Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Manchester van Gaala. Hit czy kit?

Manchester van Gaala. Hit czy kit?

Piłka nożna | 02 września 2015 14:59 | Krzysztof Brzeziński
Old Trafford.
fot. Oficjalny profil Premier League na facebooku.
Old Trafford.

Wielu kibiców i ekspertów piłki nożnej, od początku pracy van Gaala w Manchesterze twierdziło, że klub dzięki Holendrowi wróci na szczyt. Już w pierwszym sezonie Holender wprowadził Manchester z powrotem do eliminacji Ligi Mistrzów. Jednak czy wszystkie jego ruchy są odpowiednie? 
 

Przynajmniej na papierze obrona oraz pomoc drużyny z czerwonej części Manchesteru wygląda znakomicie. Mimo czasami absurdalnych sum za niektórych zawodników, transfery dokonane przez van Gaala w poprzednim jak i obecnym oknie wydają się dobre. Brakuje jedynie jednego elementu, by układanka była kompletna i stworzyła monolit, o jakim marzy trener United. Tym brakującym składnikiem jest oczywiście słabo obsadzona pozycja napastnika. Po pozbyciu się Javiera Hernandeza, dziura w tej formacji Manchesteru jest ogromna. W składzie The Red Devils pozostał tylko Wayne Rooney, 19-letni James Wilson oraz nowo pozyskany Anthony Marital, którego postawa jest niewiadomą. Historia pokazuje, że wielu było takich zawodników, których sumy transferowe nie pozwalały grać i plątały im nogi (Torres czy Carroll). 
 

Brak Anglika? 
 

Statystki środkowych pomocników z tego sezonu pokazują, iż najważniejszym ogniwem w drugiej linii jest defensywny pomocnik Morgan Schneiderlin, który jest najbardziej kreatywnym zawodnikiem w drugiej linii Manchesteru. Zeszły sezon jak i początek tego pokazuje jednak, że United i ich druga linia nie może istnieć bez Michaela Carricka! To właśnie gdy ten zawodnik jest na boisku Manchester wygrywa mecz. Nie widać tego w statystykach, jednak jest to zawodnik typowo od czarnej roboty i dobrego rozegrania piłki. W zeszłym sezonie, gdy w 18 meczach Anglik pojawił się na boisku, The Red Devils wygrali 72,2% swoich spotkań, w 17 meczach bez Carricka podopieczni van Gaala wygrali już tylko 35,3% pojedynków. Sytuacja w tym sezonie potwierdza te statystyki. W dwóch meczach, w których Carrick rozpoczynał mecz w pierwszym składzie United wygrali oba. Jednak van Gaala postanowił Anglika zastąpić nowym nabytkiem, czyli Niemcem Bastianem Schweinstigerem, a z nim w składzie United zdobyli tylko 1 punkt, remisując z Newcastle i przegrywając ze Swansea. Z doświadczonym Anglikiem w składzie Manchester strzela więcej, ale i traci mniej. To właśnie pokazuje jak ważnym elementem układanki jest Carrick. 

 

 

Gdzie podział się duch drużyny? 
 

Dziwnym trafem odkąd Holender zasiadł za sterami Manchesteru, pozbyto się wielu piłkarzy, z którymi Ferguson zdobywał tytułu mistrza Anglii. W porównaniu do ostatniego sezonu SAF, w składzie został tylko Rooney, Jones, Valencia, Young, Smalling oraz wspomniany wyżej Carrick. Trzeba się więc tutaj zastanowić czy brakującym elementem układanki w Manchesterze nie jest duch drużyny, która zawsze walczyła do końca i miała zawodnika, mogącego w pojedynkę pociągnąć zespół swoją walecznością i charakterem. Wysprzedanie aż tak dużej liczby graczy pozbawiło układankę van Gaala, zawodników doświadczonych, którzy mogliby pomóc drużynie swoim ograniem boiskowym. Być może trzeba też poczekać na lepsze zgranie tego zespołu, a charakter i duch Czerwonych Diabłów zostanie wytworzony w szatni i wykorzystany na boisku. 

 

Świat według van Gaala
 

Gdybyśmy chcieli uzyskać odpowiedź na pytanie czy Manchester United jest kompletną układanką van Gaala, z pewnością moglibyśmy usłyszeć, że tak. Pewność siebie oraz cała otoczka, jaka towarzyszy van Gaalowi od paru lat daje gwarancje, że wszyscy zawodnicy w klubie pracują na 100% i walczą o swoją szanse występu. Kibice na trybunach nadal go lubią, a wyniki są nie najgorsze. Jednak czy filozofia gry oraz zebrani zawodnicy pasują do siebie na tyle by być już kolejnym arcydziełem Holendra? Tego dowiemy się w trakcie trwania sezonu. Van Gaal w oknie transferowym dostał wszystko by stworzyć z Manchesteru zespół światowej klasy. Czy to wykorzysta?

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)