Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Tylko sparing? Dla nich mecz z Litwą może być kluczowy

Tylko sparing? Dla nich mecz z Litwą może być kluczowy

Piłka nożna | 06 czerwca 2016 07:51 | Przemysław Drewniak
Łukasz Fabiański walczy o miejsce w wyjściowej jedenastce reprezentacji
fot. M. Karczewski / Superstar.com.pl
Łukasz Fabiański walczy o miejsce w wyjściowej jedenastce reprezentacji

Mecz z Litwą - pojedynek ze słabym rywalem w przededniu wylotu na wielki turniej, o którym zapomnimy wraz z pierwszym gwizdkiem w Nicei. Zwłaszcza, że Adam Nawałka prawdopodobnie nie będzie w nim nadmiernie eksploatował swoich najważniejszych zawodników. Ale dla niektórych z nich może to być jedno z najważniejszych spotkań w karierze. Dobry występ w Krakowie może zapewnić grę w wyjściowej jedenastce na mistrzostwach Europy.


Każdy mecz to szansa dla zawodników. Wszystko przed nimi, ciężar spoczywa na ich barkach, a ja nie mam nadal ustalonej jedenastki na mecz z Irlandią – przyznał wczoraj Adam Nawałka Nawałka. Dziś wieczorem ze zdwojoną uwagą będziemy śledzić poczynania pięciu zawodników. Co najmniej trzech z nich niemal na pewno zagra od pierwszej minuty.


Łukasz Fabiański


Przed zgrupowaniem w Arłamowie to on był faworytem do gry w pierwszym składzie na Euro. W bardzo dobrym stylu zakończył eliminacje, a w trakcie sezonu w klubie nie dawał najmniejszych powodów, by Adam Nawałka mógł zwątpić w jego dyspozycję. Treningi w Bieszczadach namieszały jednak w hierarchii między słupkami, bo selekcjoner jest pod wrażeniem formy Wojciecha Szczęsnego. Bramkarz Romy znalazł się w składzie na mecz z Holandią, który uchodził za ten najsilniejszy, więc na ten moment wydaje się być nieco bliżej wyjściowej jedenastki. Nawałka zapowiadał, że ostateczną decyzję podejmie jednak po meczu z Litwą, w którym ma bronić Fabiański. Dla golkipera Swansea to ostatnia szansa, by przekonać, że to jemu należy się pozycja numer jeden. W tej rywalizacji nawet jeden błąd może zaważyć na końcowym rozstrzygnięciu.


Bartosz Salamon


Jeszcze niedawno był wymieniany wśród kandydatów do „odstrzelenia” po zgrupowaniu w Arłamowie. Teraz stoper Cagliari jest blisko gry w wyjściowej jedenastce na Euro. Bardzo słaby występ Michała Pazdana w meczu z Holandią potwierdził, że obrońca Legii nie jest wiosną w tak dobrej formie, jak w końcówce jesiennych eliminacji. Z kolei Salamon ma za sobą świetny sezon, a w dodatku daje reprezentacji większe wsparcie w rozegraniu piłki od tyłu, czyli elemencie, które będzie bardzo istotne, gdy Polacy będą zmuszeni do gry w ataku pozycyjnym. A taki scenariusz jest bardzo prawodpodobny w meczu z Irlandią Północną.


25-letniemu obrońcy brakuje doświadczenia na poziomie reprezentacji – rozegrał w niej siedem spotkań, w tym zaledwie dwa za kadencji Adama Nawałki (oba w marcowych meczach towarzyskich z Serbią i Finlandią). Salamon słynie jednak ze stalowych nerwów i odporności na presję. Jeśli potwierdzi swoje atuty w Krakowie, może wygryźć ze składu Pazdana.


Jakub Wawrzyniak


Memy pt. „Jak trwoga to do Wawrzyniaka” dobrze oddają jego dotychczasowe losy w reprezentacji. Dla każdego selekcjonera był wyborem mniejszego zła na lewej obronie. Podobnie jest teraz, bo w obliczu kontuzji Macieja Rybusa faworytem do gry w wyjściowej jedenastce stał się Artur Jędrzejczyk. Mecz z Holandią pokazał jednak, że gracz Legii znacznie lepiej prezentuje się wtedy, gdy jest ustawiony po prawej stronie boiska. Dlatego w Krakowie Nawałka znów może zwrócić się w stronę Wawrzyniaka.


Kibice śledzący losy reprezentacji mniej wnikliwie pamiętają obrońcę Lechii głównie za sprawą niefortunnych interwencji. Lubimy zapominać, że Wawrzyniak odegrał bardzo ważną rolę w awansie na Euro. Bardzo dobrze spisał się w historycznym pojedynku z Niemcami w Warszawie, a przeciwko Irlandii w Dublinie był obok Sławomira Peszki najlepszym wśród biało-czerwonych. W meczu z Litwą będzie chciał przypomnieć, że w ważnych momentach można mu zaufać.


Krzysztof Mączyński czy Piotr Zieliński?


Który z nich zagra na Euro obok Grzegorza Krychowiaka? W Gdańsku Zieliński zawiódł. Nawałka będzie uważnie obserwował, jak piłkarz Empoli zareaguje na falę krytyki za występ przeciwko Holandii. Jeśli nie będzie potrafił potwierdzić swoich atutów nawet na tle Litwinów, to trudno będzie mu zaufać we Francji. Wtedy selekcjoner będzie musiał nieco zmienić taktykę i postawić na Mączyńskiego, dla którego dzisiejszy sparing będzie równie istotny. Pomocnik Wisły Kraków zagra w swoim rodzinnym mieście i postara się udowodnić, że mimo długiej pauzy spowodowanej kontuzją potrafi rozegrać dobre spotkanie w odstępie czterech dni. Być może będzie mu dane wystąpić przez kilkadziesiąt minut obok Krychowiaka – to w takiej konfiguracji na boisku zaliczył swoje najlepsze występy w reprezentacji.


PRZEMYSŁAW DREWNIAK
Twitter: @przemekdrewniak

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)