Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Startujemy za dziewięć dni: dziś Widzew i Pogoń

Startujemy za dziewięć dni: dziś Widzew i Pogoń

Piłka nożna | 10 lipca 2013 11:56 | Damian Wiśniewski
Dariusz Wdowczyk - skazany za korupcję trener Pogoni
fot. pogonszczecin.pl
Dariusz Wdowczyk - skazany za korupcję trener Pogoni

 Kontynuujemy nasz cykl prezentacji drużyn T-Mobile Ekstraklasy. Do startu rozgrywek zostało dziewięć dni, a my przedstawiamy dzisiaj dwa kolejne kluby: łódzki Widzew i szczecińską Pogoń.


Widzew Łódź
Rok założenia: 1922*
P. O. Prezesa: Paweł Młynarczyk
Trener: Radosław Mroczkowski (od 24 czerwca 2011 roku)
* jeśli chodzi o rok założenia klubu, najczęściej podaje się 1910, co jest błędem. Widzew w żaden sposób nie jest kontynuatorem tradycji założonego 5 listopada 1910 roku „Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego w Widzewie”. Prawidłowo data powstania łódzkiego zespołu to 24 stycznia 1922 roku.


Sukcesy:
Mistrz Polski (cztery razy): 1981, 1982, 1996, 1997.
Puchar Polski: 1985.


Lata świetności Widzewiaków przypadają na pierwszą połowę lat 80 i drugą połowę lat 90. Poza tymi dwoma okresami, Łodzianie rzadko zaglądali do ligowej czołówki. Po zdobyciu ostatniego mistrzostwa, tylko raz wylądowali na podium. Było to w roku 1999, kiedy zajęli drugie miejsce. Ta lokata zresztą dała im możliwość występu w eliminacjach do ligi mistrzów, gdyż ówczesny mistrz, Wisła Kraków, za wybryki swoich kibiców został zawieszony na występy w europejskich pucharach.


W późniejszych latach nie udało się już powtórzyć takiego sukcesu. W sezonie 2003/2004 Widzew spadł nawet do ówczesnej drugiej ligi. Spędził tam kolejne dwa sezony i w roku 2006 wrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej.


W sezonie 2007/2008 znów jednak Widzew musiał się pożegnać z ekstraklasą. Mimo tego, iż w kolejnym sezonie wygrał rozgrywki szczebel niżej, to PZPN nie dopuścił go do awansu. Jak powód podano toczącej się sprawy korupcyjnej tego klubu. W sezonie 2009/2010, Widzew znów wygrał I ligę i tym razem został dopuszczony do ekstraklasy.


Kolejne dwa lata do raczej bezproblemowe utrzymanie się w ekstraklasie. Najpierw było miejsce dziewiąte, następnie 11. W ubiegłym sezonie, Widzew dość długo musiał walczyć o zapewnienie sobie bytu w ekstraklasie. Ostatecznie zajął 13 lokatę, z tylko dwupunktową przewagą nad ostatnią drużyną.


Kadra pierwszego zespołu:
Bramkarze: Maciej Krakowiak, Maciej Mielcarz, Mateusz Wlazłowski
Obrońcy: Hachem Abbès, Jakub Bartkowski, Michał Płotka, Patryk Stępiński
Pomocnicy: Aléx Bruno, Veljko Batrović, Emerson Carvalho, Bartłomiej Grube, Michał Jonczyk, Marcin Kaczmarek, Bartłomiej Kasprzak, Krystian Nowak, Princewill Okachi, Bartłomiej Pawłowski, Sebastian Radzio
Napastnicy: Mariusz Rybicki


Typ na koniec sezonu: 16 miejsce
Widzew to dla mnie murowany kandydat do spadku. Łodzianie mają spore kłopoty finansowe, a jeśli dołożymy do tego sankcje od komisji licencyjnej (zakaz transferowy oraz ograniczenie wysokości zarobków piłkarzy), to jawi nam się bardzo nieciekawy widok. Niezły trener i fanatyczni kibice, niewiele są w stanie tutaj pomóc.


Pogoń Szczecin
Rok założenia: 1948
Prezes: Jarosław Mroczek
Trener: Dariusz Wdowczyk (od 20 marca 2013 roku)


Pogoń w całej swej historii nigdy nie odnosiła szczególnie dużych sukcesów. Półki w klubowej gablocie nie zapełniło jeszcze ani jedno trofeum, czy to za triumf w lidze czy w Pucharze Polski. Za największe jej osiągnięcie uważa się wicemistrzostwo z 2001 roku.


Mimo takiego wyniku, potem było już tylko gorzej. Sezon później Pogoń była siódma, a w następnym roku spadła do drugiej ligi. Jej pobyt w tej klasie rozgrywkowej nie był jednak długi i po roku znów Szczecinianie mieli zespół w pierwszej lidze.


Ten stan rzeczy również jednak nie trwał szczególnie długo. W sezonie 2006/2007 Pogoń zajęła 16 miejsce w lidze, ale nie było to jej największym problemem. Klub zbankrutował i przystąpił do rozgrywek w IV lidze (teraz byłaby to III liga). Szybko jednak rozpoczął marsz przez kolejne klasy rozgrywkowe i w 2009 roku wrócił na zaplecze ekstraklasy.


Tutaj Portowcy spędzili trzy sezony. W pierwszym zajęli miejsce piąte (awansowali również do finału Pucharu Polski, który przegrali z Jagiellonią Białystok), w drugim szóste, a w trzecim drugie, które dało im awans.


Ostatnie rozgrywki spędzili już w ekstraklasie. Po całkiem obiecującym początku i niezłej rundzie jesiennej, na wiosnę przyszło załamanie i w Szczecinie niemal do samego końca walczono o utrzymania. Ta sztuka ostatecznie się udała i Pogoń zajęła 12 miejsce.


Osobną sprawą jest osoba trenera tej drużyny, Dariusza Wdowczyka. Jak pewnie każdy wie, rozegrał on masę spotkań w reprezentacji Polski, grał w Legii, Polonii, Celticu Glasgow i jako trener z Polonią i Legią zdobywał mistrzostwo kraju. W 2008 roku jednak został zatrzymany przez prokuraturę w kontekście prowadzonego śledztwa w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej. Udowodniono mu, iż kiedy trenował Koronę Kielce w latach 2002 - 2004 kupował mecze dla swojej drużyny.


Zakazano mu wykonywania zawodu do 2016 roku, jednak po czterech latach karę tę zawieszono.


Kadra pierwszego zespołu:
Bramkarze: Radosław Janukiewicz, Dawid Kudła, Krystian Rudnicki
Obrońcy: Adam Frączczak, Julien Tadrowski, Maciej Dąbrowski, Hernani, Wojciech Golla, Michał Koj, Mateusz Lewandowski, Przemysław Pietruszka
Pomocnicy: Jakub Bąk, Radosław Wiśniewski, Takafumi Akahoshi, Sebastian Rudol, Bartosz Ława, Maksymilian Rogalski, Edi, Dawid Kort, Abdul Moustapha Ouedraogo, Takuya Murayama, Alan Błajewski
Napastnicy: Donald Djousse, Tomasz Chałas, Łukasz Zwoliński


Typ na koniec sezonu: 6 miejsce
Całkiem mocna jak na polskie warunki kadra plus dobry trener może równać się wysokie miejsce w lidze. Pogoń stać na dobre wyniki i jeśli będzie grać na swoim maksymalnym poziomie, to może nas wszystkich nieźle zaskoczyć.

pogononline.pl, 90minut.pl
Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)