Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Piłka nożna Za dwa dni startuje liga, a my prezentujemy Lecha

Za dwa dni startuje liga, a my prezentujemy Lecha

Piłka nożna | 17 lipca 2013 17:23 | Damian Wiśniewski

fot. Marcin Karczewski / Superstar.com.pl

Już za dwa dni startuje T-Mobile Ekstraklasa. Dziś swoją walkę w el. do Ligi Mistrzów zaczyna warszawska Legia, a my mamy przed ostatni dzień w prezentacji klubów naszej ligi. Czas na wicemistrza Polski, Lecha Poznań.

 

Lech Poznań
Rok założenia: 1922
Prezes: Karol Klimczak
Trener: Mariusz Rumak

 

Sukcesy:
Mistrz Polski (sześć razy): 1983, 1984, 1990, 1992, 1993*, 2010
Puchar Polski (pięć razy): 1982, 1984, 1988, 2004, 2009
Superpuchar Polski (cztery razy): 1990, 1992, 2004, 2009
* co do tytułu z 1993 roku, to wciąż mamy wiele wątpliwości. Tytuł ten początkowo zdobyła Legia, drugi był ŁKS, a Kolejorz dopiero trzeci. PZPN anulował jednak wyniki z ostatniej kolejki i Wojskowych i Łodzian, dzięki czemu mistrz powędrował do Poznania. Podstawą anulowania tych wyników, były podejrzenia o korupcji. Legia wygrała 6:0 z Wisłą, a ŁKS 7:1 z Olimpią, co wydało się działaczom PZPN podejrzane. Zarzuty o „niesportową postawę podczas rozgrywek” nie zostały jednak tym drużynom udowodnione i Legia co jakiś czas upomina się, aby mistrzostwo za rok 1993 przyznano jej.

 

Lech, to klub, który sukcesy zaczął osiągać w pierwszej połowie lat 80. To wtedy udało się wygrywać Puchar Polski, to wtedy przyszły pierwsze tytułu mistrzowskie.

 

Na kolejne przyszła pora w następnej dekadzie. Trzy korony za zwycięstwa w lidze w latach 90 poprzedziły jednak załamanie. Kolejne lata przynosiły sporo zawodu, a w roku 2000 Kolejorz spadł nawet do drugiej ligi. Spędził w niej co prawda tylko dwa lata, jednak sam fakt należy odnotować.

 

Najlepszym dowodem na kryzys po roku 1993 jest to, iż kolejne podium klub z Bułgarskiej osiągnął dopiero po 16 latach. W roku 2009 było to miejsce trzecie.

 

W kolejnym sezonie, Lech pod wodzą Jacka Zielińskiego zdobył jednak mistrzostwo. W rozgrywkach 2010/2011 w lidze było gorzej, bo tylko piąte miejsce, ale całkiem fajnie Poznaniacy zaprezentowali się w europejskich pucharach. Nie udało się co prawda awansować do Ligi Mistrzów, ale w fazie grupowej Ligi Europy Kolejorz dwukrotnie zremisował z Juventusem Turyn i na własnym stadionie ograł 3:1 Manchester City.

 

Sezon 2011/2012 był nieco lepszy jeśli chodzi o ligę. Lech zajął czwarte miejsce i awansował do Ligi Europy.

 

Sezon ubiegły był dobry jeśli chodzi o ligę, fatalny jeśli chodzi o puchary. W T-Mobile Ekstraklasie Lech niemal do samego końca walczył z Legią o mistrzostwo. W Lidze Europy przegrał dwumecz z AIK Solna w trzeciej rundzie eliminacji.

 

Kadra pierwszego zespołu
Bramkarze: Jasmin Burić, Przemysław Frąckowiak, Maciej Gostomski, Krzysztof Kotorowski, Jakub Miszczuk
Obrońcy: Manuel Arboleda, Kebba Ceesay, Błażej Cyfert, Barry Douglas, Luis Henríquez, Marcin Kamiński, Tomasz Kędziora, Hubert Wołąkiewicz
Pomocnicy: Szymon Drewniak, Kamil Drygas, Kasper Hämäläinen, Karol Linetty, Gergő Lovrencsics, Mateusz Możdżeń, Rafał Murawski, Szymon Pawłowski, Łukasz Trałka
Napastnicy: Dariusz Formella, Bartosz Ślusarski, Łukasz Teodorczyk, Vojo Ubiparip, Patryk Wolski

 

Typ na koniec sezonu: pierwsze lub drugie miejsce w lidze i faza grupowa Ligi Europy
Jeśli chodzi o ligę, to nie jestem w stanie zdecydować się, kto jest lepszy, Lech czy Legia. Moim zdaniem obie drużyny mają bardzo mocne kadry (jak na polskie warunki oczywiście) i między sobą rozstrzygną walkę o mistrzostwo.

 

W Lidze Europy Lech jest w stanie awansować do fazy grupowej i wierzę, że to zrobi. W teorii ma na tyle silną kadrę, co z tego wyjdzie, zobaczymy.

Kategoria: Piłka nożna
Komentarze (0)