Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna PZPN zaprezentował Narodowy Model Gry. Lech liderem!

PZPN zaprezentował Narodowy Model Gry. Lech liderem!

Piłka nożna | 30 marca 2016 20:05 | Redakcja
Narodowy Model Gry
fot. PZPN
Narodowy Model Gry

Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował dziś nowe projekty dotyczące szkolenia młodzieży - Narodowy Model Gry oraz Pro Junior System. Z przedstawionych symulacji wynika, że zdecydowanym liderem wśród klubów z Ekstraklasy w tej kwestii jest Lech Poznań.


30 marca ma być przełomową datą dla rozwoju polskiego futbolu. Nowe inicjatywy krajowej federacji mają stać się wyznacznikiem drogi przyjętej w Polsce w kwestii szkolenia piłkarskiego. Narodowy Model Gry PZPN to 300-stronnicowy podręcznik prezentujący futbolową tożsamość naszego kraju. Jak zaznaczył prezes Zbigniew Boniek, nie chodzi o konkretne rozwiązania, które należy wprowadzić odgórnie, a myśl zgodnie z którą polski futbol ma się rozwijać. Ma to być inspiracja zwłaszcza dla trenerów najniższego szczebla.

 

- Lech Poznań to klub, który już kilka lat temu postawił na szkolenie, a my świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że każda inicjatywa, która może podnieść jakość polskiej piłki nożnej już na poziomie młodzieżowym, to najlepsza inwestycja w przyszłość - komentuje prezes Kolejorza, Karol Klimczak. Szef klubu z Bułgarskiej był jednym z gości zaproszonych na oficjalną prezentację projektów PZPN.

 

Narodowy Model Gry PZPN oparty jest na kilku kluczowych filarach - opracowaniu schematów i organizacji gry w określonych rozwiązaniach i systemie, stworzeniu profilów indywidualnych zawodników, unifikacji nazewnictwa oraz określeniu faz gry. Podręcznik w nakładzie 7000 sztuk zostanie rozdysponowany przez wojewódzkie związki piłkarskie, będzie również dostępny w formacie .pdf na stronie Łączy nas piłka.

 

Drugi nowy projekt PZPN to Pro Junior System. Ma to być wymierny wskaźnik jakości pracy z młodzieżą oparty na trzech filarach - profesjonalizmie, promocji oraz produktywności. Kluby będą otrzymywały punkty za liczbę minut spędzonych na boisku przez ich młodzieżowców i wychowanków w rozgrywkach ligowych oraz meczach reprezentacji narodowych od kadry seniorskiej do U-17. Najlepsi na szczeblu centralnym nagrodzeni zostaną bonifikatami finansowymi, na które łącznie związek przeznaczy 10 milionów złotych rocznie. Na dodatkowe środki liczyć mogą trzy czołowe kluby Ekstraklasy oraz po pięć w I i II lidze.

 

- Celem nadrzędnym szkolenia w Lechu Poznań jest doprowadzanie piłkarzy od kategorii juniorskich aż do I drużyny i w dalszej perspektywie również do pierwszej reprezentacji Polski, czego świetnym przykładem jest Karol Linetty - mówi prezes Klimczak. - Już dziś wiemy, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani pod względem infrastrukturalnym, szkoleniowym i wychowawczym, ale też stale stawiamy na rozwój w każdym tym elemencie.

 

Lech Poznań od lat chwalony jest za znakomitą pracę z młodzieżą. Jej efektem jest stałe zasilanie pierwszego zespołu wychowankami, co przekłada się na wiodącą pozycję w szkoleniu młodzieży w kraju. Potwierdzają to przedstawione przez PZPN na konferencji symulacje. Jeśli przyjąć założenia nowo wprowadzanego systemu dla minionego sezonu 2014/15, Lech wygrałby zdecydowanie klasyfikację gromadząc niemal dwa razy więcej punktów niż kolejna w zestawieniu Pogoń Szczecin. W tym okresie Kolejorz zdobył mistrzostwo Polski, Superpuchar Polski i awansował do fazy grupowej europejskich pucharów. "Wprowadzanie juniorów to nie znaczy mieć słabą drużynę" - tak podsumował wyniki zestawienia prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

 

Symulacja projektu Pro Junior System za sezon 2014/2015 Ekstraklasy:

1. Lech Poznań (13417 pkt)
2. Pogoń Szczecin (7549 pkt)
3. Jagiellonia Białystok (6628 pkt)
4. Wisła Kraków (5661 pkt)
5. Piast Gliwice (4057 pkt)
6. Cracovia (3522 pkt)
7. Ruch Chorzów (3064 pkt)
8. Górnik Zabrze (1992 pkt)
9. Korona Kielce (1183 pkt)
10. Śląsk Wrocław (1121 pkt)
11. Legia Warszawa (479 pkt)
12. Lechia Gdańsk (468 pkt)
13. Podbeskidzie Bielsko-Biała (0 pkt)
13. Górnik Łęczna (0 pkt)
N/A GKS Bełchatów (6128 pkt)
N/A Zawisza Bydgoszcz (318 pkt)

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)