola reprezentacji. Wraz z Grzegorzem Krychowiakiem kapitalnie się uzupełniają. Poza nimi powołanych zostało dwóch Michałów – Żyro i Kucharczyk. Obaj do gry ekipy Berga wnoszą realną wartość, zatem ich obecność nie może dziwić, a nawet powinna radować.


Legijny kwartet dopełnia Łukasz Broź, który jest w świetnej formie. Twierdzę, że gdyby nie obecność Łukasza Piszczka – boczny obrońca warszawskiej Legii byłby wiodącą postacią na prawej stronie naszej defensywy. Mało prawdopodobnym jest, by zagrał choćby minutę przeciwko Gruzji, ponieważ powołani są także Piszczek i Olkowski, lecz sądzę, że w najgorszym wypadku zagra 45 minut przeciwko Szwajcarom.


Adam Nawałka zabezpieczył się też na podobny wypadek, jak w przypadku meczu ze Szkocją. Przed tym starciem urazu doznał Tomasz Jodłowiec, wobec czego zastąpić go musiał Krzysztof Mączyński. Tym razem do dyspozycji byłego szkoleniowca Górnika Zabrze będzie Karol Linetty. Od dłuższego czasu pomocnik Lecha Poznań utrzymuje stabilną, relatywnie wysoką dyspozycję, a Mączyński szczególnie mocnym punktem kadry nie był, nie jest i najprawdopodobniej nie będzie.


Powołany został także Maciej Gajos, który od dwóch miesięcy jest w formie iście reprezentacyjnej. Czy to wystarczający powód, by dać mu możliwość gry z orzełkiem na piersi? Dla Adama Nawałki tak. Zresztą także jestem zdania, że powinien takową szansę dostać. W końcu nie takie ananasy do reprezentacji Polski witały, a zawodnik Jagiellonii może się podobać, więc kto wie, może i w kadrze wypali.


Powołania krajowe zamyka jeden z bohaterów dwóch poprzednich meczów eliminacyjnych – Sebastian Mila oraz, to zaskoczenie, Rafał Janicki. 22-letni obrońca Lechii Gdańsk stanie więc przed szansą zadebiutowania w dorosłej kadrze.


Dużo wcześniej selekcjoner powołał zawodników spoza naszego kraju. Wśród bramkarzy niespodzianek nie ma, ponieważ powołany został tercet wyspiarskich golkiperów – Fabiański, Boruc i Szczęsny. Wśród obrońców dla niektórych jedynym zaskoczeniem może być obecność Thiago Cionka, bo nominacje dla Glika, Jędrzejczyka, Olkowskiego, Piszczka i Szukały dziwić nie mogą. Wśród pomocników Nawałka rozesłał powołania do Grosickiego, Krychowiaka, Mączyńskiego, Rybusa i… Piotra Zielińskiego.


Ofensywny pomocnik na początku sezonu skubał raczej „ogonki”, grał po kilkanaście minut. Jednak w ostatnich dwóch kolejkach zagrał 69 i 74 minuty, kolejno z US Sassuolo oraz Juventusem Turyn. Poza tym, że w końcu zaczął grać, w starciu przeciwko beniaminkowi Serie A zaliczył asystę. Warto pamiętać, że gdy tylko pojawiał się w reprezentacji, wprowadzał spokój, miał ogromny wpływ na konstruowanie akcji, co – jak doskonale wiemy – jest naszą bolączką. Wówczas, gdy znajdował się na placu gry, piłka dużo efektywniej krążyła od nogi do nogi naszych reprezentantów. Powrót zawodnika Empoli powinien więc nas mimo wszystko cieszyć.


Wśród napastników wybór jest optymalny. Poza Robertem Lewandowskim w kadrze znalazł się Arkadiusz Milik oraz Łukasz Teodorczyk. Reprezentacyjny akces zgłasza wprawdzie Mateusz Piątkowski, ale… jest to zawodnik starszy od wszystkich powołanych napastników, więc jego ewentualne znalezienie się wśród powołanych zawodników należy raczej odłożyć na półkę z literaturą science fiction.


Mecz z Gruzją już 14 listopada. Spotkanie odbędzie się w Tbilisi o 18.00. Spotkanie towarzyskie ze Szwajcarią rozegrane zostanie we Wrocławiu 18.11.14 o godz. 20:45. Czekamy z niecierpliwością.


SEBASTIAN IBRON
TWITTER: @sebastianibron

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)