Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Nadzieja litewskiego futbolu w Lechii. Sprawdzi się?

Nadzieja litewskiego futbolu w Lechii. Sprawdzi się?

Piłka nożna | 07 stycznia 2015 21:16 | Mateusz Decyk

Polityce transferowej Lechii Gdańsk można zarzucić wiele. Jerzy Brzęczek będzie miał ogromny problem z wyselekcjonowaniem piłkarzy nadających się do kadry pierwszego zespołu. Nie dlatego, że są za słabi, a dlatego, że jest ich zbyt wielu. Jednak ostatnie wzmocnienie gdańszczan wydaje się nader sensowne. I nie mowa tutaj o zakontraktowaniu Jakuba Wawrzyniaka. Możliwe, że do naszej ligi zawitała nowa gwiazda, a na pewno jedna z największych nadziei litewskiego futbolu.

 

Donatas Kazlauskas. Kiedy tylko przeczytaliście informację o transferze pierwszą rzeczą, którą zrobiliście z pewnością było wpisanie jego nazwiska w wyszukiwarkę. A i ta niewiele wam o nim powiedziała. Podobnie zresztą było kiedyś w przypadku Daniego Quintany i wszyscy wiemy jak ten transfer się skończył. Mimo wszystko Kazlauskas to kolejna dobra wieść o polityce transferowej polskich klubów, po przenosinach Pavla Sawickiego do Białegostoku. Wydaje się, że nasz skauting zaczyna działać coraz lepiej. Kupujemy zawodników, młodych i perspektywicznych, a nie ,,podstarzały szrot''.

 

Donatas swoje pierwsze kroki w futbolu stawiał w Kretyndze. W wieku czternastu lat wyjechał do Kowna, gdzie rozpoczął treningi w Narodowej Akademii Piłkarskiej. To miejsce utworzone przez krajową federację piłkarską (przy współpracy z UEFA) utworzone tylko i wyłącznie dla najzdolniejszych chłopców w kraju. W lidze zadebiutował w 2012 roku w barwach Żalgirisu Wilno, jednak tam nie do końca mu się powiodło i na sezon 2013, po nieudanym roku przeszedł do Atlantasu Kłajpeda. Tam jego talent eksplodował. Po sezonie zajął drugie miejsce w plebiscycie na rewelację sezonu. Plebiscyt wygrał Gratas Sigredas, który obecnie tuła się po rezerwach Stuttgartu.

 

W ubiegłym roku, w barwach Atlantasu zdobył 11 bramek i 7 razy asystował. Całkiem niezły wynik jak na młodego skrzydłowego. Kazlauskas może grać zarówno na prawym jak i lewym skrzydle. W reprezentacji zadebiutował niedawno, bo w przegranym w listopadzie spotkaniu ze Szwajcarią. Do tej pory trzykrotnie przywdział żółty trykot reprezentacji.

 

Jeszcze rok temu talent Donatasa ceniony był znacznie wyżej. Został on nawet zaproszony na testy do Arsenalu Londyn. – Wszystko tam jest świetnie zorganizowane. Warunki kształcenia – idealne. Arsenal ma do dyspozycji z piętnaście boisk trawiastych, a treningi odbywały się blisko pierwszego zespołu. Arsenal to wielki klub i kiedy usłyszałem, że jadę do Londynu, całe moje ciało zaczęło drżeć. Następnego dnia jeszcze raz wszystkich w klubie pytałem, czy to nie jest jakiś żart! - tak o swojej przygodzie opowiadał w rozmowie z jednym z litewskich portali.

 

Kazlauskas posiada bardzo dobre warunki jak na skrzydłowego. Wzrost i postawna jak na tę pozycję sylwetka pozwalają mu na zwyciężanie pojedynków bark w bark z obrońcami. Nie jest piłkarzem, który bazuje na szybkości. To drybling i szybka praca na nogach w miejscu pozwala mu na mijanie rywali. Widać w jego ruchach sporą dynamikę. Potrafi w łatwy sposób oszukać rywala zwodem, jednak, to co dzieje się dalej pozostawia wiele do życzenia. Jego firmowym zagraniem są różne ,,przekładanki'' nad piłką, na których często skupia się tak bardzo, że brakuje mu koncentracji na przeprowadzenie dalszej części akcji w sposób płynny. Najczęściej schodzi po zwodzie na prawą nogę, by dośrodkować lub strzelić, z czym jest całkiem przewidywalny. Od wielkiego dzwona zdarza się, że zagrywa piłkę lewą nogą, ale taka centra wygląda... co najmniej śmiesznie. Widać, że bardzo mało pracował nad słabszą nogą i intuicyjnie, w każdej sytuacji stara się zagrać prawą, co w znaczny sposób obniża jego skuteczność na lewym skrzydle i w środku pola. Dlatego też o wiele lepszym wyborem jest wystawianie go na prawej stronie z zadaniem schodzącego napastnika. Widać, że najlepiej czuje się w sytuacji, kiedy może dobiec do linii końcowej i zacentrować. Raczej stroni od strzałów z dystansu. Stara się podbiec jak najbliżej bramki i uderzyć technicznie. Gra na jeden kontakt nie sprawia mu problemu. Jeśli Brzęczek znajdzie napastnika, z którym się dogadają, mogą w łatwy sposób rozbijać defensywę rywala klepką. Co do jego dośrodkowań to należy zwrócić uwagę na to, że potrafi zagrać dobrą, wysoko zawieszoną centrę na długi słupek. Pytanie tylko, czy ich skuteczność polega na niefrasobliwości obrońców w lidze litewskiej, czy na ich rzeczywistej wysokiej jakości? O tym przekonamy się już wiosną.

 

Kompilacja z meczów ligowych:

 

Bramka z meczu U-21 z Mołdawią:

 

Podstawowe informacje:

Imię i Nazwisko: Donatas Kazlauskas
Data urodzenia: 31 marca 1994
Miejsce urodzenia: Kretynga
Narodowość: Litwin
Klub: Lechia Gdańsk
Pozycja: Skrzydłowy
Wzrost: 179 cm
Numer na koszulce: 7
Lepsza noga: Prawa

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)