Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Sporty zimowe Z wiatrem pod narty: Dajcie Kamilowi spokój!
Podium niedzielnego konkursu na Muhlenkopfschanze
fot. Facebook / FIS
Podium niedzielnego konkursu na Muhlenkopfschanze

Z wiatrem pod narty: Dajcie Kamilowi spokój!

Sporty zimowe | 02 lutego 2014 17:30 | Michał Chmielewski

Dwa triumfy w 24 godziny. Nokaut i szybkie przejęcie plastronu lidera. Kamil Stoch jest w formie olimpijskiej, czego nie można powiedzieć o innych członkach naszej drużyny. Do Soczi został tydzień. Wraz z Martą Olbryś apelujemy więc o olimpijski spokój.


Michał Chmielewski: Ekspresowo swoje zadania wykonuje Kamil Stoch. Po słabszym początku sezonu miał zgarnąć plastron w Engelbergu. I zgarnął. Teraz tego samego dokonał w podobnym czasie. W Polakach wciąż tli się pamięć o Małyszu, ale w tych "nowych", zreformowanych skokach mistrz z Predazzo radzi sobie wybornie! To nie są już seryjne triumfy, ale teraz przecież nikt w ten sposób nie dominuje. Kamil ma cztery zwycięstwa. To najwięcej w tym sezonie.


Marta Olbryś: Radzi sobie świetnie, a więc balonik przed Soczi rośnie. Czasu coraz mniej – dobrze, że skoki Kamila wyglądają zadowalająco. Trochę gorzej sytuacja wygląda u reszty naszych skoczków. Świetne próby w kwalifikacjach, ale nie przekłada się to na konkursy. Trochę przeszkadzał im wiatr, ale mimo to uważam, że były skoki poniżej oczekiwań. Na plus jak najbardziej Dawid Kubacki.


Balon rośnie, więc czas otwarcie zapowiedzieć krytykę wszystkich nabijających kliknięcia mediów. Pięć minut po konkursie, a już przewijają się okreslenia "medal", "faworyt"... Zachowajmy spokój, bo pięć kółek różnie wpływa na psychikę skoczków. Pojawiły się opinie, że nasi skoczkowie niesłusznie rozstali się z Kamilem Wódką. Ty też właśnie tutaj upatrujesz przyczyn blamażu Piotrka Żyły?


Chyba jesteśmy specjalistami od rozdawania medali jeszcze przed imprezą. Co do Kamila Wódki, również jestem zdania, że brak psychologa w naszej kadrze to błąd i mówiłam już o tym przy okazji TCS. Zastanawia mnie, jak to będzie wyglądało na igrzyskach, tam presja będzie jeszcze większa. Chyba powinniśmy podziękować Słoweńcom, że trochę jej z nas ściągają. Czterech reprezentantów Słowenii uplasowało się w pierwszej dziesiątce.


O ile sam raczej nie wyrokuję wyników, o tyle (przy założeniu równego konkursu, braku upadków lub kontuzji) Słoweńcy mogą już ćwiczyć śpiewanie hymnu. Równa ekipa, którą Goran Janus trzyma twardą, lecz opiekuńczą ręką. W sobotę oglądaliśmy trzy skoki powyżej 150. metra. Wszystkie oddali właśnie Słoweńcy. Jeśli o drużynie, to pierwszy raz od lat nie widzę w gronie faworytów ekipy japońskiej. Ciężko wyrokować też formę Norwegów i Austriaków. To z nimi możemy toczyć bój o medal.


Japończycy nie, ale może Kasai indywidualnie? Drużyna austriacka to dla mnie duża niewiadoma. Jak poradzi sobie powracający Morgenstern i co przygotuje Schlierenzauer? Norwegowie, poza Bardalem, w tym sezonie wyglądają wyjątkowo słabo.


Wszyscy mamy nadzieję na dobre wyniki Polaków, ale na medale chętnych jest wielu. Kasai może zdobyć jakiś krążek, ma wyjątkową motywację i iście olimpijską formę. Rywalizacja w Soczi zapowiada się interesująco, ale to przecież igrzyska.


Nie pamiętam chyba żadnej ważnej imprezy, przed którą nie było jednego, może dwóch pewniaków do krążków. Nawet pod tym względem te ZIO będa wyjątkowe.


Ten cały sezon jest szalony, nie ma dominacji. Wyrównała nam się czołówka Pucharu Świata, ale to dobrze. Nie zdziwiłabym się, gdyby wygrał ktoś, o kim teraz nawet nie myślimy.


Ktoś taki jak Thomas Diethart...


Dokładnie, choć teraz lista kandydatów jest zawężona, liczą się tylko Ci, którzy dostali nominację olimpijską. Może Jernej Damjan?


Czyli ktoś, na kim – mimo sympatii - jakiś czas temu niesłusznie postawiłem krzyżyk. 38 milionów Polaków wcale by się nie obraziło, gdyby tym nagłym fenomenem okazał się któryś z naszych Orłów. Dbajmy więc o spokój nasz i skoczków, bo prawdziwe emocje dopiero się zaczną. Zaczynamy Igrzyska Olimpijskie!


TWITTER:

MICHAŁ CHMIELEWSKI: @chmielsoft

MARTA OLBRYŚ: @MartaOlbrys
 

Kategoria: Sporty zimowe
Komentarze (0)