Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Za Ojczyznę!

Za Ojczyznę!

Piłka nożna | 01 kwietnia 2013 21:23 | Jakub Kacprzak
Reprezentacja Polski
fot. Marcin Karczewski / Superstar.com.pl
Reprezentacja Polski

Czym jest reprezentacja Polski? Czy to tylko kolejna drużyna w danej dyscyplinie? Sportowcy reprezentujący nas na arenie międzynarodowej, by osiągnąć sukces? A może reprezentacja to wartość znacznie większa, której obecnie kompletnie nie doceniamy i o której bezwzględnie zapomniano? Bowiem czy obecnie jest dla nas kadra? Skupię się na piłce nożnej, bowiem wciąż właśnie ta dyscyplina uważana jest za nasz sport narodowy.


Wymiar wartościowy reprezentacji jest znacznie większy niż można sobie wyobrazić. Tu nie chodzi tylko o to, by mieć przynajmniej jedną bramkę więcej od rywala, gromadzić punkty i wygrywać puchary. To tylko część układanki, która jako całość ukazuje nam coś znacznie ważniejszego. Kadra jest bowiem czynnikiem wpływającym na nastrój narodu. Prawda jest taka, że niezależnie od tego czy ktoś jest fanem piłki nożnej czy nie, to o wynikach naszych piłkarzy słyszy. Nie mówię tu atmosferze na stadionie i nadziejach tych ponad 50 tysięcy kibiców. Mówię o całym 38-milionowym narodzie, który nawet jeśli nie dopinguje, nie chodzi na mecze i nie interesuje go to co się w świecie futbolu dzieje, mimo wszystko wynik reprezentacji odbiera. A czasy mamy takie, że sukces potrzebny jest nam niczym tlen. Tym bardziej, jeśli mówimy o sukcesie międzynarodowym.


Polacy są głodni dobra. Żyjemy w czasach gdy poziom bezrobocia rośnie równie szybko co ilość promili spożywanych przez Mietków Żuli, w pobliskich bramach. Nie mamy czym się poszczycić pod żadnym względem. Gospodarka ledwo co zipie, ludzie jeśli już pracują, to za niewielkie pieniądze, a sukcesów brak. Co gorsza nie mamy również narodowych symboli. Ludzi, którzy podnosiliby z kolan społeczeństwo bez wiary, swoimi sukcesami. Brak nam superherosów w postaci piłkarzy. Ludzi, którzy tak jak niegdyś śp. Kazimierz Deyna, czy obecny prezes PZPN Zbigniew Boniek, dawaliby poczucie dumy. Stara się Robert Lewandowski, ale brakuje mu jednego: dobrej gry w reprezentacji. Oczywiście wina nie leży po jego stronie, ale społeczeństwo jest tak zniszczone ciągłą depresją, że trudno im docenić znakomite wyniki w zagranicznym klubie. 


Pamiętam jak mój śp. Dziadek opowiadał mi o tym, co działo się na ulicach gdy reprezentacja w 1974 i 1982 roku przywiozła z mundialów w Niemczech i Hiszpanii. Szczególnie podczas tego drugiego turnieju atmosfera była niesamowita. Ludzie od ponad pół roku żyli ze świadomością, iż trwa stan wojenny. Naród pogrążony był w chaosie. Potrzebował nadziei na to, że cokolwiek może się zmienić. Pomoc przyszła od reprezentacji, która brązowym medalem na MŚ w Hiszpanii wprawiła ludzi w ekstazę i ekscytację. Dała promyk nadziei, że pomimo ciężkich czasów może być lepiej. Dziś nam takiej iskierki bardzo brakuje. Słowa Dziadka utknęły mi głęboko w pamięci. Mówił o radości, ogromnej wierze i szczęściu.


Dziś reprezentacja niestety nie daje ludziom wiary i radości. Swoimi kiepskimi występami jeszcze mocniej przypomina społeczeństwu jak źle się w naszym kraju dzieje. Za bardzo przypomina nam rzeczywistość, od której chcielibyśmy się oderwać. W występach naszych piłkarzy z Orłem Białym na piersi, szukamy ucieczki od tego co złe, od szarej i smutnej codzienności. Ostatnio ktoś spytał mnie czemu wciąż wierzę w kadrę. Wierzę, bo wiara ta pozwala mi wierzyć w to, że coś zmieni się w polskim społeczeństwie. Że sukces piłkarzy zamieni się w sukces całego narodu i będzie czynnikiem, który rozpocznie pozytywne zmiany.


Bowiem tym właśnie jest reprezentacja Polski. Wiarą, nadzieją i w pewien sposób pozostałością po wygasającym patriotyzmie. Dla wielu może wydać się to dziwne, ale dla mnie tak jest. Gdy słyszę jak kibice na stadionie odśpiewują razem hymn, gdy oglądam biało-czerwone szaliki uniesione w górę, wierzę w ten nasz cholernie dziwny naród. Tym dla mnie jest reprezentacja! 

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)