Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Prezentujemy kluby T-Mobile Ekstraklasy: dzisiaj Cracovia i Zawisza

Prezentujemy kluby T-Mobile Ekstraklasy: dzisiaj Cracovia i Zawisza

Piłka nożna | 08 lipca 2013 13:41 | Damian Wiśniewski
Kibice i piłkarze Zawiszy podczas fety po wygraniu I Ligi
fot. Facebook.com
Kibice i piłkarze Zawiszy podczas fety po wygraniu I Ligi

Do rozpoczęcia sezonu 2013/2014 w polskiej ekstraklasie zostało już tylko 11 dni. W tym czasie na naszym portalu prezentować będziemy dziennie jedną lub dwie drużyny występujące w tych rozgrywkach. Dzisiaj zaczynamy od beniaminków, czyli Cracovii i bydgoskiego Zawiszy.


Cracovia
Rok założenia: 1906
Prezes: Janusz Filipiak
Trener: Wojciech Stawowy (od 11 czerwca 2012 roku)

 

Sukcesy:

Pięć tytułów mistrza Polski: 1921, 1930, 1932, 1937 oraz 1948.

 

Cracovia to zespół z wielkimi tradycjami, jest jednym z najstarszych klubów polskich. Kiedy w 2004 roku władzę w zespole przejął Janusz Filipiak, od razu zaczęto mówić o tym, że Krakowianie już niedługo zaczną podbijać Europę. W sezonie 2003/2004 udało się awansować do Ekstraklasy, a dwóch kolejnych latach Pasy ocierały się o europejskie puchary. Najpierw było miejsce piąte, a później oczko wyższe –czwarte.


W kolejnych latach było już jednak tylko gorzej. W sezonie 2008/2009 Cracovia utrzymała się w lidze tylko dzięki temu, iż ŁKS nie otrzymał licencji. W rozgrywkach 2011/2012 zabrakło tego szczęścia i zespół spadł do pierwszej ligi.


Krakowianie wracają do elity od tego sezonu. W ubiegłym zajęli drugie miejsce w I lidze, plasując się zapleczami Zawiszy. Najlepszym strzelcem zespołu w sezonie 2012/2013 był Czarnogórzec, Vladimir Boljević, który strzelił 15 goli.


Kadra pierwszego zespołu:
Bramkarze: Marcin Skrzeszewski, Matko Perdijić, Krzysztof Pilarz
Obrońcy: Bojan Puzigaća, Marián Jarabica, Marcin Kuś, Andraž Struna, Miloš Kosanović, Mateusz Żytko, Adam Marciniak, Krzysztof Nykiel
Pomocnicy: Saidi Ntibazonkiza, Vladislav Romanov, Damian Dąbrowski, Sebastian Steblecki, Sławomir Szeliga, Bruno Żołądź, Łukasz Zejdler, Marcin Budziński, Vladimir Boljević, Rok Štraus, Bartosz Kapustka, Krzysztof Danielewicz, Kamil Kłusek, Edgar Bernhardt
Napastnicy: Krzysztof Szewczyk, Dawid Nowak, Bartłomiej Dudzić


Typ na koniec sezonu: 15 miejsce
Cracovia nieźle prezentowała się w poprzednim sezonie, jednak moim zdaniem drużyna ta nie ma na tyle mocnego zespołu i wyrównanej kadry, by dać sobie radę w nowej, zreformowanej ekstraklasie. A jeśli dodamy do tego osobę trenera Stawowego, to trudno o jakikolwiek optymizm. Myślę nawet, że ten szkoleniowiec nie wytrwa na swoim stanowisku dłużej, niż do końca rundy jesiennej. Pasy powalczą o utrzymanie, ale ostatecznie spadną z ligi.


Zawisza Bydgoszcz
Rok założenia: 1946
Prezes: Anita Osuch
Trener: Ryszard Tarasiewicz (od 27 kwietnia 2013 roku)


Sezon 2013/2014 w najwyższej klasie rozgrywkowej będzie dla Zawiszy pierwszym od aż 19 lat. Klub ten nigdy nie miał szczególnie dużych tradycji jeśli chodzi o polską piłkę. Nigdy nie zdobył mistrzostwa ani pucharu Polski, a największym jego sukcesem jest to, iż w 1993 roku brał udział w rozgrywkach o Puchar Intertoto.


Zawisza może jednak pochwalić się tym, że w jego drużynie występowało kilku reprezentantów Polski, a byli wśród nich chociażby Stefan Majewski, Wojciech Łobodziński, Paweł Kryszałowicz, a nawet obecny prezes Polskiego Związku Piłki nożnej i najlepszy polski piłkarz w historii, Zbigniew Boniek.


W ubiegłym sezonie, klub ten występował w pierwszej lidze. Rozgrywki zakończył na pozycji lidera, a najlepszy strzelec Zawiszy, Paweł Abbott, ustrzelił 15 bramek.


Kadra pierwszego zespołu:
Bramkarze: Andrzej Witan, Wojciech Kaczmarek, Marcin Marcinkowski
Obrońcy: Damian Ciechanowski, Igor Lewczuk, Michał Markowski, Piotr Petasz, Łukasz Skrzyński, Paweł Strąk, Paweł Zieliński
Pomocnicy: Bacar Baldé, Sebastian Dudek, Vahan Gevorgyan, Hérold Goulon, Hermes, Piotr Kuklis, Jakub Łukowski, Michał Masłowski, Mateusz Mąka, Korneliusz Sochań, Jakub Wójcicki, Sebastian Ziajka
Napastnicy: Paweł Abbott, Rafał Leśniewski, Tomasz Stachewicz


Typ na koniec sezonu: 10 miejsce

Zawisza w przeciwieństwie do Cracovii ma dość mocną i szeroką kadrę. Zawodnicy tacy jak Sebastian Dudek, czy Paweł Abbott i trener Ryszard Tarasiewicz gwarantują ciekawy sezon w przypadku tego klubu i sądzę, że stać go nie tylko na utrzymanie, ale również na uplasowanie się blisko środka tabeli.

90.minut.pl, cracovia.pl
Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)