Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Śladami Lovrencsicsa. Holman oczaruje Ekstraklasę?
David Holman będzie walczył o miejsce w składzie Lecha.
fot. origos.hu
David Holman będzie walczył o miejsce w składzie Lecha.

Śladami Lovrencsicsa. Holman oczaruje Ekstraklasę?

Piłka nożna | 17 stycznia 2015 15:54 | Mateusz Decyk

Gergo Lovrencsics był jednym z najlepszych transferów, jakie przeprowadził w ostatnich latach polski klub. Wszystko zaczęło się od niewinnego wypożyczenia do Lecha. Podobnie ma być z Davidem Holmanem, ofensywnym pomocnikiem Ferencvaros, który przez pół roku będzie miał szansę na wywalczenie sobie transferu do stolicy Wielkopolski. Kim jest utalentowany Węgier?

 

Muszę przyznać, że bardzo słabą laurkę temu zawodnikowi wystawia Piotr Rutkowski, prezes Lecha, który poproszony o komentarz do transferu Węgra stwierdził, że młodzieniec zwrócił ich uwagę swoimi dobrymi występami w meczach węgierskiej młodzieżówki w... 2013 roku. Co prawda jego statystyki z tamtego okresu robią pewne wrażenie, ale ocenianie zawodnika po dokonaniach sprzed roku jest... przynajmniej nie na miejscu. A już na pewno nie w przypadku zawodnika młodego i perspektywicznego jak to określił sam prezes.

 

Nieco lepszą opinię wystawia Węgrowi Michał Nalepa. Polak grający w barwach Ferencvaros. Nalepa chwali młodszego kolegę za świetną technikę. Podkreśla również, że młodzieniec nie powinien mieć większych problemów z aklimatyzacją w Poznaniu ze względu na swoją otwartość i pewność siebie. Jednak nie są to atrybuty, którymi da się zwojować Ekstraklasę. A statystki nie przemawiają za Holmanem w żadnym względzie.

 

David urodził się w Budapeszcie. Pochodzi z piłkarskiej rodziny. Jego ojciec jest prezesem Érsekvadkerti SE, jeden z braci trenerem, a drugi również gra w piłkę na nieco niższym poziomie. Swoje pierwsze kroki stawiał w Vac CF, następnie przeniósł się do stołecznego MTK. Od 2009 roku trenował już w Ferencvaros. Początkowo grał w drużynie rezerw i radził sobie bardzo dobrze. Czas na debiut w pierwszym zespole przyszedł w maju 2012 roku. W listopadzie tego samego roku podpisał z ''Fradi'' swój pierwszy profesjonalny kontrakt. Jak dotychczas rozegrał jeden pełny sezon w seniorskiej piłce. W kampanii 2013/14 w dwudziestu dwóch spotkaniach zaliczył po trzy bramki i asysty. Wynik całkiem niezły jak na młodzieżowca.

 

Nie do końca wiadomo co wydarzyło się z Holmanem w poprzednie wakacje. Mówi się o sporych problemach ze zdrowiem i powrotem do treningów dopiero w trakcie sezonu, jednak opuszczenie okresu przygotowawczego nie jest dla młodego zawodnika wytłumaczeniem dla braku gry w lidze. W grę może wchodzić tutaj konflikt z trenerem, ale nic na ten temat z klubu nie wyciekło i w tej materii możemy tylko teoretyzować. Tak więc wychodzi na to, że Lech bierze młodego zawodnika (na ten moment trzeciego w hierarchii na swojej pozycji), bez ogrania i bez formy. Dosyć ryzykowny ruch. Zanim jednak rzucimy pierwszym kamieniem skupmy się jednak na lekkiej charakterystyce gry Holmana.

 

David Holman jest wysokim zawodnikiem i swój wzrost wykorzystuje najlepiej jak może. Świetnie radzi sobie w walce o górne piłki, a dodatkowo niejednokrotnie kierował już piłkę głową do siatki. Mimo wzrostu jest dosyć szybkim zawodnikiem. Dzięki długim susom potrafi na kilku metrach wyprzedzić obrońcę i przejąć podanie na dobieg od kolegi. Michał Nalepa nie kłamał. To zawodnik o wysokiej kulturze piłkarskiej i świetnym wyszkoleniu technicznym. Dobrze prowadzi piłkę, ma dobre przyjęcie, a i sztuka dryblingu nie jest mu obca. Nie boi się strzałów z dystansu. Bardzo lubi wbiegać w pole karne, czym pokazuje swój ciąg na bramkę. Dzięki swoim warunkom fizycznym jest w tej strefie bardzo niebezpieczny. Wydaje się, że kiedyś trenował na pozycji napastnika, bo jego zachowanie w obrębie szesnastki wygląda na bardzo naturalne.

 

Oczywistym jest, że Holman nie zdobędzie miejsca w podstawowym składzie z marszu, jednak jest to piłkarz z ogromnym potencjałem i o sporych umiejętnościach jak na naszą ligę. Liga węgierska ma podobną charakterystykę do naszej, więc nie powinien mieć problemów z aklimatyzacją. Z Holmanem, Kolejorz będzie mógł wrócić do tego, co grał w poprzednim sezonie i co się sprawdzało, czyli liczne wrzutki za plecy obrońców. Holman świetnie odnajduje się w takiej grze, a dzięki wyśmienitym skrzydłowym będzie otrzymywał wiele dobrych centr, których nie omieszka zamienić na bramki. Pamiętajmy jednak, że mówimy o piłkarzu, który praktycznie przez pół roku nie grał w piłkę. Mówimy tu o jego umiejętnościach czysto piłkarskich, a to w jakiej jest formie zweryfikuje boisko. Faktem jest, że to transakcja o niskim ryzyku, a może okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

 

Podstawowe informacje:

Imię i Nazwisko: David Holman
Data urodzenia: 17 marca 1993
Miejsce urodzenia: Budapeszt
Narodowość: Węgier
Klub: Ferencvaros
Pozycja: Ofensywny Pomocnik
Wzrost: 188 cm
Lepsza noga: Prawa

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)