Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Górna połówka tabeli poprzedniego sezonu: Zagłębie i Lechia
Nowy trener Lechii Gdańsk, Michał Probierz
fot. Marcin Karczewski / Superstar.com.pl
Nowy trener Lechii Gdańsk, Michał Probierz

Górna połówka tabeli poprzedniego sezonu: Zagłębie i Lechia

Piłka nożna | 12 lipca 2013 11:12 | Damian Wiśniewski

 Blisko, coraz bliżej jesteśmy do startu sezonu 2013/2014 T-Mobile Ekstraklasy, zostało tylko siedem dni. Coraz bliżej jesteśmy również zakończenia naszego cyklu prezentacji klubów ligowych. Dzisiaj przyszła pora na dziewiąte w poprzednich rozgrywkach Zagłębie Lubin i ósmą Lechię Gdańsk.

 

Zagłębie Lubin
Rok założenia: 1945
P. O. Prezesa: Tomasz Dębicki
Trener: Pavel Hapal (od 30 października 2011 roku)

 

Sukcesy:
Mistrz Polski (dwa razy): 1991, 2007
Superpuchar Polski: 2007

 

Zagłębie może i nie należy do najbardziej utytułowanych klubów w naszym kraju, ale zdołało sięgać po tytuł mistrzowski dwukrotnie, ostatnio całkiem niedawno, bo sześć lat temu. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że jeśli nasz aparat sprawiedliwości działał prężniej, tego tytułu mogłoby nie być.
Chodzi oczywiście o aferę korupcyjną, w którą klub był zamieszany. W sezonie 2007/2008 właśnie za udział w niej do drugiej ligi zrzucono nie tylko piąte Zagłębie, ale również szóstą Koronę Kielce.

 

Po tej karnej degradacji, Miedziowi już nie wrócili do dawniej prezentowanego poziomu. Owszem, do ekstraklasy awansowali bardzo szybko, bo już po roku, jednak ani razu od tamtej pory nie byli w stanie przebić się chociażby do górnej połówki ligowej tabeli.

 

W rozgrywkach 2009/2010 było miejsce 10, w kolejnych 11, aż przyszedł sezon ubiegły. Lubinanie podeszli do niego z trzema punktami na minusie, co było karą za słynny, mecz z Cracovią z sezonu 2006/2007. Jak się okazało po latach, obie drużyny „umówiły się” na bezbramkowy remis. Za udział w tej sprawie ukarani (w mniejszym lub większym stopniu) zostali także piłkarze, a wśród nich reprezentanci kraju, tacy jak: Maciej Iwański, Wojciech Łobodziński, czy Łukasz Piszczek.
Gdyby nie ta kara, Zagłębie skończyłoby sezon na miejscu siódmym.

 

Kadra pierwszego zespołu:
Bramkarze: Konrad Forenc, Michał Gliwa, Marek Kozioł
Obrońcy: Adam Banaś, Đorđe Čotra, Boris Godál, Ľubomír Guldan, Maciej Kowalski-Haberek, Mateusz Magdziak, Paweł Oleksy, Bartosz Rymaniak, Paweł Widanow.
Pomocnicy: David Abwo, Jiří Bílek, Róbert Jež, Adrian Błąd, Aleksander Kwiek, Łukasz Piątek, Miłosz Przybecki, Adrian Rakowski
Napastnicy: Damian Kowalczyk, Michal Papadopulos, Arkadiusz Woźniak

 

Typ na koniec sezonu: dziewiąte miejsce
Poprzez zasłużoną karę, jaką Miedziowi dostali przed ubiegłym sezonem, na koniec zajęli właśnie to miejsce. I moim zdaniem, to samo zajmą w najbliższych rozgrywkach, gdyż na więcej ich nie stać. Nawet mimo ciekawych transferów Aleksandra Kwieka, Łukasza Piątka, czy Miłosza Przybeckiego.

 

Lechia Gdańsk
Rok założenia: 1945
Prezes: Bartosz Sarnowski
Trener: Michał Probierz (od czwartego czerwca 2013 roku)

 

Sukcesy:
Puchar Polski: 1983
Superpuchar Polski: 1983

 

Lechia, to kolejny klub bez szczególnie dużych tradycji w polskiej piłce nożnej. Jeden Puchar oraz jeden Superpuchar Polski, to nie jakieś szczególnie wielkie osiągnięcia. Gdańszczanie zaliczyli jednak (w swoim najlepszym, 1983 roku) jeden występ w europejskich pucharach. Był to Puchar Zdobywców Pucharów, który zakończył się dla innych druzgocącą klęską z potężnym wtedy Juventusem Turyn (w składzie ze Zbigniewem Bońkiem). W Turynie Lechia przegrała aż 7:0, na własnym stadionie 2:3. Warto wspomnieć, że Lechia to wszystko osiągała jako klub najpierw trzecio, a potem drugoligowy!

 

Lata 1984-1988 Lechiści spędzili już jednak w najwyższej klasie rozgrywkowej. Potem plątali się po drugiej, trzeciej, czwartej lidze i okręgówce, aż w 2008 roku, po 20 latach wrócili do ekstraklasy.

 

W pierwszym swoim sezonie po powrocie, ich priorytetem było utrzymanie, które udało się osiągnąć dzięki zajętemu 11 miejscu. Rozgrywki 2009/2010 i 2010/2011 pod wodzą Tomasza Kafarskiego były jeszcze lepsze, gdyż kończyły się dość wysoką, ósmą lokatą.

 

W kolejnym sezonie zespół objął Paweł Janas i nie skończył się on dobrze dla Biało – Zielonych, gdyż zajęli oni dopiero 13 pozycję. W ostatnich rozgrywkach, szkoleniowcem Lechii był Bogusław Kaczmarek, a klub wrócił na miejsce ósme.

 

Kadra pierwszego zespołu:
Bramkarze: Mateusz Bąk, Michał Buchalik, Bartosz Kaniecki, Sebastian Małkowski
Obrońcy: Krzysztof Bąk, Adam Bielawski, Jarosław Bieniuk, Paweł Dawidowicz, Deleu, Damian Garbacik, Rafał Janicki, Sebastian Madera, Christopher Oualembo, Adam Pazio
Pomocnicy: Przemysław Czerwiński, Przemysław Frankowski, Łukasz Kacprzycki, Maciej Kostrzewa, Kacper Łazaj, Mateusz Michaj, Daisuke Matsui, Maciej Pietrowski, Bartłomiej Smuczyński, Wojciech Zyska
Napastnicy: Paweł Buzała, Adam Duda, Adam Gołuński, Piotr Grzelczak, Daniel Kugiel, Patryk Tuszyński

 

Typ na koniec sezonu: czwarte miejsce
Dlaczego tak wysoko? Lechia ma naprawdę bardzo mocną i wyrównaną kadrę (wzmocnioną chociażby Adamem Pazio), a do tego świetnego trenera w osobie Michała Probierza. Ta mieszanka może dać nam bardzo ciekawy wynik końcowy.

90.minut.pl, wikipedia.org
Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)