Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Z wizytą u przeciwnika: reprezentacja Ukrainy przed spotkaniem z Polską

Z wizytą u przeciwnika: reprezentacja Ukrainy przed spotkaniem z Polską

Piłka nożna | 20 marca 2013 19:19 | Damian Wolski
Anatolij Tymoszczuk lider reprezentacji Ukrainy
fot. Getty Images
Anatolij Tymoszczuk lider reprezentacji Ukrainy

Już w piątek kolejne spotkanie w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2014 rozegra nasza reprezentacja. Tym razem przeciwnikiem podopiecznych Waldemara Fornalika będą nasi wschodni sąsiedzi – Ukraińcy.


Do tej pory graliśmy z reprezentacją Ukrainy 5 razy – bilans mamy pozytywny – 2 zwycięstwa, 2 remisy, i 1 porażka. Co jednak może lekko niepokoić, to że 2 spotkania rozegrana na własnym terenie zakończyły się remisem. Tym razem uda nam się przełamać, i zdobyć niezwykle cenne 3 punkty?


Trudne zadanie przed nowym szkoleniowcem reprezentacji Ukrainy - Mychajło Fomienko – który pod koniec poprzedniego roku przejął kadrę po Olegu Błochinie. Ukraina jak do tej pory nie rozgrywa zbyt udanych eliminacji – 2 remisy, i 1 porażka stawia naszych sąsiadów w bardzo trudnej sytuacji. Piątkowe spotkanie dla nich to „pojedynek za 6 punktów”, o być, albo nie być. Jeżeli chcą mieć szanse, aby awansować na brazylijski mundial, muszą wygrać.


Liderem, i najbardziej znanym piłkarzem w reprezentacji Ukrainy był Andrij Szewczenko, właśnie – był – bo po Euro 2012 zdecydował się zakończyć karierę, i zajął się polityką, co wśród ukraińskich sportowców stało się ostatnio modne (wystarczy wspomnieć starszego z braci Kliczków – Witalija, który w 2010 roku założył własną partię).


Jego następcą jest Anatolij Tymoszczuk – doświadczony pomocnik, grający(chociaż nie, w jego przypadku to zbyt duże słowo), reprezentujący barwy Bayernu Monachium. Oprócz niego w tej reprezentacji jest kilku piłkarzy, o tak sporym stażu, większość stanowią młodzi zawodnicy.


Największym osłabieniem naszych piątkowych przeciwników zdecydowanie będzie brak Jewhena Konoplyanki – skrzydłowy Dnipro Dniepropietrowsk nabawił się kontuzji, i musiał opuścić zgrupowanie kadry. 22-letni piłkarz jak do tej pory zdobył jedyną bramkę dla swojego kraju w tych eliminacjach, w spotkaniu przeciwko Anglii(1:1)


Mimo wszystko, nie są to piłkarskie „ogórki”, jak uważa wielu kibiców - jest tam kilku piłkarzy, na których warto zwrócić szczególną uwagę. Pod nieobecność Konoplyanki główną rolę powinien odgrywać Andrij Yarmołenko – grający na co dzień w Dynamie Kijów. Szybki, dobry technicznie, nie boi się pojedynków 1vs1, z dobrym uderzeniem – nie na darmo interesują się nim czołowe europejskie kluby.


Nie można zapominać o doświadczonym Marko Deviciu – byłym piłkarzu Szachtara, a obecnie grającego w Metaliście Charków, w kadrze znalazł się także Roman Bezus – młody pomocnik Dynama Kijów, który w tym sezonie spisuje się znakomicie.


Wspomniany już wcześniej Tymoszczuk, to wciąż świetny piłkarz. Mimo 34 lat na karku potrafi pokazać miejsce w szeregu wielu młodszym od siebie. Ogromne doświadczenie, które zebrał podczas swojej kariery na pewno pomoże w zatrzymywaniu akcji naszych kadrowiczów.


Między słupkami zobaczymy bramkarza Szachtara Donieck – Andrija Piatowa. Mimo kilku błędów, których świadkami mogliśmy być podczas tegorocznej Ligi Mistrzów, to bardzo dobry bramkarz, ograny na arenie międzynarodowej. W obronie zagrają Oleksandr Kuczer, i Yarosław Rakitskyi – obaj również reprezentują barwy mistrza Ukrainy. Szczególnie groźny jest ten drugi, który oprócz dobrej gry w defensywie potrafi strzelić bramkę po stałych fragmentach gry – co udowadniał już niejednokrotnie.


Mocną stroną naszych rywali jest fakt, że wszyscy, oprócz Tymoszczuka, grają w lidze ukraińskiej – przez co znają się znakomicie. Być może nie ma wśród nich piłkarzy wybitnych, którzy w jednej akcji mogą przesądzić o losach spotkania, ale jednak tworzą zgrany kolektyw.

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)