Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Piast Gliwice, czyli rewelacja poprzedniego sezonu
Marcin Brosz
fot. wikipedia.org
Marcin Brosz

Piast Gliwice, czyli rewelacja poprzedniego sezonu

Piłka nożna | 15 lipca 2013 17:40 | Damian Wiśniewski

 Do startu sezonu 2013/2014 w T-Mobile Ekstraklasie zostały już tylko dziewięć dni. Dziś w naszym cyklu prezentacji wszystkich klubów występujących w tejże lidze przedstawiamy Wam Piast Gliwice.

 

Piast Gliwice
Rok założenia: 1945
Prezes: Jarosław Kołodziejczyk
Trener: Marcin Brosz (od 15 czerwca 2010 roku)

 

Piast z pewnością nie należy do najbardziej doświadczonych ekstraklasowiczów. Swój debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej Gliwiczanie zaliczyli 9 sierpnia 2008 roku, w wygranym 2:0 meczu z Cracovią. W sezonie 2007/2008, po zajęciu trzeciego miejsca na koniec sezonu w drugiej lidze, awansowali do ówczesnej Orange Ekstraklasy.

 

Ich pierwsza przygoda z najwyższą klasą rozgrywkową nie trwała jednak zbyt długo. W sezonie 2008/2009 zdołali utrzymać się w lidze, zajmując 10 miejsce, jednak już rok później zamknęli końcową tabelę i zlecieli do pierwszej ligi.

 

W klubie postanowiono, że od razu rozpocznie się walkę o powrót do ekstraklasy. W następnym sezonie zajęli oni jednak szóste miejsce i te plany trzeba było przełożyć na kolejny rok. W rozgrywkach 2011/2012, Piast zajął pierwsze miejsce i wraz z Pogonią Szczecin awansował do ekstraklasy.

 

Sezon 2012/2013 był dla tej drużyny najlepszym w historii. Gliwicki klub był rewelacją rozgrywek i dzięki zajętemu czwartemu miejscu, zdobył awans do europejskich pucharów.

 

Kadra pierwszego zespołu
Bramkarze: Jakub Szmatuła, Jakub Szumski, Dariusz Trela
Obrońcy: Csaba Horváth, Adrian Klepczyński, Krzysztof Król, Łukasz Krzycki, Kornel Osyra, Jan Polák, Damian Zbozień
Pomocnicy: Patrick Dytko, Łukasz Hanzel, Matej Ižvolt, Rubén Jurado, Artis Lazdiņš, Paweł Lisowski, Mateusz Matras, Radosław Murawski, Maciej Podgórski, Bartłomiej Szeliga, Kamil Wilczek, Mariusz Zganiacz
Napastnicy: Pavol Cicman, Tomáš Dočekal, Wojciech Kędziora, Marcin Robak, Jakub Świerczok

 

Typ na koniec sezonu: 13 miejsce, druga runda el. do LE
Było rewelacyjnie w sezonie 2012/2013, ale mało prawdopodobnym jest, aby choć podobnie było w kolejnym. Piast to jednak klub o dość słabej kadrze i choć o utrzymanie powinni być w miarę spokojni, to nie mają co liczyć nawet na pierwszą dziesiątkę.

 

Jeśli natomiast chodzi o europejskie puchary, to Gliwiczanie prawdopodobnie wyłożą się już na pierwszym przeciwniku. W drugiej rundzie eliminacji do Ligi Europy zmierzyć się mają z Karabachem Agdam, który swego czasu upokorzył krakowską Wisłę.

90minut.pl, wikiepedia.org
Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)