Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Sporty zimowe Z wiatrem pod narty: Nadzieje są ogromne
Skocznia w Oberstdorfie
fot. Flickr
Skocznia w Oberstdorfie

Z wiatrem pod narty: Nadzieje są ogromne

Sporty zimowe | 28 grudnia 2013 20:43 | Michał Chmielewski

Po iście polskim Engelbergu była chwila na naładowanie akumulatorów. Faworytów do triumfu w Turnieju Czterech Skoczni jest bardzo wielu, a wśród nich – jak twierdzi Marta Olbryś – także Polacy. Z podbijającą Twittera Martą rozmawiam o nadchodzącym święcie skoków.

 

Michał Chmielewski: Cała Polska dowiedziała się w Engelbergu o istnieniu Janka Ziobro. Sensacyjnie dołączył do pozostałych triumfatorów z tej zimy. Jesteś tym zaskoczona, czy oczekiwałaś takiego weekendu w wykonaniu naszych Orłów?

 

Marta Olbryś: Janek Ziobro, podobnie jak Krzysztof Biegun, pokazywał się z dobrej strony już latem. W Klingenthal był w dziesiątce, choć to tam było wietrznie. Uważny obserwator mógł spodziewać się dobrych wyników, choć kompletnym zaskoczeniem była wygrana, a także to, że w niedzielę również wylądował na podium.

 

GrossTitlis będzie od teraz takim talizmanem? Już w poprzednich latach odpalał tam Stoch - teraz odpaliła większość drużyny, z czego dwóch dwukrotnie stawało na podium. To daje do myślenia przed Turniejem Czterech Skoczni...

 

Tak, tylko we wcześniejszych latach sam Turniej nie wyglądał aż tak kolorowo. No, chyba, że za sukces uznamy czwarte miejsce Kamila. TCS to specyficzna impreza, liczy się każdy skok. Nawet ten z kwalifikacji. Jednakże teraz sytuacja wydaje się wyjątkowa - w kadrze panuje świetna atmosfera, a to pozwala nosić w sobie nadzieję.

 

Przed inauguracyjnym konkursem w Oberstdorfie jest wielu takich, którym sukces w TCS śni się po nocach. O takim marzy też pewnie Karl Geiger i Radik Zhaparov, ale rzeczywistych faworytów jest nieco mniej. W moich oczach najwięcej do powiedzenia może mieć powracający po upadku Morgenstern, wiecznie nienajedzony Schlierenzauer i bardzo nieprzewidywalny Stoch. Ty jako wielka fanka na pewno dodasz Simona Ammanna. Ktoś jeszcze?

 

Faworytów jest wielu: Bardal od początku sezonu wygląda świetnie, Kasai przypomina sobie i nam dawne czasy. Oczywiście dodaję Ammanna, ale nie tylko z sympatii. Simon stawał już na podium, a w dodatku brakuje mu tego trofeum w kolekcji. Wiele razy podkreślał, że chciałby w końcu wygrać.

 

A co ze starą gwardią? Mówimy o fenomenalnym Kasaim, ale nie można zapomnieć o Ahonenie. Dwaj panowie podzielili się zwycięstwami w obu treningach na Allgau Arenie. Do turnieju zgłoszeni zostali też Okabe i Schmitt. Takie powroty z zaświatów nie mają chyba większego sensu. Japończyk poległ w kwalifikacjach, a Martin ledwo je przebrnął...

 

Ahonen jest turniejowym specjalistą. A Schmitt i Okabe? Skoro skoki sprawiają im radość, a trenerzy zabierają ich na zawody, to czemu nie? Okabe pokazywał się z dobrej strony podczas krajowych zmagań w Japonii - nie pojechał na Turniej za darmo.

 

To tylko świadczy o słabym szkoleniu japońskiej młodzieży. Czyżby skupili się na swojej perełce Sarze Takanashi? My takich problemów nie mamy i do konkursu awansowaliśmy w komplecie. Trudne pary mają Klimek Murańka (Tom Hilde) i Maciej Kot (Richard Freitag). Warunki powinny być sprawiedliwe - jest szansa na choć połowiczną powtórkę z Engelbergu?

 

To prawda, od dawna nie pojawił się nikt nowy u Japończyków, ale oni mają dość mocną drużynę. Co do Polaków - jest szansa na powtórkę, o ile nie zje ich atmosfera panująca podczas Turnieju. Ziobro już nam pokazał, że jest mocny psychicznie. Nie boję się też o doświadczonego Stocha. Największe kłopoty może mieć Kot, który ostatnio nie może się ustabilizować. Młodsi zawodnicy go wyprzedzają i chyba sobie z tym nie radzi.


Szykuje się więc wyjątkowy turniej. Przy absencji Justyny Kowalczyk w Tour de Ski presja nakładana na skoczków może jeszcze wzrosnąć. Oby poradził sobie z tym zarówno Kot jak i cała reszta. Wspominałaś, że Twój Tato mówił, iż skoki zaczynają się od Czterech Skoczni. Zaczynamy więc sezon!

 

MICHAŁ CHMIELEWSKI

TWITTER: @chmielsoft

 

MARTA OLBRYŚ

TWITTER: @MartaOlbrys

Kategoria: Sporty zimowe
Komentarze (0)