Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Sporty zimowe Pofrunął, gdy inni skakali
Kamil Stoch
fot. Flickr
Kamil Stoch

Pofrunął, gdy inni skakali

Sporty zimowe | 10 lutego 2014 10:29 | Hubert Błaszczyk

Gdy w serii próbnej Kamil Stoch wylądował na 96. metrze, wydawało się, że nadzieję o złocie trzeba będzie odłożyć na dużą skocznię. On jednak w konkursie latał, kiedy inni tylko skakali. 12,7 pkt. przewagi nad drugim zawodnikiem to nokaut. W obu skokach Stoch poszybował najdalej i nie zostawił rywalom żadnych złudzeń.


Najwięksi rywale Stocha wykruszali się jeden po drugim. Największy zawód – Severin Freund. Niemiec skakał w Soczi świetnie. W serii próbnej zajął drugie miejsce. Był murowanym kandydatem do podium. W konkursie skakał jednak w średnich warunkach i chciał pociągnąć skok jak najdalej, to z kolei spowodowało problemy przy lądowaniu i upadek. Szanse o medalu w pierwszym skoku zaprzepaścił też Gregor Schlierenzauer. W wyluzowaniu się przed olimpijskim konkursem nie pomogły mu nawet wakacje w Dubaju.


Ze Stochem o zwycięstwo walczyli Anders Bardal i Peter Prevc. Norweg po pierwszej serii tracił do Polaka 6 punktów. To na normalnej skoczni sporo. W drugiej serii Bardal skoczył słabiej – 98,5 metra. Prevc z kolei poszybował na 99 metr. Stoch w drugiej próbie ich znokautował, skacząc 103,5 metra. Dwa najlepsze skoki w obu seriach mówią same za siebie.


Sukces Stocha jest nieporównywalny z żadnym innym dotychczasowym osiągnięciem w polskich skokach narciarskich. Adam Małysz zdobył niemal wszystko – brakowało mu tylko olimpijskiego złota. Stoch je ma, a przecież przed rokiem wygrał też podczas Mistrzostw Świata w Predazzo. Wielu przywołuje też złoto z Sapporo Wojciecha Fortuny, ale on sam ma chyba świadomość, że był zawodnikiem jednego skoku. Chwała mu za to, że przyniósł mu on najwyższy laur.

 

W Soczi Stoch na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Jest przecież jeszcze konkurs na dużej skoczni oraz zawody drużynowe, w których Polacy mają dużą szansę na osiągnięcie sukcesu. W niedzielę bardzo dobrze skakali bowiem Maciej Kot (7.) i Jan Ziobro (13.).


HUBERT BŁASZCZYK

TWITTER: @hubertblaszczyk

Kategoria: Sporty zimowe
Komentarze (0)