Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna O honor, prestiż, awans i... Rozwój kobiecej piłki? Polska vs Dania!
Pojedynki Sikory z Nadim mogą być ozdobą spotkania
fot. wikipedia.org,
Pojedynki Sikory z Nadim mogą być ozdobą spotkania

O honor, prestiż, awans i... Rozwój kobiecej piłki? Polska vs Dania!

Piłka nożna | 06 kwietnia 2016 10:07 | Krzysztof Mokrzycki

Już w czwartek najważniejszy mecz tej wiosny w polskim futbolu, i to być może nie tylko kobiecym. Reprezentacja Polski zagra w Tychach z Danią i będzie to kluczowe starcie dla obu drużyn w bieżących eliminacjach.

 

W kwalifikacjach do Euro2017 w Holandii reprezentacja Polski, po trzech meczach ma na koncie sześć punktów, za wygrane ze Słowacją (2:0) oraz Mołdawią (3:1). Do tego uległy Szwecji (0:3). Podobnie grają Dunki, które pokonały także i Słowaczki (1:0) oraz Mołdawianki (4:0), oraz uległy ekipie „Trzech Koron” (0:1).


Tuż przed meczem eliminacyjnym obie drużyny rozgrywały duże turnieje towarzyskie. Dunki rywalizowały w Algavre i zaprezentowały się tam przeciętnie. Na cztery starcia wygrały dwa, w tym z silną Kanadą. Niemniej jednak nie udało się zdobyć choćby miejsca na podium. Polki z kolei grały w Cyprus Cup, gdzie przegrały w finale z reprezentacją Austrii.


Nie ukrywajmy, że Polki muszą w czwartkowy wieczór wznieść się na wyżyny umiejętności, by pokonać wyżej notowane rywalki. W rankingu FIFA Dania zajmuje 18 miejsce. Jeżeli wziąć pod uwagę tylko kraje europejskie, to nasze rywalki są dziewiąte. Przybyszki znad morza grały przeciwko Polkom dwukrotnie i bilans ten jest korzystny dla nich. Oba mecze pewnie wygrały, ale było to stosunkowo dawno; w 2005 roku nasze Panie przegrały 1:3, zaś rok później zostały rozbite w stosunku 1:5. Bramki dla Polek zdobywały Anny: Żelazko i Gawrońska. Prócz punktów nasze mogą ugrać o wiele więcej, bo w przypadku awansu na Euro w Polsce ma szansę nastąpić prawdziwy boom na kobiecy futbol.


Ten mecz, jak już wspomniałem, ma kluczowe znaczenie w dalszej fazie eliminacji. Z grupy awansuje jedna ekipa, ale za to drugie miejsce, o które walczą zarówno Polki, jak i Dunki, także może zagwarantować promocję do holenderskiego euro. Z ośmiu grup sześć drużyn z drugich miejsc awansuje na turniej, a dwie z najgorszym bilansem zagrają w barażu.

 

W tym starciu Polki zagrają nieco osłabione. Kontuzje bowiem przytrafiły się w meczach Ekstraligi dwóm etatowym kadrowiczkom; Natalii Chudzik oraz Darii Antończyk. Szansę występu może za to otrzymać póki co najlepsza strzelczyni naszej drużyny w tych kwalifikacjach, czyli Dominika Grabowska, autorka dwóch bramek. W ekipie duńskiej palmę pierwszeństwa w tej kategorii dzielą: napastniczka Troelsgaard oraz skuteczna skrzydłowa Nadim, które także z niezłej strony pokazały się w ostatnim turnieju sparingowym i wydaje się, że zatrzymanie tego duetu będzie ważnym krokiem w drodze do uzyskania korzystnego wyniku. Ważną postacią będzie też Harder, obok Nadim liderka drugiej linii, często grająca za plecami Troelsgaard. To zawodniczka obdarzona niezłym uderzeniem z dystansu i pewnym jest, że Anna Szymańska będzie musiała mieć się na baczności przez pełne 90 minut.

 
Powiedziały o meczu:


Jagoda Sapor (Medyk Konin): "Uważam, że mamy bardzo dobrą reprezentację, którą stać na wygraną w meczu z Danią. Dziewczyny zawsze zostawiają całe serce na boisku, nie oszczędzają się, walczą od początku do końca, tak zapewne będzie i tym razem. Możemy spodziewać się bardzo ciekawego spotkania, mam nadzieję zakończonego zwycięstwem naszej reprezentacji, za co mocno trzymam kciuki."
 

Joanna Bugajska (Zagłębie Lubin): "Myślę, że nasza reprezentacja w meczu z Dania jest w stanie zgarnąć 3 punkty, tym bardziej, że ostatnie wyniki były bardzo dobre . Zapewne będzie to bardzo ciekawe spotkanie i obstawiam wynik 2-0."

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)