Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna 10 dni do startu ligi – czas na Ruch i Podbeskidzie

10 dni do startu ligi – czas na Ruch i Podbeskidzie

Piłka nożna | 09 lipca 2013 13:09 | Damian Wiśniewski
Zawodnicy Podbeskidzia po wywalczeniu utrzymania w ekstraklasie
fot. Facebook.com
Zawodnicy Podbeskidzia po wywalczeniu utrzymania w ekstraklasie

 Już za dziesięć dni startuje kolejny sezon  w T-Mobile Ekstraklasie. Zgodnie z naszym nowym cyklem, dziś prezentujemy kolejne dwa kluby tej ligi, Ruch Chorzów i Podbeskidzie Bielsko Biała.


Ruch Chorzów
Rok założenia: 1920
Prezes: Dariusz Smagorowicz
Trener: Jacek Zieliński: (od piątego września 2012 roku)


Sukcesy:
Mistrzostwo Polski (14 razy): 1933, 1934, 1935, 1936, 1938, 1951, 1952, 1953, 1960, 1968, 1974, 1975, 1979, 1989.
Puchar Polski (trzy razy): 1951, 1974, 1996.


Ruch, to drugi po Górniku Zabrze najbardziej utytułowany klub polski. Wraz z Zabrzanami dzielą rekord pod względem zdobytych tytułów mistrzowskich (14). Tuż za ich plecami znajduje się krakowska Wisła, która ma ich 13.


Ostatni triumf w tabeli ligowej Niebiescy osiągnęli jednak aż 24 lata temu. W sezonie 1994/1995, a więc sześć lat po ostatnim tytule mistrza, Chorzowianie spadli o jedną klasę rozgrywkową niżej. Po roku wywalczyli kolejny awans, a następnie mieliśmy lata, gdzie prezentowali się dość średnio i plasowali się raczej w środku tabeli. Wyjątek stanowił sezon 1999/2000, kiedy to zajęli trzecie miejsce.


Trzy lata później znów zlecieli z ekstraklasy, do której wrócili w 2007 roku. Od tego momentu, Ruchowi wiedzie się raz lepiej, raz gorzej. Dwukrotnie zajmował on miejsce na pudle: w roku 2010 było to miejsce trzecie, w 2012 drugie. Dwukrotnie również grali w finale Pucharu Polski. W 2009 roku w finale ulegli Lechowi Poznań, w 2012 Legii Warszawa.


Kompletną kompromitacją dla Niebieskich, był sezon ubiegły. Rozgrywki, do których przystępowali jako vice mistrz kraju, zakończyli na miejscu 15. W lidze utrzymali się tylko i wyłącznie dzięki temu, iż licencji nie otrzymała warszawska Polonia.


Kadra pierwszego zespołu:
Bramkarze: Krzysztof Kamiński, Jakub Kosiorek, Kamil Lech, Bartosz Soliński
Obrońcy: Marcin Baszczyński, Bartosz Brodziński, Daniel Dziwniel, Martin Konczkowski, Arkadiusz Lewiński, Maciej Sadlok, Piotr Stawarczyk, Marek Szyndrowski
Pomocnicy: Bartłomiej Babiarz, Robert Chwastek, Artur Gieraga, Maciej Jankowski, Marcin Malinowski, Jakub Smektała, Filip Starzyński, Łukasz Tymiński, Kamil Włodyka, Marek Zieńczuk
Napastnicy: Grzegorz Kuświk, Mateusz Kwiatkowski, Pavel Šultes


Typ na koniec sezonu: 8 miejsce
Mimo fatalnej postawy z zeszłego sezonu, śmiem twierdzić, że ten zespół wciąż stać na całkiem wiele. Wciąż mają niezłą jak na polskie warunki kadrę, która uzupełniona ma być Łukaszem Surmą, ucichł ostatnio temat odejścia Macieja Jankowskiego. No i osoba trenera Jacka Zielińskiego, który podejrzewam, że zbuduje przy Cichej całkiem ciekawą drużynę.


Podbeskidzie Bielsko Biała
Rok założenia: 1995
Prezes: Wojciech Borecki
Trener: Czesław Michniewicz (od 22 marca 2013)


Podbeskidzie to z pewnością nie jest najbardziej doświadczony polski ekstraklasowicz. Sezon 2013/2014 będzie dla tej drużyny dopiero trzecim występem w tej klasie rozgrywkowej, choć nadmienić należy, że trzeci z rzędu.


Przyznać trzeba Bielszczanom, że jak na młody wiek ich klubu (13 lat), to jest to dość spory wyczyn. Z największe jego osiągnięcie uznaje się półfinał Pucharu Polski z sezonu 2011/2012. To również w tym sezonie zdobyli oni awans do ekstraklasy.


Rozgrywki 2012/2013 były jednak dla nich bardzo słabe. Po fatalnej rundzie jesiennej udało im się jednak zaliczyć nadspodziewanie dobre występy wiosną, które dały im ostatecznie 14 miejsce i brak potrzeby oglądania się na licencyjną sytuację Polonii.


Kadra pierwszego zespołu:
Bramkarze: Piotr Adamek, Ladislav Rybánsky, Richard Zajac
Obrońcy: Frank Adu Kwame, Juraj Dančík, Michal Piter-Bučko, Tomasz Górkiewicz, Bartłomiej Konieczny, Dariusz Pietrasiak, Marek Sokołowski, Błażej Telichowski
Pomocnicy: Daniel Bujok, Damian Chmiel, Adam Deja, Aleksander Jagiełło, Dariusz Kołodziej, Kamil Kurowski, Dariusz Łatka, Piotr Malinowski, Anton Sloboda, Łukasz Zakrzewski
Napastnicy: Daniel Gołuch, Mateusz Janeczko, Fabian Pawela

 

 

Typ na koniec sezonu: 12 miejsce
Przykład drugiej rundy ubiegłego sezonu pokazał, że Podbeskidzie potrafi grać w piłkę. Świetny fachowiec na ławce trenerskiej plus waleczna i dość wyrównana drużyna, powinny razem dać spokojne utrzymanie dla Górali. Szkoda tylko, że zespół opuścił król strzelców polskiej ekstraklasy, Robert Demjan. Słowak podpisał kontrakt z belgijskim Waasland-Beveren.

90minut.pl, wikipedia.org
Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)