Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Wkraczamy na podium. Śląsk Wrocław

Wkraczamy na podium. Śląsk Wrocław

Piłka nożna | 16 lipca 2013 17:41 | Damian Wiśniewski
Kapitan Śląska, Sebastian Mila
fot. Marcin Karczewski / Superstar.com.pl
Kapitan Śląska, Sebastian Mila

Wpadamy na ostatnią prostą w naszym cyklu prezentacji klubów T-Mobile Ekstraklasy. Dziś przyszła pora na drużynę z podium  ubiegłego i moim zdaniem również przyszłego sezonu. WKS Śląsk Wrocław.

 

Śląsk Wrocław
Rok założenia: 1947
Prezes: Piotr Waśniewski
Trener: Stanislav Levý

 

Sukcesy
Mistrz Polski (dwa razy): 1977, 2012
Puchar Polski (dwa razy): 1976, 1987
Superpuchar Polski (dwa razy): 1987, 2012
Puchar Ligi: 2009
1/4 Pucharu Zdobywców Pucharów: 1977

 

Śląsk to klub o sporych tradycjach, jednak z niezbyt dużym dorobkiem jeśli chodzi o sukcesy. Pierwsze mistrzostwo polski zostało zdobyte w roku 1977. Druga połowa lat 70 i spora część lat 80, to najlepszy okres w historii tego zespołu. To wtedy właśnie najwięcej razy Wrocławianie stawali na ligowym podium, wtedy również rozwinął się ruch kibicowski.

 

Po upadku komunizmu w Polsce, Śląsk popadł w głęboki kryzys. Państwo nie mogło już finansować klubu wojskowego i drużyna wrocławska z powodu kłopotów finansowych w 1993 zleciała z pierwszej ligi.

 

Wróciła do niej w roku 1996, lecz po chwili znów musiała grać w drugiej lidze. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 2000 roku, jednak potem znów po dwóch sezonach Śląsk spadł, tym razem na troszkę dłużej. Ba, w sezonach 2003/2004 i 2004/2005 klub z ulicy Oporowskiej musiał sobie radzić nawet w trzeciej klasie rozgrywkowej.

 

Do ekstraklasy piłkarze Śląska awansowali w roku 2008. Od tego momentu jest już tylko lepiej. W pierwszym sezonie po powrocie zajęli szóste miejsce i zdobyli Puchar Ekstraklasy. Rok później było miejsce dziewiąte, ale już w sezonie 2010/2011 przyszło miejsce na pudle i wicemistrzostwo Polski.

 

Rok później, przyszło niewidziane od 35 lat we Wrocławiu mistrzostwo. Na finiszu Wojskowi niespodziewanie wyprzedzili Legię Warszawa.

 

W ostatnim sezonie było nieźle, ale nie aż tak dobrze jak w poprzednim. Śląsk zdobył Superpuchar, ale w lidze był trzeci. Do tego przegrał finał Pucharu Polski z Legią i słabo wypadł w europejskich pucharach.

 

Skład pierwszego zespołu
Bramkarze: Rafał Gikiewicz, Marian Kelemen, Jakub Wrąbel
Obrońcy: Dudu Paraíba, Rafał Grodzicki, Adam Kokoszka, Robert Menzel, Mariusz Pawelec, Tadeusz Socha, Amir Spahić, Marek Wasiluk
Pomocnicy: Mateusz Cetnarski, Kamil Dankowski, Tadeusz Hołota, Przemysław Kaźmierczak, Sebastian Mila, Krzysztof Ostrowski, Waldemar Sobota, Dalibor Stefanović, Paweł Uliczny
Napastnicy: Marco Paixão, Sylwester Patejuk, Sebino Plaku, Marcin Przybylski, Jakub Więzik

 

Typ na koniec sezonu: trzecie miejsce w lidze i czwarta runda el. LE
Jeśli chodzi o ligę, to jestem pewien, że Śląsk stać na zachowanie statusu quo i czwarte z rzędu podium. Sądzę jednak, iż Lech i Legia są na tę chwilę poza zasięgiem reszty stawki i wszystko na co Wrocławianie mogą liczyć, to pozycja numer trzy.

 

W pucharach nie wróżę im dużej przygody. Wyeliminowanie dwóch pierwszych przeciwników (Śląsk zaczyna eliminacje od drugiej rundy), to wszystko, czego możemy się po nich spodziewać.

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)