Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Prezentacji ciąg dalszy: Korona i Jaga

Prezentacji ciąg dalszy: Korona i Jaga

Piłka nożna | 11 lipca 2013 14:32 | Damian Wiśniewski
Nowy szkoleniowiec Jagielloni, Piotr Stokowiec, w swojej słynnej marynarce
fot. T - Mobile Ekstraklasa/ x-news
Nowy szkoleniowiec Jagielloni, Piotr Stokowiec, w swojej słynnej marynarce

 Do rozpoczęcia sezonu 2013/2014 w polskiej ekstraklasie zostało już tylko osiem dni. Dziś zaprezentujemy drużyny 11 i 10 poprzednich rozgrywek, czyli Koronę Kielce i Jagiellonię Białystok.


Korona Kielce
Rok założenia: 1973
Prezes: Tomasz Chojnowski
Trener: Leszek Ojrzyński (od 13 czerwca 2011 roku)


Korona to zespół bez szczególnie dużych tradycji, jeśli chodzi o polską piłkę. Największym jej osiągnięciem niewątpliwie jest finał Pucharu Polski z 2007 roku. Pojedynek o to trofeum Kielczanie przegrali z Groclinem Grodzisk Wielkopolski, 0:2.


Po raz pierwszy do najwyższej klasy rozgrywkowej Żółto – Czerwoni awansowali w 2005 roku. Wróćmy jednak na chwilę do sezonu 2003/2004. Ówczesnym szkoleniowcem tego grającego wtedy w III lidze zespołu był Dariusz Wdowczyk. Jak się okazało po latach, były reprezentant polski nie chciał czekać na awans w drodze sportowej i postanowił rozegrać to inaczej. Korona nagminnie kupowała mecze, co dało jej awans na zaplecze ekstraklasy.


Tam w pierwszej rundzie trenerem wciąż był Wdowczyk, na wiosnę zastąpił go Ryszard Wieczorek. Zespół uczciwie awansował do I ligi, w której w debiutanckim sezonie zajął piątą lokatę, a jego napastnik Grzegorz Piechna, z 21 trafieniami został królem strzelców rozgrywek.


Rok później było nieco gorzej, ale wciąż nieźle. Korona na koniec sezonu uplasowała się na siódmej pozycji i dotarła również do finału Pucharu Polski, o czym już wspominaliśmy. W sezonie 2007/2008 Kielczanie znów spisywali się dobrze i zajęli szóste miejsce, jednak przyszła na nich zasłużona kara za grzechy sprzed paru lat i zostali karnie zdegradowani o jedną ligę niżej.


Pobyt w pierwszej lidze nie trwał jednak długo i już po roku wrócili oni do ekstraklasy. Sezon 2009/2010 ponownie zakończyli na całkiem dobrej, szóstej lokacie. W 2010/2011 byli 13, ale już rok potem znów znaleźli się w czubie tabeli, zajmując piąte miejsce.


Ostatni sezon znów nie był najlepszy dla podopiecznych Leszka Ojrzyńskiego. Grali oni bardzo w kratkę i ostatecznie zajęli dopiero 11 miejsce.


Kadra pierwszego zespołu:
Bramkarze: Wojciech Małecki, Zbigniew Małkowski, Ołeksij Szlakotin
Obrońcy: Radek Dejmek, Paweł Golański, Paweł Kal, Krzysztof Kiercz, Kamil Kuzera, Tomasz Lisowski, Piotr Malarczyk, Pavol Staňo, Kamil Sylwestrzak
Pomocnicy: Marcin Cebula, Michał Janota, Vlastimir Jovanović, Jacek Kiełb, Bartosz Kwiecień, Artur Lenartowski, Vanja Marković, Łukasz Sierpina, Paweł Sobolewski, Mariusz Stąporski, Marcin Trojanowski, Paweł Zawistowski
Napastnicy: Karol Angielski, Daniel Gołębiewski, Maciej Korzym, Ivan Marković, Przemysław Trytko


Typ na koniec sezonu: piąte miejsce
Idąc tropem z ostatnich lat, kiedy Korona na zmianę zaliczała sezon dobry i zły, teraz przyszła pora na dobry. Jednak nawet nie patrząc na to, należy wziąć pod uwagę wyrównaną i niezwykle waleczną kadrę Żółto – Czerwonych, która podejrzewam, że nieraz nas zaskoczy.


Jagiellonia Białystok
Rok założenia: 1920
Prezes: Cezary Kulesza
Trener: Piotr Stokowiec (od 17 czerwca 2013 roku)


Sukcesy:
Puchar Polski: 2010


Lista sukcesów Jagi w całej jej historii, nie jest szczególnie imponująca. Nigdy drużyna ta nie zdobył mistrzostwa Polski, a krajowy Puchar padł jej łupem tylko raz. W sezonie 2009/2010, w finale tych rozgrywek podopieczni Michała Probieża ograli Pogoń Szczecin.


Cofnijmy się jednak o parę lat. Ponowna przygoda Białostoczan z ekstraklasą rozpoczęła się w roku 2007. W sezonie 2006/2007 zajęli oni drugie miejsce w ówczesnej drugiej lidze, co dało im awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.


Pierwszy sezon, to spore kłopoty z utrzymaniem i dopiero 14 pozycja na koniec. W kolejnych latach były miejsca ósme i 11 (plus zdobyty Puchar Polski), aż przyszedł sezon 2010/2011, najlepszy dla tego zespołu w ostatnich latach.


To właśnie w tych rozgrywkach Jagiellonia została mistrzem jesieni i po zajęciu ostatecznie czwartego miejsca, drugi raz z rzędu zapewniła sobie występ w europejskich pucharach.


Kolejne dwa sezony nie przebiegały już jednak tak dobrze. Jaga spisywała się raczej poniżej oczekiwań i zajmowała dziesiątą lokatę.


Kadra pierwszego zespołu:
Bramkarze: Bartłomiej Drągowski, Krzysztof Karpieszuk, Jakub Słowik
Obrońcy: Martin Baran, Adam Dźwigała, Filip Modelski, Alexis Norambuena, Michał Pazdan, Tomasz Porębski, Jonatan Straus, Jakub Tosik, Uhochukwu Ukach
Pomocnicy: Grzegorz Arłukowicz, Tomasz Bandrowski, Nika Dzalamidze, Maciej Gajos, Rafał Grzyb, Mim Min-kyun, Tomasz Kowalski, Tomasz Kupisz, Michał Pawlik, Dawid Plizga, Dani Quintana
Napastnicy: Bekim Bałaj, Karol Mackiewicz, Mateusz Piątkowski


Typ na koniec sezonu: siódme miejsce
Najbardziej jestem ciekaw, jak z prowadzeniem nowej drużyny poradzi sobie Piotr Stokowiec. Coś mi jednak podpowiada, że szkoleniowiec, który nieźle prowadził mocno problematyczną Polonię, w Białymstoku również stworzy całkiem fajnie grający zespół.

90minut.pl, wikipedia.org
Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)