Sport4fans.pl Piłka nożna Bacca i Krychowiak pognębili Dnipro. Sevilla z Ligą Europy!

Bacca i Krychowiak pognębili Dnipro. Sevilla z Ligą Europy!

Piłka nożna | 27 maja 2015 22:50 | Hubert Błaszczyk

Dwie bramki Carlosa Bacci dały Sevilli zwycięstwo w Lidze Europy. Piąta drużyna ligi hiszpańskiej pokonała Dnipro Dniepropietrowsk 3:2 po emocjonującym i do końca trzymającym w napięciu spotkaniu. Klub z Andaluzji powtórzył tym samym wynik sprzed roku. W nagrodę Sevilla zagra w przyszłorocznych rozgrywkach Ligi Mistrzów.

Mocny początek Dnipro

Jerzy Dudek jako pierwszy w środowy wieczór miał okazję dotknąć pucharu za zwycięstwo w Lidze Europy. Siłą rzeczy to jednak nie on był głównym bohaterem warszawskiego widowiska. Po krótkiej ceremonii otwarcia obie drużyny rozpoczęły bój nie tylko o wygraną w tych prestiżowych rozgrywkach, ale też miejsce w przyszłorocznej Lidze Mistrzów.

Lepiej finał zaczęli piłkarze Sevilli. Andaluzyjczycy dłużej utrzymywali się przy piłce i prezentowali wyższą kulturę gry. To jednak kibice Dnipro jako pierwsi mieli okazję do radości. W 6 minucie po szybkim przechwycie świetną piłkę do Mattheusa posłał Fedecki. Brazylijczyk idealne dośrodkował na głowę Kalinica, a ten nie miał najmniejszych problemów z umieszczeniem piłki w siatce.

Trzy minuty, które wstrząsnęły Dnipro

Sevilla po stracie bramki rzuciła się do ataków. Na rozwinięcie skrzydeł hiszpańskiemu zespołpowi nie chcieli pozwolić zawodnicy Dnipro, którzy grali bardzo agresywnie.. Na to pozwalał im  Martin Atkinson. Anglik cierpliwy był tylko przez chwilę, bo pierwszy raz sięgnął po kartkę po taktycznym faulu Kankavy. Niżej notowani Ukraincy dobrze prezentowali się w środku pola. Świetnie odbiory miał Fedorczuk, a piłkę dobrze rozgrywał Rotań.

Pierwszą naprawdę groźna sytuację Sevilla stworzyła w 19 minucie. Niecelnie obok słupka strzelał Reyes. Chwilę później niebezpiecznie uderzał Krychowiak. Dobrze na linii interweniował jednak Bojko. Najgorsze dla zawodników z Dniepropietrowska miało jednak nadejść. Pomiędzy 28 a 31 minutą Sevilla strzeliła dwie bramki. Najpierw po ekspresowo rozegranym rzucie rożnym wyrównał Krychowiak. A trzy minuty później po fantastycznym prostopadłym podaniu Reyesa na 2:1 obok bezradnego Bojko strzelił Carlos Bacca.

Dnipro gra do końca

Ukraińcy nie podłamali się straconymi bramkami. Raz po raz starali się wyprowadzać kontry po przechwytach na własnej połowie. Brylował w nich Rusłan Rotań. Pomocnik Dnipro nie tylko dobrze grał w destrukcji, ale też świetnie strzelał z dystansu. Jego uderzenie z 25 metrów z trudem sparował Sergio Rico. W 41. minucie był jednak bez szans. Rotań idealnie przymierzył z rzutu wolnego. Bramkarz Sevilii mógł tylko odprowadzić piłkę wzrokiem.Jeśli jakiś rzut wolny możemy nazwać idealnym, to właśnie ten ukraińskiego pomocnika Dnipro.

Przed przerwą żółtą kartką za przerwanie groźnego kontrataku Dnipro został ukarany Grzegorz Krychowiak. Chwilę później za uderzenie łokciem polskiego zawodnika taką samą karę otrzymał Kalinić.

Niebezpieczne zabawy pod własną bramką

Druga połowa była mniej ciekawsza od pierwszej, ale grzechem byłoby stwierdzenie, że działo się niewiele. Przez pierwsze dziesięć minut lepiej radziło sobie Dnipro. Pierwszy strzał w spotkaniu oddał szczelnie kryty przez Mbię, Jewhen Konoplanka. Uderzenie reprezentanta Ukrainy było jednak dalekie od ideału.

Od 60 minuty do głosu zaczęła dochodzić Sevilla. Groźnie było przy rzutach rożnych. Po jednym z nich efektownie interweniował Bojko. Dobijać starał się Krychowiak, ale trafił w piłkarza Dnipro.

Najgroźniejszą sytuację dla Sevilli wykreowali… sami piłkarze Dnipro. Matos fatalnie wybił piłkę z bocznego sektora boiska, do piłki dopadł Vitolo i jednym podaniem oszukał czterech obrońców z Dniepropietrowska. Świetnie obsłużony Bacca zdobył swoją drugą bramkę w tym spotkaniu.

Dnipro nie było już w stanie podnieść się po straconym golu. Zabrakło sił i pomysłu. Zbyt mało zespołowi dał Konoplanka, nie szarżował już Rotań. Oczekiwanej jakości nie wnieśli też rezerwowi. Finał jest ogromnym osiągnięciem klubu z Ukrainy, ale po świetnym meczu na pewno pozostał niedosyt.

OCENY SPORT4FANS (skala 1-10)

Dnipro: Bojko 6 – Matos 2, Czeberiaczko 4, Douglas 3, Fedecki 6 – Fedorczuk 5, Kankava 4, Konoplanka 3, Rotań 7, Matheus 6 – Kalinić 6

Rezerwowi: Bezus 3, Selezniow 3, Szachow grał zbyt krótko, by go ocenić

Sevilla: Rico 6, Tremoulinas 5, Kołodziejczak 4, Carrico 4, Vidal 5 – Krychowiak 6, Mbia 6, Vitolo 7, Banega 7, Reyes 7 – Bacca 9

Rezerwowi: Coke 5, Gameiro i Iborra grali zbyt krótko, by ich ocenić