Sport4fans.pl Piłka nożna Polki zagrają w finale Cyprus Cup!
Ola Sikora z dobrej strony pokazuje się w Cyprus Cup

Polki zagrają w finale Cyprus Cup!

Piłka nożna | 07 marca 2016 16:03 | Krzysztof Mokrzycki

Polska reprezentacja kobiet awansowała do finału turnieju Cyprus Cup! W ostatnim meczu grupowym Polki pokonały reprezentację Finlandii 1:0, czym zapewniły sobie pierwsze miejsce w grupie. Finał w środę.

Cyprus Cup to turniej reprezentacyjny, odbywający się co sezon od roku 2008. Polki trafiły do wyrównanej grupy, z Czechami, Finlandią oraz reprezentacją Walii. W trzech meczach nasze panie straciły tylko jednego gola, a strzeliły trzy. Odniosły dwa zwycięstwa i zanotowały jeden remis. Finałowym rywalem Polek będą Włoszki lub Austriaczki, które jeszcze dziś rozegrają bezpośrednie starcie o awans.

W pierwszym meczu nasze Orlice grały z naszymi sąsiadkami z Czech. Mecz był zacięty i Polki, choć faworytkami nie były, dosyć niespodziewanie pokazały swoją wyższość i pokonały rywalki 1:0. Swoją debiutancką bramkę w narodowych barwach zdobyła piłkarka Hoffenheim, Silvana Chojnowski.

Polska – Czechy 1:0
Bramka: Silvana Chojnowski 76

Polska: Anna Szymańska - Aleksandra Sikora (89, Hanna Konsek), Agata Guściora, Jolanta Siwińska, Natalia Chudzik, Patrycja Balcerzak, Natalia Pakulska (70, Sylwia Matysik), Martyna Wiankowska (81, Dominika Grabowska), Katarzyna Daleszczyk (57,Silvana Chojnowski), Paulina Dudek (70, Ewelina Kamczyk), Nikol Kaletka (57, Ewa Pajor)

Drugim starciem była potyczka z Walią. Mecz był równie zacięty, ale tym razem bez happy-endu. Po nieco ponad 30.minutach spotkania Walijki objęły prowadzenie, ale chwilę później wyrównała wracająca do pierwszego składu Ewa Pajor. Mimo okazji z obu stron, wynik nie uległ już zmianie i przed ostatnią kolejką spotkań, dzięki dobremu układowi wyników z innych spotkań tej grupy, były w komfortowej sytuacji. W ostatnim meczu wystarczyło, że nie przegrają z Finlandią, a zapewnią sobie minimum mecz o brąz. Ba, nawet jednobramkowa porażka dawała nam mecz o brązowy medal. Zwycięstwo oczywiście dawało pewne pierwsze miejsce w grupie i grę o tytuł podczas cypryjskiego turnieju.

Polska – Walia 1:1

Bramki: Ewa Pajor 31 - Helen Ward 24

Polska: Anna Szymańska - Hanna Konsek (57 Natalia Chudzik), Marta Mika, Jolanta Siwińska (46 Agata Guściora), Martyna Wiankowska (57 Aleksandra Sikora), Evelyn Nicinski (46 Patrycja Balcerzak), Katarzyna Daleszczyk, Dominika Grabowska (80 Natalia Pakulska), Ewa Pajor (69 Nikol Kaletka), Ewelina Kamczyk, Silvana Chojnowski

Pierwsze minuty w wykonaniu Polek były bardzo nerwowe i to Finki częściej gościły na naszej połowie. Wystarczy nadmienić, że w przeciągu pierwszych dziesięciu minut rywalki Biało-Czerwonych wykonywały aż pięć rzutów rożnych. Po kwadransie naporu sytuacja się uspokoiła, a w 22.minucie meczu Polki objęły prowadzenie, którego nie oddały już do końca spotkania. Dzięki temu nasze panie zagrają w środę w wielkim finale turnieju. Rywalkami będą albo reprezentantki Włoch, albo Austriaczki. Wszystko zależy od wyniku bezpośredniego meczu, który zostanie rozegrany dzisiaj.

Polska – Finlandia 1:0
Bramka: Martyna Wiankowska 22

Polska: Daria Antończyk – Aleksandra Sikora, Agata Guściora, Jolanta Siwińska, Natalia Chudzik – Patrycja, Balcerzak, Sylwia Matysik (61. Katarzyna Daleszczyk) – Martyna Wiankowska (70. Ewelina Kamczyk), Silvana Chojnowski (74. Natalia Pakulska), Paulina Dudek (78. Dominika Grabowska) – Ewa Pajor (88. Nikol Kaletka).

Tabela:

1. Polska 3 2-1-0 3:1 7 pkt --- FINAŁ
2. Czechy 3 2-0-1 4:2 6 pkt --- Mecz o 3.miejsce
3. Walia 3 0-2-1 2:3 2 pkt
4. Finlandia 3 0-1-2 3:6 1 pkt

Na uwagę zasługuje znakomita postawa polskiej defensywy - w trzech meczach nasze dziewczyny straciły zaledwie jednego gola. Przed meczem eliminacyjnym z bardzo wymagającą Danią jest to na pewno spory pozytyw i nadzieja na korzystny rezultat. W grze Polek widać poprawę, ale i momenty zawahania. Co nie umniejsza jednak faktu: Polska zagra w finale Cyprus Cup.